Connect with us

Sport

Hosszú Katinka nem számolgatja a rekordokat

Megosztás

Sporttörténelmi sikerét követően sem számolgatja a rekordokat, hanem saját teljesítményéből akar tanulni Hosszú Katinka, aki pályafutása kilencedik világbajnoki aranyérmét nyerte a kvangdzsui viadal vasárnapi zárónapján.

A háromszoros olimpiai bajnok,

a szám világcsúcstartója 4:30.39 peres, a világ idei legjobb idejével diadalmaskodott, a döntő másik magyar versenyzője, Jakabos Zsuzsanna 4:39.15-tel a hetedik lett.

A 30 éves Hosszú az előfutamból a legjobb idővel került a fináléba – közel két másodperccel jobb teljesítménnyel, mint a második japán Ohasi Jui -, míg a vele egyidős Jakabos nyolcadikként várta a döntőt.

A rajt után Hosszú pillangón és háton nagy csatában volt Ohasi Juival,

kettejük között csupán kilenc század volt a különbség a táv felénél a magyar javára. Mellen Hosszú bő egy testhossz előnyt harcolt ki, amit a gyorson még tovább növelt, így magabiztosan győzött.

Jakabos a döntő után elmondta: elsősorban annak örül nagyon, hogy hat év után újra döntőbe jutott négyszáz vegyesen.

“Úgy éreztem, tudtam figyelni magamra és élvezni a helyzetet, pedig általában nem szoktam. Az hittem, hogy picit jobb lesz az idő, de azért nincs bennem hiányérzet. Mentálisan nem tett jót, hogy az első napon pont a kétszáz vegyesen kiestem, de sikerült belőle kikászálódnom, mert a váltóban egyéni csúcsot úsztam” – nyilatkozta Jakabos Zsuzsanna.

A későbbi győztes Hosszú Katinka a női 400 méteres vegyesúszás döntőjében. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Hosszú pályafutása során ötödször, sorozatban negyedszer nyerte meg ezt a számot,

ezzel duplán is történelmi sikert aratott: ő lett az első női úszó, aki egy számban ötször diadalmaskodott, a sportágban pedig elsőként sorozatban négyszer nem talált legyőzőre 200 és 400 méter vegyesen sem.

Az immáron kilencszeres világbajnok a magyar úszósport történetének 32. vb-aranyát nyerte, Kvangdzsuban ez volt a negyedik magyar elsőség a medencében: Hosszú két sikere mellett Milák Kristóf és Kapás Boglárka 200 méter pillangón diadalmaskodott, előbbi Michael Phelps 2009-es világcsúcsát megdöntve. A nyíltvízi úszók között Rasovszky Kristóf lett első 5 kilométeren.

Női 400 m vegyes, világbajnok:

HOSSZÚ KATINKA 4:30.39 perc
2. Je Si-ven (Kína) 4:32.07
3. Ohasi Jui (Japán) 4:32.22
…5. JAKABOS ZSUZSANNA 4:39.15

“Hallottam már róla itt a vegyes zónában, de előtte nem tudtam, és nem is akarom igazából felfogni. Talán majd ha befejezem, akkor kezdek el számolgatni

– válaszolta a háromszoros olimpia bajnok arra kérdésre, mit érez azt követően, hogy kétszeresen is sporttörténelmet írt azzal, hogy a 400 méter vegyesen aratott sikerével első női úszóként ötször nyert meg egy számot, a sportág történetében pedig elsőként csinálta meg azt, hogy a 200-400 vegyest sorozatban négyszer nyert a vb-ken.

“Sok mindenen mentem keresztül ebben az egy hétben,és sokat tanultam magamról. Legfőképpen azt, hogy már nem ugyanabban a mentális zónában versenyzek, mint régen. Ez a kétszáz vegyes után picit ijesztő is volt, hiszen a riói olimpián, majd két évvel ezelőtt, a budapesti világbajnokságon is másképp éreztem magam. Nem értettem, hogy itt miért nincs bennem az a feszültség, azaz az adrenalin, miért nem tudok úgy izgulni egy szám előtt, mint régen. Aztán végül olyannyira sikerült ezt az előnyömre fordítani, hogy a mai döntőhöz már tökéletesen hideg fejjel tudtam odaállni, és ha kellett volna, akkor akár taktikát és technikát is tudtam volna váltani”

– nyilatkozta a 30 éves klasszis, aki kitért a szombati 200 méter hát döntőjére, amit gyakorlatilag nem sokkal a rajt után látványosan “elengedett”, és végül csak a nyolcadik lett.

