Connect with us

Kerítésen innen

Egymillió dollárról indul a licit – Kalapács alatt a Védelmi Beszerzési Ügynökségtől ellopott adatok – 444-találat

Egymillió dollárról indul a licit - Kalapács alatt a Védelmi Beszerzési Ügynökségtől ellopott adatok - 444-találat
Megosztás

Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón elismerte, hogy magyar szerverekről hekkerek (?) olyan adatokat szereztek meg, amik között vannak titkosítottak is, de szerinte igazán érzékeny, a honvédelemben katonai struktúrára, felépítésre vonatkozókat nem tartalmazott a nyilvántartás. Az ügyben nyomozás folyik.

Eközben…

Visszakerültek a netre az a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. (VBÜ) ellopott, majd titkosított fájljai, 1 millió dolláros kikiáltási árról indul licit az összes fájlért. Nemzetbiztonsági szempontból érzékeny anyagokról van szó, védelmi beszerzésekről, belső levelezésekről, a magyar haderő valós képességeiről – írta a 444.hu.

A fájlokat ellopó Inc. Ransom oldalára 14-én kerültek fel a fájlok, azóta egyszer már eltűntek. (444.hu)

A zsarolók szerint egy terabájtnyi adat van náluk magyar védelmi beszerzésekről, amelyet egy személynek terveznek eladni. Azt írják,

a VBÜ nem aggódik az adatai biztonságáért, és nem kíván fizetni a kibervédelmi mulasztásaiért.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Emlékeztetőül

  • November 14-én jelent meg a hír, miszerint az Inc. Ransomware csoportja zsarolóvírus segítségével ellopta a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. (VBÜ) anyagait a cég fájlszerveréről, majd titkosította magát a szervert, és ötmillió dollárt követel azért, hogy a dokumentumokat visszaadják.
  • November 21-én este azonban az oldalon már nem látszódott a Védelmi Beszerzési Ügynökség mappája. Akkor kibervédelmi szakértőket kérdeztünk, akik megosztottak voltak annak kapcsán, hogy az állam kifizethette-e a zsarolók által kért ötmillió dollárt.

Mikor először röppent fel a fájlok híre, a zsarolók 46 képernyőfotót tettek közzé, hogy bizonyítsák, náluk van az anyag. Most azonban már a teljes fájllista elérhető. A fotókon többek között

a HM futó szerződéseiben megrendelt és gyártott eszközök leszállított száma – éves bontásban – is megtalálható, és a különféle haditechnikai eszközökre vonatkozóan az elkövetkező évek menetrendjéről is képet kaphat az „olvasó”.

A hvg.hu cikke szerint olyan információk váltak nyilvánossá, hogy melyik évben hány raklapnyi légvédelmi rakéta érkezése várható, de látszik a magyar gyártókapacitás is. A kiszivárgott dokumentumok fotói közt szerepel

  • több tüzérségi eszköz beszerzésével kapcsolatos csúszásról beszámoló dia is, és
  • elérhető grafikon a hazai gyártókapacitással rendelkező CZ kézi lőfegyverek igényelt és átvett darabszámáról is a 2018 és 2022 közti időszakban.
  • Arról is van kikerült levélrészlet, hogy az Oroszország ellen az ukrajnai háborúja okán életben lévő szankciók miatt a HM nem tudja rendezni az AO Vertoljoti Rossziji moszkvai céggel a harci helikopterek, illetve szállítóhelikopterek fenntartására összesen nyolcmilliárd forint értékben kötött szerződését.

A portál információi alapján a legnagyobb újdonság és egyben a leginkább kritikus információ, hogy

egy nyilvánosságra hozott dokumentumrészlet alapján 2025-ben a tárca jegelheti a beszerzéseket.

November 21-én este azonban az oldalon már nem látszódott a Védelmi Beszerzési Ügynökség mappája. Most azonban már a teljes fájllista elérhető.

Szerző