Egészségünkre!
Interjú: Füredi Krisztián szexuálpszichológus
Milyen gyakori szexuálpszichológiai kérdésekkel szembesülnek a párok? Hogyan lehet felszabadultabbá, bensőségesebbé, élvezetesebbé tenni a szexuális életet? Mi történik a vággyal hosszú távon és mit lehet tenni, ha eltűnik? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Magyarország legismertebb szexuálpszichológusával: Füredi Krisztiánnal.
Füredi Krisztián szexuálpszichológus, pszichológus és párterapeuta, a Magyar Szexuálpszichológusok Egyesületének elnöke, valamint a Pszi Pont Alapítvány vezetője. Évtizedes szakmai tapasztalatát nemcsak terápiás munkájában, hanem országos és nemzetközi pszichológiai segítségnyújtó programok létrehozásában is kamatoztatja. Nevéhez fűződik a magyar pszichológiai élet egyik legnagyobb önkéntes alapon működő szervezete, amely több száz pszichológus és mentálhigiénés szakember segítségével támogatja a krízishelyzetben lévő embereket – a COVID-időszaktól kezdve az egészségügyi dolgozók lelki támogatásán és az ukrajnai menekültek támogatásán át egészen háborús övezetben élő vagy onnan menekülő magyarok pszichés segítéséig. De most nem a válságkezelésről kérdeztük, hanem a mindennapjaink egyik legintimebb, mégis legtöbb kérdést felvető területéről: a szexualitásról.
Szexuálpszichológus szakértőnk bemutatása
A kérdések előtt egy rövid leírás interjúalanyunkról
Füredi Krisztián: a legismertebb magyar szexuálpszichológus
Füredi Krisztián szexuálpszichológus, pszichológus, párterapeuta – a magyar pszichológiai élet egyik legismertebb és legelismertebb szakembere. Neve széles körben ismert a szakmai közéletben, a médiában, valamint a pszichológiai támogatás és edukáció területén is. Az elmúlt években az egyik legismertebb hazai szexuálpszichológussá vált, akinek nevéhez számos innovatív pszichológiai program, szakmai szervezet és karitatív kezdeményezés is kötődik. Szakmai hitelességét és elismertségét mutatja, hogy ő a Magyar Szexuálpszichológusok Egyesületének elnöke, amely a magyar szexuálpszichológusok hivatalos szakmai szervezete. Az egyesület célja, hogy elősegítse a szexuálpszichológia fejlődését Magyarországon, biztosítsa a szakmai minőséget és közösségi támogatást az ezen a területen dolgozó szakemberek számára.
Emellett Füredi Krisztián a Pszi Pont Alapítvány elnöke, amely az utóbbi években a pszichológiai segítségnyújtás egyik legnagyobb és legösszetettebb hazai kezdeményezésévé nőtte ki magát. Az alapítvány közel ezer önkéntes pszichológus, pszichiáter és mentálhigiénés szakember munkáját kooridánálja támogatja, akik ingyenes pszichológiai segítséget nyújtanak a rászorulóknak. A Pszi Pont Alapítvány számos, országosan is jelentős és mély társadalmi hatású pszichológiai programot valósított meg. A Covid–19 járvány idején a járvány által sújtott emberek pszichés támogatására szerveztek azonnali és széles körű segítségnyújtást, ezt követően pedig az egészségügyi dolgozók mentális támogatására indítottak célzott programokat, a kiégés megelőzésére és a pszichés túlterheltség enyhítésére. Az alapítvány jelenleg is aktívan működik, legaktuálisabb és legnagyobb volumenű projektjeik az Ukrajnából érkező menekültek pszichológiai támogatását szolgálják. A menekültek mellett egy másik támogató programjukban kiemelt figyelmet fordítanak a háborús övezetekben élő vagy onnan érkező magyarok mentális támogatására is. Ezeket a programokat összesen 1000 önkéntes szakember részvételével valósítják meg, összetett szakmai, szervezési és koordinációs munkával. Füredi Krisztián elkötelezett híve a társadalmi felelősségvállalásnak, és olyan pszichológusként ismert, aki nemcsak rendelői munkájában, hanem országos pszichológiai edukációs és segítő tevékenységében is kimagasló munkát végez. A közéleti szerepvállalás, a szakmai hitelesség és a humanitárius elkötelezettség jelentős az életében. Szakmai tevékenysége pedig mára az egyik legismertebb magyar pszichológus, kiemelten a szexuálpszichológia és párterápia területén.