A győztes Hosszú Katinka a női 400 méteres vegyesúszás döntője után. Fotó: MTI/Kovács Tamás

“Nem kellett volna elindulnom, és erre a döntő közben jöttem rá. Ez nem volt egy sportszerű dolog, ezért nem is mondtam róla semmit utána. Próbáltam úgy felfogni, hogy becsukom a szemem, és meg sem történt. Ugyanakkor ebből a szituációból is tanultam, éles helyzetben kibukik, hogy mit akarok és mit nem, ezért ezt át fogjuk gondolni”

– mondta Hosszú Katinka. Rögtön hozzátette: ez azért nem jelenti automatikusan azt, hogy “elengedné” a hátúszást.

Az aranyérmes Hosszú Katinka (k), mellette a második helyezett kínai Je Si-ven (b), jobbról a bronzérmes japán Ohasi Jui a a női 400 méteres vegyesúszás eredményhirdetésén. Fotó: MTI/Kovács Tamás

“Idén nem volt annyi időm mindenre felkészülni, főleg a vegyesre koncentráltunk, de a verseny közben vissza akartam kerülni abba az üzemmódba, mint régen” – mondta.

Azzal kapcsolatban, hogy a kilenc vb-aranya között a mostani milyen helyet foglal el, azt válaszolta: nagyon nehéz kérdés, mert mindegyikről könyvet tudna írni.

“A mostani talán azért is van előkelő helyen, mert nagyon nehéz volt az idáig vezető út. Ráadásul tíz évvel az első győzelem után született a mai siker” – emelte ki.

Hosszú nem megy pihenni a világbajnokság után, ugyanis jövő héten már a tokiói világkupán medencébe ugrik.

“Ilyenkor hazamenni, és újra beleállni az edzésekbe sokkal nehezebb, mint elmenni egy versenyre és csak egyszerűen leúszni a futamot. Nem mellékesen pedig zsebpénznek sem rossz, úgyhogy nem panaszkodhatok” – tette hozzá Hosszú Katinka.

Bernek Péter ötödik 400 méter vegyesen

Bernek Péter ötödik lett 400 méter vegyesen a kvangdzsui úszó-világbajnokság vasárnapi zárónapján.

A 27 éves magyar versenyző 4:13.83 perces idővel ért célba.

Bernek az előfutamban 4:15.49-cel csak a kilencedik időt úszta – ez volt pályafutása messze legjobb ideje előfutamban -, de a német Philip Heinz sérülés miatt visszalépett, így ott lehetett a fináléban.

A 8-as pályán úszó magyar – aki sorozatban a negyedik világbajnokságán a negyedik döntőjében szerepelt – jól kezdett, pillangón és háton az ötödik volt, a mell után hatodiknak fordult rá a gyorsra, s végül 4:13.83 perces teljesítménnyel csapott célba.

“Már majdnem le sem vezettem reggel, de Philip odajött hozzám és egyből szólt. Sajnálom, hogy így alakult, mert egyik sporttársamnak sem kívánok sérülést, főleg neki nem, aki egy csupa szív ember. A döntő előtt is odajött hozzám és bíztatott. Nagyon szeretném, hogy Tokióban mindketten ott legyünk a fináléban. Addig persze még hosszú az út, és ne feledjük el, az előfutamban kiesett az előző vb első két helyezettje, Chase Kalisz és Verrasztó Dávid, így kicsit csalóka a kép. Annak azért örülök, hogy kihoztam a maximumot magamból, a négyszáz gyorsos múltam pedig megtanította arra, hogyan kell leúszni egy nap kétszer elég erős tempóban ezt a távot” – nyilatkozta Bernek Péter.

Férfi 400 m vegyes, világbajnok:

Szeto Daija (Japán) 4:08.95 perc
2. Jay Litherland (Egyesült Államok) 4:09.22
3. Lewis Clareburt (Ausztrália) 4:12.07
…5. BERNEK PÉTER 4:13.83

(MTI)

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük