Connect with us

Voks 2024

Karácsony miért igen, Momentum miért nem? – Választási számmágia

momentum
Megosztás

Ha arra gondolunk, hogy Karácsony Gergely főpolgármester lett 41 szavazattöbbséggel, akkor a Momentum 144 szavazatos lemaradása a bekerülésről a közgyűlésbe, nem igazán hírértékű. Ha figyelembe vesszük azonban, hogy Budapest nem egy pár száz lakosú kis falú, akkor mind a két szám elgondolkodtató. 

Karácsony lelkiismerete

Az ilyen „cipőlanalas” győzelem, még a nyertes Karácsony Gergely igazságérzetét is kikezdte, és új választásért lobbizik, szakértők szerint azonban erre nem sok esély van.

A nagy vesztes

A választás éjszakájának kétségkívül legnagyobb vesztese a Momentum, hiszen nem csak az EP-ből esett ki két igazán sokat és eredményesen dolgozó képviselőjük, de 144 szavazattal lemaradva a Fővárosi Közgyűlésbe sem jutottak be.

Így néz ki a helyzet a számok tükrében a telex szerint:

A különbség egy abszurd szabályból fakad, miszerint ha bármelyik szavazókörben több szavazólapot találnak egy urnában, mint ahányan aláírták a névjegyzéket, akkor minden párttól (pontosabban listától) érvénytelenné nyilvánítanak ennyi darab teljesen érvényesen kitöltött és leadott szavazatot. Például Budapest III. kerületének 081-es választókörében 737-en jelentek meg, de itt 7-tel több, 744 fővárosi közgyűlési szavazólapot találtak az urnában.

Pedig több objektív oka is lehet ezeknek a többlet szavazatoknak: valaki véletlenül, két szavazólapot kapott, vagy nem írta alá az ívet amikor felvette a „lelepedőket” és még hosszan sorolhatnánk az emberi hiba lehetőségeket, persze nem tagadva az esetleges csalás lehetőségét sem.

Kinek jó ez?

A szabály nyertesei, ha van ilyen, mindenképpen a nagyobb, sőt leginkább a nagy pártok, hiszen könnyen belátható, hogy az ő listáikat, a magas rájuk leadott szavazatszám  miatt, kevésbé hozza nehéz helyzetbe a voks elvonás, mint a kisebbekét, lásd a Momentum és a fővárosi mandátumok esetét.

Kapcsolódó

momentum,

Szerző