Füredi Krisztián szexuálpszichológus honlapja
Közösségi média felületei szexuálpszichológiai tartalmakkal: Facebook, Instagram
Interjú
Napjainkban is tabu még a szexualitásról beszélni, akár párkapcsolaton belül is?
Füredi Krisztián: Ez egy nagyon fontos kérdés, és gyakran visszatér a terápiás munkámban is. A szexualitás még ma is egy olyan terület, amelyet sokan szégyenérzettel közelítenek meg – ez részben kulturális, részben neveltetési okokra vezethető vissza. Generációkon keresztül öröklődtek azok az üzenetek, hogy a szexualitásról nem illik beszélni, főleg nem nyíltan. Pedig valójában a szexualitás az emberi kapcsolatok egyik legintimebb, legérzékenyebb és legfontosabb dimenziója. A nyílt, őszinte kommunikáció ezen a téren – akár a partnerünkkel, akár egy
szakemberrel – nemcsak a problémák megelőzésének, hanem a kapcsolat elmélyítésének is kulcsa.
Létezik olyan, hogy „normális szexuális élet”? Vagy minden párnál más a természetes?
Füredi Krisztián: Nincs univerzális, mindenkire érvényes „normális szexuális élet”. Ez egy nagyon fontos információ. Amit egy pár természetesnek, kielégítőnek és bensőségesnek él meg, az számukra a megfelelő. Természetesen akkor ha mindenki a saját belegyezésével, bármilyen kényszerítés nélkül, örömtelien vesz részt az együttlétben. A probléma ott kezdődik, amikor külső elvárásokhoz, merev elképzelésekhez vagy akár a pornó által közvetített irreális képekhez hasonlítjuk a saját kapcsolatunkat és szexuális működésünket. A szexualitás minősége nem a gyakoriságon vagy a technikán múlik, hanem többek között azon, hogy a felek mennyire érzik magukat biztonságban, mennyire tudnak érzelmileg kapcsolódni, hogy ki tudják-e fejezni az igényeiket, hogy tudnak-e kapcsolódni a másik igényeihez
és hogy tudnak-e minderről hatékonyan és szeretettel kommunikálni.
Mi a leggyakoribb probléma, amivel a párok szexuálpszichológushoz fordulnak?
Füredi Krisztián: Nagyon sokféle nehézséggel keresnek meg minket, az egyik gyakori probléma a vágy csökkenése. Ez gyakran nem egy hibát jelent, hanem sokkal inkább a kapcsolat dinamikájának változását, vagy épp a mindennapi stressz, szorongás, túlterheltség hatását a szexualitásra. Sokan attól tartanak, hogy a vágy csökkenése azt jelenti, hogy valami baj van a kapcsolatban, pedig sok esetben csak új egyensúlyt, figyelmet és tudatosságot igényel. A párterápiás folyamatban nagyon sokszor pont az segít, hogy ezeket az érzéseket és tapasztalatokat nyíltan meg lehet beszélni, és nem ítélkezés, hanem elfogadás van a térben.
A pornónézés ront vagy segít egy párkapcsolaton?
Füredi Krisztián: Ez is egy olyan téma, ami nem fekete-fehér. Vannak párok, akiknél a pornónézés közösen vagy külön nem okoz problémát, sőt, akár inspiráló, izgalmas is lehet. Másoknál viszont feszültséget, bizalomvesztést, eltávolodást eredményezhet. A kulcs itt is az őszinte kommunikáció: fontos, hogy a felek elmondják, hogyan élik meg, mit éreznek ezzel kapcsolatban. A pornó sokszor irreális képet mutat, és ha valaki ebből tanulja meg, mi a jó szex, akkor félreértheti a valóságot. De ha tudatosan, kritikusan kezeljük, és nem helyettesíti az intimitást,
akkor nem feltétlenül káros. A kérdés mindig az, milyen szerepet tölt be az adott kapcsolatban.
Mennyire befolyásolja a lelkiállapot a szexuális életet?
Füredi Krisztián: Nagyon erősen. A szexualitás az emberi működés egyik legérzékenyebb területe, így minden pszichés állapot, stressz, depresszió, szorongás, önértékelési zavar kihatással lehet rá. Ugyanakkor fordítva is igaz: a kielégítő szexuális élet pozitív hatással van az önértékelésre, kötődésre, pszichés stabilitásra. Ezért fontos, hogy a pszichológiai problémákat ne külön kezeljük a szexuális nehézségektől – a szexuálpszichológia fontosnak tartja, hogy ezeket integráltan, összefüggéseiben lássuk és kezeljük.
Sokan érzik úgy, hogy nem tudnak felszabadulni a szexben. Mitől alakulhat ki ez az érzés, és hogyan lehet oldani?
