Zsidológus
Jiddis, a lappangó kultúra
Az egyik fontos zsidó nyelv a Jiddis, amit a múlt század elején még közel 10 millióan beszéltek, ám számuk napjainkra már csak 4 millióra tehető. Most, amikor ismét vérben úszik Izrael, vessünk egy pillantást a zsidó kultúra egy fontos szeletére, talán kikapcsolódásul is.
Jiddis
A nyelvnek négy korszakát szokás megkülönböztetni. Az első a kezdetektől körülbelül 1250-ig tartott (legrégebbi jiddis), a második (régi jiddis) az 1500-as évekig, a “közép” jiddis az 1700-as évekig, majd a most is tartó modern jiddis időszakáról beszélhetünk. A nyelvnek ez idő alatt számos dialektusa alakult ki, pl. nyugati, keleti, észak-keleti stb.(zs.blog).
A világháború előtt komoly jiddis kulturális élet volt szerte a világban. Kiváló zsidó művészek használták a nyelvet. Elég csak Sólem Aléhemre a „Tóbiás a tejesember” szerzőjére vagy „A rabszolga” és más világsikerű művek írójára Isaac Bashevis Singerre, gondolnunk, hogy átérezzük micsoda klasszikusok alkottak ezen a nyelven, és akkor a jiddis színházi kultúrát még nem is említettük.
Hamarosan itt a Purim
A legvidámabb zsidó ünnepre készülve lássunk néhány különösen izgalmas, és humoros jiddis átkot:
Hamarosan gyermeket nevezzenek el rólad
A keleti zsidók esetében ez nem működik, de az askenázi hagyomány szerint nem lehet gyermeket elnevezni valakiről, aki még él.
Feküdj a földben és süss bagelt
Jelentése: feküdj a földbe, és hagyd, hogy a pokol melege ropogós bejglit süssön belőled.
Essen ki az összes fogad, csak egy maradjon, hogy legyen ami fáj f
Legyél olyan gazdag, hogy özvegyed férjének egy napot se kelljen dolgozni
Legyen száz házad, minden házban száz szoba, minden szobában 20 ágy, és láz és hidegrázás dobjon át egyik ágyról a másikra!
Ugyanez másképpen: „Legyen tiéd a legkényelmesebb matrac és 1000 álmatlan éjszaka.”
Legyél olyan éhes, korogjon a gyomrod annyira, hogy azt hidd, Purim kereplőt hallasz
Keressen egy vagyont, és engedje meg magának az orvosi számláit költsed orvosokra, gyógyszerre!
(Az UPAKED gyűjtése alapján)
(Kép: askenázi zsidók Jeruzsálemben 1885-ben.)
Szerző
További cikkek olvasása a szerzőtől, a nevére kattintva.
Friss
- Miért hűsöl pucéran a Bika a hűtő előtt, avagy asztrológusunk szerint így élheti túl a csillagjegyed a hétvégi kánikulát
- Szombaton közlekedne Budapesten? – A Pride miatt sok útvonal ‘borul’
- Panyi Szabolcs: az Orbán-rendszer, amely eddig harapott, most már csak ugat
- Tarjányi Péter: ez nem a mi háborúnk? Akkor ez nem is a mi békénk lesz….
- Bruck András: a gonoszság ellenanyaga
- A színek ünnepe – Pride rendezvények Európa-szerte 2025 nyarán
- Tényleg zsoldosok? – Antall Józsfeftől, Orbán Viktoron át, Magyar Péterig
- … és a Pintér-Takács-református egyház trió nem szégyelli magát….: a Bethesda Gyermekkórház 40 millió forintért indított gyűjtést
- Júliusi horoszkóp, fókuszban a két legfontosabbal: család és egészség – Vedd észre és élj a lehetőséggel!
- Domokos László -a kormány Budapest-átvilágítója- csapatát egy szabadon felhasználható szabványfotón mutatta be