Connect with us

Bulvár

Aki jól vezet, ősszel így vezet! – 4+1 fontos tanács

vezet
Megosztás

Nyakunkon az ősz és vele a nagy és kisebb esőzések, amik nagyon megnehezíthetik a vezetést, még egy könnyű záporban is rengeteg hibát lehet véteni autósként, hát még ha özönvíz szerűen zúdul ránk a mennyei manna. A legtöbben hajlamosak vagyunk ugyanazokat a hibákat elkövetni, vagy inkább bizonyos dolgokat elfelejteni. Pedig az esőben vezetés nem egy ördöngös mutatvány, csupán észben kell tartani bizonyos szabályokat, tanácsokat  Összeszedtünk néhány tippet, amikkel megelőzhetjük a balesetet, vagy karambolt.

Sajnos az autósiskolákban is csak elméletben tanítják, hogyan kell zuhogó esőben vezetni. Ha pedig az autó sincs megfelelően felkészítve és a vezetőnek fogalma sincs, hogyan élhetné túl az ítéletidőt baleset nélkül, akkor azt a tanácsot adjuk: Iratkozzon be egy vezetéstechnikai tréningre, ahol szerezhet némi tapasztalatot és magabiztosságot a rázósabb helyzetekre is.

Ezeket is érdemes fejben tartani!

1. Ellenőrizd rendszeresen autódat, esőben vezetés ide vagy oda!
Te emlékszel még mennyi az autódon a gyárilag előírt keréknyomás? Egyáltalán néha szoktad ellenőrizni? Pedig rendszeresen kéne. Szerencsére a pontos értékeket minden autóban nagyjából ugyanott találjuk: a vezetőoldali ajtó keretére ragasztott matricán, a kesztyűtartó fedelének belső felületén, esetleg az üzemanyagtöltő nyílás fedelének környékén. A legtöbb új autón persze van erre belső elektronika, ami szól, ha esetleg ráférne egy pumpálás az abroncsokra, de havonta egyszer azért érdemes kérni a benzinkúti személyzet segítségét, hogy nézzen rá az abroncsnyomásra. Ugyanígy a gumik profilmélységét is rendszeresen kéne ellenőriznünk, mert már ezzel a két látszólag apró dologgal is rengeteget javítunk a túlélési esélyeinken. Ugyanis esőben vezetve, félig leeresztett gumikkal, a vízelvezető bordák nem tudják megfelelően kiszorítani maguk alól a vizet.

2. Vezess lassabban, esőben életet menthet!

Száguldozni sosem kifizetődő, egy hirtelen jött zivatar közben meg pláne nem. Esőben vezetéskor több dolgot is számításba kell vennünk. Az egyik, hogy az út felülete sosem patyolat tiszta: poros, esetleg valami ki is ömlött rá. A hirtelen jött eső pedig ezzel keveredve nyálkás réteget képez az út felszínén, amitől az csúszóssá válik. A túl sok víz hasonlóan nem jó, és ugyanazt a hatást várhatjuk. Itt jön képbe a rendőrök által előszeretettel emlegetett relatív gyorshajtás. A városokban megengedett 50 kilométeres legnagyobb sebesség esőben már túl sok is lehet, mert a rossz látási viszonyok és a lecsökkent tapadás miatt a normál fékút többszörösére számíthatunk, ráadásul hosszabb reakcióidőre készülhetünk magunktól és a többi autóstól is. Zuhogó esőben ugyanis könnyebb nem észrevenni a táblákat és a többi autót a vízfüggöny miatt.

3. Esőben időben gondolj a kanyarokra!

Ha kanyarodik az út, lehetőleg még azelőtt lassítsunk időben, és soha ne a kanyarodással egyidejűleg tegyük. Ezt megtehetjük fékezéssel, vagy vissza is válthatunk és használhatjuk a motorféket. A legtöbb mai autón ugyan van blokkolásgátló rendszer, ami nem engedi, hogy a csúszós úton a kerekek állóra fékeződjenek, hanem csökkenti a féknyomást és a másodperc tört része alatt többször is megfékezgeti a kerekeket. Viszont ha ilyen autóban ülünk, akkor se kényszerítsük vészfékezésre az autónkat, mert könnyen lehet, hogy a mögöttünk haladónak nincs ABS-e, és a hirtelen fékezés miatt belénk csúszhat.

Ha régebbi autónk van, és nagy víz van az úton, először inkább intenzívebben fékezzünk, majd fokozatosan engedjük fel a pedált. Így ABS nélkül is elkerülhetjük, hogy blokkoló kerekkel csússzunk az árokba, vagy előttünk haladóba.

4. Látszódj rendesen esőben is!

Sajnos azt tapasztaljuk, hogy még mindig rengetegen autóznak világítás nélkül rossz idő, főleg eső esetén is. Jó látási viszonyok mellett, lakott területen belül valóban nem kötelező a tompított fényszóró használata, de nem is tilos – szerintünk inkább erősen ajánlott. Lakott területen kívül viszont mindig kötelező! Amikor eleve rosszabbul látunk és minket is nehezebben vesznek észre, akár ezen is múlhat egy baleset.

+1
Ennek a néhány alapvető tanácsnak a betartásával sokat növelhetünk a saját esélyeinken esőben vezetés közben, ha pedig valóban úgy zuhog, mintha dézsából öntenék, és az orrunk hegyéig sem látunk, akkor jobban tesszük, ha félrehúzódunk egy biztonságos helyen, fent hagyjuk a helyzetjelzőt, bekapcsoljuk az elakadásjelzőt, és várunk, amíg kicsit csendesedik

-olvastuk az Schiller autó oldalán.

Kapcsolódó

 

vezet

 

Szerző