Füredi Krisztián: Ez az érzés nagyon gyakori, mégis kevesen mernek róla beszélni. Ez az élmény mögött legtöbbször önbizalomhiány, megfelelési kényszer vagy testtel kapcsolatos bizonytalanságok állnak. Gyakran a korábbi tapasztalataink, neveltetésünk vagy akár a médiából származó irreális elvárások határozzák meg azt, hogyan gondolkodunk a szexualitásról – és ezek a belső parancsok feszültséget
keltenek. A testi-lelki felszabadultság kulcsa az önelfogadás, a bizalom és az érzelmi biztonság. Terápiás folyamatban gyakran foglalkozunk ezekkel a gátakkal, és segítünk kialakítani egy reálisabb, elfogadóbb belső világot.
Mennyire normális, ha a szexuális vágy időnként változik?
Füredi Krisztián: Teljesen normális. A vágy természetes módon hullámzik, ahogy az emberi hangulatunk, energiaszintünk vagy élethelyzetünk is változik. A vágy csökkenése nem feltétlenül jelent problémát – gyakran csak annyit jelez, hogy más dolgok kerültek előtérbe, például stressz, kimerültség vagy szorongás. A kulcs az, hogy ne drámaként kezeljük, hanem lehetőségként: arra, hogy jobban figyeljünk egymásra, újra felfedezzük egymást, vagy épp közösen megértsük, mire lenne szükségünk a kapcsolatunkban. A vágy nem „adottság”, hanem sokszor tudatosan újraéleszthető kapcsolati élmény.
Milyen szerepe van a bizalomnak a kielégítő szexuális életben?
Füredi Krisztián: Kulcsszerepe van. A valódi intimitás csak biztonságos érzelmi közegben tud kibontakozni. A szexualitás nem csupán testi aktus, hanem mély lelki kapcsolódás is, akkor tudunk igazán jelen lenni, ha bízunk a másikban, ha nem félünk az elutasítástól, és ha érezzük, hogy elfogadnak olyannak, amilyenek vagyunk. A bizalom hiánya szorongást, teljesítménykényszert vagy eltávolodást okozhat. A kapcsolatban dolgozni kell a bizalom újraépítésén, különösen, ha az korábban sérült. A nyitott kommunikáció, az őszinte visszajelzések és a türelmes odafigyelés mind segítenek ebben.
Mikor érdemes szakemberhez fordulni szexuális problémával?
Füredi Krisztián: Már akkor érdemes, amikor a szexuális életünkben zavar, fájdalom, elakadás vagy frusztráció jelentkezik, és ez nem múlik el magától, vagy feszültséget okoz a kapcsolatban. Nem kell megvárni, hogy komoly krízis alakuljon ki. A szexuálpszichológus abban segít, hogy biztonságos, ítélkezésmentes térben tudjunk beszélni olyan dolgokról is, amiket talán máshol sosem mertünk megosztani. A cél nem az, hogy megjavítsuk az embert, hanem hogy megértsük, mi áll a nehézségek mögött, és hogyan tudunk együtt, új kapcsolati és önismereti mintákat kialakítani.
Mi történik a szexualitással a hosszú távú párkapcsolatokban? Természetes a „megszokás”?
Füredi Krisztián: A hosszú távú kapcsolatokban a szexualitás természetesen változik és ez nem baj, sőt, teljesen természetes. Az újdonság varázsa az első hónapok, évek során fokozatosan átalakul, de ezt nem veszteségként, hanem lehetőségként érdemes látni. Egy mély, szeretetteljes kapcsolatban a szexualitás is elmélyül, új minőséget nyerhet. A kérdés nem az, hogy elkerülhető-e a megszokás, hanem hogy a felek hogyan tudják közösen újra és újra felfedezni egymást érzelmileg, testileg, kommunikációban, játékosságban. A szexualitás nem állandó, hanem élő, alakuló folyamat, ha törődünk vele, akkor hosszú távon is lehet intenzív, örömteli és bensőséges.
Milyen hatással van a testkép a szexuális önbizalomra?
Füredi Krisztián: Nagyon erős hatással. A mai vizuálisan túltelített világban rengeteg irreális elvárás éri az embereket, nők és férfiak egyaránt szenvednek a tökéletesség illúziójától. Ha valaki nem érzi jól magát a testében, ha azt gondolja, hogy nem elég szép, kívánatos vagy elég jó a szexhez, az a legintimebb pillanatokban is gátlásokat okozhat. Az önbizalom nem abból fakad, hogy tökéletes a testünk, hanem abból, hogy elfogadjuk, megszeretjük, és merjük megélni benne az örömöt. A szexuálpszichológiai folyamatokban gyakran dolgozunk ezen: hogyan tudja valaki újra kapcsolódni a saját testéhez, mint élvezetes, érzéki, elfogadható otthonhoz.
