Connect with us

Banánköztársaság

Fekete-Győr a Tiszát segítené, de a Kétfarkú Kutyapártnak használ

Fekete-Győr a Tiszát segítené, de a Kétfarkú Kutyapártnak használ
Megosztás

Jól bekavart a Momentum március óta indult tiltakozó mozgalmának Fekete-Győr András, aki szerint a liberális Momentumnak az Orbán-rendszer leváltása érdekében nem szabad elindulnia a 2026-os országgyűlési választásokon. 


Valószínű, hogy pártja nem reagál majd erre egységesen:

lesznek olyan vezetők, akik kitartanak a jelenlegi irányvonal mellett a markáns és bátor tiltakozás folytatásával, és Fekete-Győr bizonyára tud már olyan kollégákról is, akik az ő kezdeményezéséhez csatlakoznak. Ebben benne van egy pártszakadás lehetősége. Az viszont biztos, hogy ami most történik, a Momentumnak nem használ. A tiszások a mindenfelé látható kommentárok szerint látványosan örvendeznek, mert szerintük ez a helyes út: rajtuk kívül mindenki más adja fel önállóságát, és higgyen abban, hogy 2026-ban az urnáknál egy hatalmas Tisza-győzelem hozza el a megoldást, Orbánék leváltását.

Továbbra is maradt azért néhány megfontolandó szempont

Nem mindenki hiszi el, hogy a Magyarországot csapdába ejtő Orbán-rezsim a fideszesek által tönkremanipulált választási rendszerben rendezett parlamenti választások útján leváltható.

  • Nem mindenki lelkes attól a gondolattól sem, hogy 2026-ban felállhatna egy olyan parlament, amelyben egy nagy Tisza-frakció állna szemben egy remélhetőleg minél kisebb, de biztosan nem csekély Fidesz-frakcióval és mihazánkos szatellitjével. Az a tapasztalat, ahogyan a tiszások az Európai Parlamentben és különösen a Fővárosi Közgyűlésben működnek, azt sugallja, hogy szükség lenne Magyar Péterékkel szemben demokratikus ellensúlyra.
  • Nagyon furcsa, hogy alig említik a Tiszát méltató elemzők a jelenlegi választási rendszer sajátosságát: minden hazai szavazónak van egy egyéni és egy listás szavazata. Az ellenzéki választóknak tudniuk kell, hogy a 106 egyéni körzetben tarolni kellene Orbánék legyőzéséhez. Akárhány egyéni jelölt indulna egy-egy körzetben Orbánékkal szemben, nagyon tudatosan fel kellene sorakozni a legesélyesebb mögött, és ez 2026-ban a jelenlegi állás szerint a legtöbb körzetben a tiszás lesz. (Nyilvánvaló kivétel például Hadházy Ákos vagy Jámbor András egyéni körzete, de nem sok ilyet lehet felsorolni.) A listás szavazatukkal viszont a tudatos ellenzéki választók létrehozhatnák a Tisza demokratikus ellensúlyát: a Momentumra, a Kétfarkú Kutyapártra, esetleg a DK-ra vagy más, 2026-ig még esélyesnek mutatkozó pártra szavazhatnak.
  • Nem várt hatása lehet Fekete-Győr András kezdeményezésének, hogy a Momentum meggyengítésével tisztulhatna a kép a liberális választók számára. A jelenlegi helyzetben a megtámadott kisebbségek jogvédelmére érzékeny választók zavarban lehetnek, hogy a Momentummnak vagy a Kétfarkú Kutyapártnak adják a voksukat. (A Fővárosi Közgyűlésben látszik, hogy az onnan kimaradt Momentum értékeit leginkább a kutyások képviselik következetesen.) Mivel a tudatos liberálisok nincsenek nagyon sokan, az a veszély fenyegethet, hogy mindkét kis párt kimaradna a következő parlamentből.

Ha tehát Fekete-Győr András kezdeményezése nyomán a Momentum így vagy úgy kiszállna vagy kiesne a 2026-os választási kampányból, az elárvult liberálisok számára a Kétfarkú Kutyapárt ugyanilyen jó lehetőség lenne értékeik képviseletére.

<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, és a Google hírei között is! >>>

Szerző