Kerítésen túl
Jeruzsálemben 1500 zsidó imádkozik a számukra tiltott Templomhegyen
A Jordániával kötött megállapodással szembemenve mintegy 1500 zsidó imádkozott kedden Jeruzsálemben a Templomhegyen Itamár Bengvír belbiztonsági miniszter jelenlétében.
A Második Szentély lerombolására emlékeznek
Bengvír nemzetbiztonsági miniszter, az egyik jobboldali párt elnöke, és pártjának minisztere, Jichák Wasszerlauf zsidók százaival együtt a Templomhegyére vonult kedd reggel, ahol jelenlétükben zsidók imádkoztak a jeruzsálemi Salamon Temploma és a Második Szentély lerombolásáról megemlékező tisa beáv böjtnap után.
A muszlimok szent helyén
A Jordániával kötött egyezmény szerint a Templomhegyen, ahol a muzulmánok egyik legszentebb mecsete, az al-Aksza is található, csak muszlimok imádkozhatnak. Ennek betartatásáért a rendőrség felel. A rendőrségért is felelős miniszter, maga Bengvír többször is kijelentette, hogy szerinte a zsidók imádkozhatnak a Templomhegyen, de ezt korábban maga Benjámin Netanjahu miniszterelnök is visszautasította.
„A zsidók itt imádkoznak. Ahogy mondtam, az a politikánk, hogy megengedjük az imát”
– közölte Bengvír kedden a Templomhegyen. A miniszterelnök hivatala szerint azonban a Templomheggyel kapcsolatos politikai döntések közvetlenül a kormányhoz és vezetőjéhez tartoznak.
Benjámin Netanjahu: a status quo a Templomhegyen nem változott
„A Templomhegyen egyetlen miniszternek sincs magánpolitikája – sem a nemzetbiztonsági miniszternek, sem más miniszternek. Ez mindig is így volt minden izraeli kormányban. A kedd reggeli templomhegyi esemény kivételt képez. Izrael politikája, a status quo a Templomhegyen nem változott – ez így volt és így lesz”
– közölte a kormányfő hivatala.
Mahmúd Abbász: veszélyes provokáció
A 1967-ben Jordániától elfoglalt óvárosában található hegyen állt a Biblia szerint Salamon temploma, amelyet az Újbabiloni Birodalom pusztított el, majd ott építették fel a Második Templomot, amelyet a Római Birodalom rombolt le i. sz. 70-ben, ami a zsidóság szétszóratásának kezdetét jelentette. A Templomhegyen ma álló al-Aksza, Mekka és Medina után a muzulmánok harmadik legszentebb helye, melynek ellenőrzése fölött kitört konfliktus már számos alkalommal véres összecsapásokhoz vezetett.
(Képünk, így nézett ki egykor Salamon temploma.)
Szerző
Friss
- Kórház a XXI. század Magyarországán: hatósági felszólítás kell arról, hogy tüntessél el a dzsuvát a padlóról
- Beton Szandi újra támad – 3.14-ba a hajléktalanokkal
- Mi van itt, tavasziasra fordul az időjárás? – Kemény frontok nehezítik az arra érzékenyek életét
- Kövér László lyukra futott – Döntését elkaszálta a strasbourgi bíróság, ám, aki fizet helyette, az ismét Ön
- Hiszi, nem hiszi? Napi horoszkóp, 2024. október 24., vasárnap
- Fülöp Attila közszolga Magyar Péternek: „képviselői látogatására a jövőben nem tartunk igényt, és nem biztosítunk rá lehetőséget”
- Harcba száll a Jobbik a mandátumért Óbudán – Programalapú kampány a cél
- Cáfolhatatlannak tűnő dokumentumokat hozott nyilvánosságra a Bloomberg arról, hogy Putyin politikai gyilkosságokat rendelt meg
- Szanyi Tibor: ahová a pénz megy, ott zajlik a politika
- Tűzhalál Komárom-Esztergom megyében