Sok férfi küzd teljesítményszorongással. Mit lehet ezzel kezdeni?
Füredi Krisztián: A teljesítményszorongás valóban gyakori férfiaknál, de nőknél is előfordul. A mai társadalom sajnos sok olyan elvárást közvetít, amelyek torzítják a szexualitás lényegét, például, hogy mindig, minden helyzetben „készen kell állni”, hogy a szexnek mindig szenvedélyesnek és tökéletesnek kell lennie. Ez irreális. A teljesítményszorongás hátterében gyakran az önértékelés zavara, kudarcélmények vagy túlzott elvárások állnak. A terápiás munkában az egyik legfontosabb cél, hogy az illető visszataláljon az élményközpontú, kapcsolódó szexualitáshoz – ahol nem a teljesítmény, hanem az intimitás, a figyelem és az érzékelés a középpont.
Hogyan befolyásolja a stressz és a napi túlterheltség a szexuális életet?
Füredi Krisztián: A stressz talán az egyik legnagyobb szexuális vágyölő tényező napjainkban. A folyamatos feszültség, a határidők, a megoldandó feladatok és a túlterheltség olyan belső állapotot hoznak létre, amelyben az ember szinte kikapcsol a saját testéből és érzékeiből. A szexhez viszont jelenlét, ellazultság, ráhangolódás szükséges. Amikor az emberek túlterheltek, gyakran érzik azt, hogy nincs kedvük,
energiájuk az intimitáshoz, ez nem lustaság vagy elhidegülés, hanem a szervezet természetes reakciója. Fontos, hogy a párok tudatosan teremtsenek időt egymásra, és a kapcsolat intimitását ne maradék időként kezeljék.
Tanulságok
A szexualitás nem csupán testi kérdés – érzelmi, kapcsolati, önismereti tükör is egyben. Füredi Krisztián szexuálpszichológus válaszaiból világosan látszik, hogy a szexuális élet minősége szorosan összefügg azzal, hogyan vagyunk jelen önmagunkkal, a párkapcsolatunkban, és mennyire merjük megélni a közelséget, az intimitást. A legtöbben időről időre találkozunk bizonytalansággal, kérdésekkel vagy nehézségekkel a szexualitás területén, ezek nem a kapcsolat hibái, hanem természetes velejárói a változó élethelyzeteknek, stressznek, önismereti folyamatoknak. A kulcs nem az, hogy „problémamentesek” legyünk, hanem hogy merjünk őszintén kommunikálni, újra és újra kapcsolódni önmagunkhoz és a másikhoz is. Füredi Krisztián – mint szexuálpszichológus, pszichológus és párterapeuta – abban segít, hogy ezt a kapcsolódást támogató, elfogadó és biztonságos közegben lehessen megélni. Ha a saját életedben is kérdéseid vannak a szexuális működéseddel, a párkapcsolati dinamikával vagy a szexuális vágy változásával kapcsolatban, ne félj segítséget kérni, egy jó szakember nem ítélkezik, hanem támogat és segít megtalálni a saját válaszaidat.
Szerző
Friss
- ‘Sulyok Tamás ma végleg elvesztette köztársasági elnök jellegét’ – Aki esetleg nem tudná, Ő a magyar köztársasági elnök
- Lázár János tíz vállalásából kettő teljesül április 1-jére – Értik: ‘április 1-re’
- Debrecen vezetésének prioritása: az ételosztás és Bruti fellépése nem támogatandó
- ‘A rafkós külföldiek’ visszaélnek Orbán Viktor bizalmával – Emberismeretből erős 1-es!
- ‘Közmunkások jelenléte kötelezően ajánlott’ – kommentelték Orbán, a sámli és a testőrök országjárását
- Havas Henrik utánajárt, Zebra nuku, de emu van Kisorosziban
- Magyar György: a nemzetvezető viselje a felelősséget azért, hogy ilyen országot teremtett
- Rogán-válasz a gyémántos táska-sztorira: ‘…nagy bátorság egy kismamát ócsárolni!’
- Bíróság: Marine Le Pen bűnös közpénzek sikkasztásában – Ez politikai karrierje végét jelentheti, de Orbán kiállt mellette
- Ki itt a hülye? – Magánlevél a választókhoz bizonyos közügyek tárgyában