Három góllal nyert Svédország

A magyar férfi kézilabda-válogatott 33-30-ra kikapott az Európa-bajnoki ezüstérmes svéd csapattól a német-dán közös rendezésű világbajnokságon.

A svédek egy gólos előnyt szereztek a félidő végére

A svédek kapusa, Mikael Appelgren remekül kezdte a mérkőzést, csapattársai pedig jól védekeztek és gyors ellentámadásokat vezettek. Ennek ellenére, a magyar válogatott tíz perc után 6-3-ra vezetett, mert játékosai 4-0-s sorozattal használták ki, hogy a bravúrosan védő Székely Márton több mint hat percig nem kapott gólt.

Kristján Andrésson szövetségi kapitány a 14. percben négygólos hátránynál időt kért, ezt követően csapata emberelőnybe és lendületbe került, majd egyenlített, amikor Bánhidi Bence után Sipos Adriánt kétszer is kiállították (11-11).

Az első félidő hajrájában bokasérülés miatt Bodó Richárd kivált a játékból – az első diagnózis szerint nem súlyos az eset –, a svédek pedig egygólos előnyre tettek szert a szünet előtt. A magyarok védekezésben olykor nem tudták megfelelően követni a rendkívül gyors skandinávokat, támadásban viszont kreatív akcióik voltak.

Nagy László (k) és a svéd Andreas Nilsson (j), a háttérben Bodó Richárd. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A második felvonás elején egyik kapu előtt sem működött hatékonyan a védekezés,

ez magyar szempontból azért volt bosszantó, mert a támadójáték ekkor olajozott volt. A találkozó háromnegyedénél Nagy Lászlót kiállították, Hornyák Péter gólját a spanyol játékvezetők nem adták meg, a csapat mégis felzárkózott 27-26-ra. Ebben az ellenfél pontatlan lövései is közrejátszottak.

Nagy Lászlónak a jobbszélső posztjáról szerzett góljával egyenlített a válogatott (29-29), Székely ismét bravúrokat mutatott be a kapuban, de a svédek továbbra is előszeretettel szimulálták, hogy szabálytalankodtak velük szemben, amit a bírók szinte mindig magyar kiállítással jutalmaztak. A hajrában a skandinávok a maguk javára fordították az eredményt és végül három találattal győztek.

A svédek legeredményesebb játékosa Lukas Nilsson volt hét góllal, a Telekom Veszprém beállója, Andreas Nilsson háromszor volt eredményes. Székely Márton 43 lövésből 12-t védett.

Férfi kézilabda-világbajnoság, csoportkör, 5. forduló, D csoport:

Svédország-Magyarország 33-30 (16-15)
Svédország: Palicka, Appelgren 1 (kapusok), Andersson 1, Arnesson 2, Darj, Ekberg 4 (3), Ekhdal 2, Gottfridsson 2, Jeppsson, Lagergren 4, Nielsen, Nilsson 3, Nilsson 7, Tollbring, Wanne 4, Zachrisson 3.
Magyarország: Mikler, Székely (kapusok), Bánhidi 5, Bodó 2, Bóka 3, Császár, Hornyák 1, Ilyés, Juhász, Lékai 8, Ligetvári 2, Máthé 6 (3), Nagy 3, Schuch, Sipos.

A csoport végeredménye:
1. Svédország 10 pont, 2. Magyarország 6, 3. Egyiptom 5, 4. Katar 4, 5. Argentína 3, 6. Angola 2

Csoknyai István, Vladan Matics és Ilyés Ferenc. Fotó: MKSZ/Kovács Anikó

Vladan Matics: a szerencse nagyon hiányzik

„Le a kalappal, fantasztikus csapatunk van, a játékosoknak remek a hozzáállásuk, de a szerencse nagyon hiányzik. Remélem, egyszer megfordul a tendencia, mert ez hihetetlen” – nyilatkozta az MTI-nek a csütörtöki, koppenhágai mérkőzés után az edző.

Matics kijelentette, nem tudták megakadályozni a svédek támadásainak első hullámát, a gyors középkezdéseket, a lerohanásokat, ez volt az oka, hogy végül 33 gólt szerzett ellenfelük.

„Próbáltuk variálni a védekezést, a visszafutásokat. Ha ezt meg tudjuk oldani, akkor a győzelemre is lett volna esélyünk. Támadásban folyamatosan keressük a legjobb megoldást, kérdés, Bodó Richárd sérülése mennyire súlyos. Holnap utazunk, aztán nekiugrunk a középdöntőnek, ami nagyon nehéz lesz.”

Bóka Bendegúz közölte, nagyon csalódottak, mert az Egyiptom elleni döntetlen után egy bravúrral mindenképpen javítani akartak, de ez nem jött össze, csupán apróságokon múlt.

„A védekezésünkben voltak hibák, és támadásban is rontottunk, amikor nem lett volna szabad. Úgy gondolom, ezeken múlt a találkozó. Nagyon nagy szükségünk van a friss erőkre, ráadásul meccsről meccsre fogyatkozunk, most Bodó Richárd dőlt ki. Ebből a mérkőzésből ki lehet indulni, megmutattuk, hogy bárkivel képesek vagyunk felvenni a versenyt” – mondta a Balatonfüred balszélsője.

A magyar keretből Balogh Zsolt és Bodó Richárd boka-, Jamali Iman pedig térdsérülés miatt vált ki, közülük a két szegedi, Balogh és Bodó játékára még van esély a tornán.

Ligetvári Patrik (b2) és a svéd Max Darj (k), Lékai Máté (b) és Bánhidi Bence. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Dánia, Tunézia és Norvégia következik

Egy helyen módosult a magyar férfi kézilabda-válogatott előzetesen kiadott középdöntős programja a német-dán közös rendezésű világbajnokságon.

A szervezők csütörtök éjszakai tájékoztatása szerint a magyarok az Afrika-bajnok Tunéziával vasárnap nem 20.30-tól, hanem 18 órától játszanak Herningben. Ugyancsak változás, hogy a címvédő Franciaország szerdán 20.30 helyett szintén 18 órától mérkőzik Horvátországgal a kölni csoportban.

A magyar válogatott Tunézián kívül az olimpiai bajnok Dániával és az előző világbajnokságon ezüstérmes Norvégiával találkozik a középdöntőben.

A csoportok első két helyezettje az elődöntőbe jut, a harmadikok az ötödik helyért, a negyedikek pedig a hetedik helyért játszhatnak jövő szombaton. A torna győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, a 2-7. helyezettek pedig részt vehetnek a jövő tavasszal sorra kerülő selejtezőtornákon.