Connect with us

Kerítésen túl

Jeruzsálemben 1500 zsidó imádkozik a számukra tiltott Templomhegyen

zsidó,
Megosztás

A Jordániával kötött megállapodással szembemenve mintegy 1500 zsidó imádkozott kedden  Jeruzsálemben a Templomhegyen Itamár Bengvír belbiztonsági miniszter jelenlétében.

A Második Szentély lerombolására emlékeznek

Bengvír nemzetbiztonsági miniszter, az egyik jobboldali párt elnöke, és pártjának minisztere, Jichák Wasszerlauf zsidók százaival együtt a Templomhegyére vonult kedd reggel, ahol jelenlétükben zsidók imádkoztak a jeruzsálemi Salamon Temploma és a Második Szentély lerombolásáról megemlékező tisa beáv böjtnap után.

A muszlimok szent helyén

A Jordániával kötött egyezmény szerint a Templomhegyen, ahol a muzulmánok egyik legszentebb mecsete, az al-Aksza is található, csak muszlimok imádkozhatnak. Ennek betartatásáért a rendőrség felel. A rendőrségért is felelős miniszter, maga Bengvír többször is kijelentette, hogy szerinte a zsidók imádkozhatnak a Templomhegyen, de ezt korábban maga Benjámin Netanjahu miniszterelnök is visszautasította.

„A zsidók itt imádkoznak. Ahogy mondtam, az a politikánk, hogy megengedjük az imát”

 

– közölte Bengvír kedden a Templomhegyen. A miniszterelnök hivatala szerint azonban a Templomheggyel kapcsolatos politikai döntések közvetlenül a kormányhoz és vezetőjéhez tartoznak.

Benjámin Netanjahu:  a status quo a Templomhegyen nem változott

„A Templomhegyen egyetlen miniszternek sincs magánpolitikája – sem a nemzetbiztonsági miniszternek, sem más miniszternek. Ez mindig is így volt minden izraeli kormányban. A kedd reggeli templomhegyi esemény kivételt képez. Izrael politikája, a status quo a Templomhegyen nem változott – ez így volt és így lesz”

– közölte a kormányfő hivatala.

Mahmúd Abbász: veszélyes provokáció

A  1967-ben Jordániától elfoglalt óvárosában található hegyen állt a Biblia szerint Salamon temploma, amelyet az Újbabiloni Birodalom pusztított el, majd ott építették fel a Második Templomot, amelyet a Római Birodalom rombolt le i. sz. 70-ben, ami a zsidóság szétszóratásának kezdetét jelentette. A Templomhegyen ma álló  al-Aksza, Mekka és Medina után a muzulmánok harmadik legszentebb helye, melynek ellenőrzése fölött kitört konfliktus már számos alkalommal véres összecsapásokhoz vezetett.

(Képünk, így nézett ki egykor Salamon temploma.)

Ezeket olvasta már?

zsidó

Szerző