Kerítésen túl
Kémbiznisz, a néhai szocialista tábor két szélső értéke Kína és Kuba között
Nagyban megy a kémbiznisz Kína és Kuba között – erősítette meg a Fehér Ház hétfőn.
Nagyban megy a kémbiznisz Kína és Kuba között – erősítette meg a Fehér Ház hétfőn. A nemzetbiztonsági szóvivő kijelentette, hogy az Egyesült Államok Kubának is tudomására hozta aggályait Kína tevékenysége miatt a szigetországban.
Nem is olyan régen
A létező szocializmus idején, Kuba és Kína az „akkori béketábor” két szélén helyezkedett el. Saját jól felfogott gazdasági érdekeit és nem csak az ideológiai elkötelezettséget szem előtt tartva Kuba mindenben alávetette magát a Szovjetunió direktíváinak, ezzel szemben Kina Mao vezetésével gyorsan a saját utat választotta és ellenség let, mára azonban a pénz összehozta őket.
Kémbiznisz az USA hátsó udvarában
John Kirby-t annak kapcsán kérdezték az elnöki hivatal sajtótájékoztatóján, hogy a hétvégén meg nem nevezett kormányzati források az amerikai sajtóban megerősítették, hogy Kína legalább 2019. óta hírszerző-bázis létrehozásán dolgozik Kubában, mintegy 160 kilométerre az Egyesült Államok, azaz Florida állam partjaitól.
Múlt hét csütörtökön először a The Wall Street Journal napilap számolt be arról, hogy Kína és Kuba megállapodásra jutott arról, hogy a szigeten Kína elektronikus lehallgató-állomást létesít, amelyért cserében milliárdos összeget fizet a pénzszűkében lévő kubai államnak. A lap értesülését a Fehér Ház csütörtökön még pontatlannak minősítette, majd hétvégén név nélkül nyilatkozó fehér házi tisztségviselők megerősítették az értesülés tartalmát.
Kinek jó a szivárogtatás?
John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője hétfőn már úgy fogalmazott, nem újdonság, hogy Kína hírszerzési képességeit bővíteni törekszik Kubában és másutt a féltekén.
John Kirby ugyanakkor név említése nélkül úgy fogalmazott, hogy
„világosan látszik, hogy van olyan forrás, vagy források, amelyek úgy gondolják, hogy ilyen jellegű értesülés nyilvánosságra hozatala haszonnal jár”,
és megjegyezte, hogy az adminisztráció a hétvége során azon dolgozott a hírszerző közösséggel, hogy az értesülés egyes, „visszaminősített” részleteit közölhesse, amit meg is tett.
A külügyminiszter Kínába megy
A Kína Kubával kapcsolatos törekvéseiről szóló értesülés az amerikai külügyminiszter tervezett pekingi útja előtt nem sokkal jelent meg. Antony Blinken a tervek szerint jövő héten utazik a kínai fővárosba, hogy az idén február óta mélypontra került amerikai-kínai kapcsolatok rendezéséről tárgyaljon. Februárban egy, – az amerikai állítás szerint – kínai hírszerző léggömb több, mint egy hétig repült az Egyesült Államok területe felett, míg a légierő vadászgépe meg nem semmisítette az ország keleti partvidéke közelében.
Szerző
Friss
- Ezt nevezzük mi népvándorlásnak – Több mint 100 millió amerikai kel útra a napokban
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek