Sport
Kik minden idők legnagyobb magyar sportolói?
Magyarország számtalan sikeres sportolóval büszkélkedhet, nem hiába szokták az országot sportnemzetként is emlegetni. Számos olyan sportág van, amelyben a magyarok évtizedek óta kiemelkedően teljesítenek, ami még több embert vonz ahhoz, hogy kipróbáljon valamilyen sportágat akár profi, akár hobbi szinten.
Egy-egy sikeres szereplés pedig ahhoz is hozzájárul, hogy egyre többen érdeklődjenek az egyes sportok iránt,
sőt, akár a népszerű online fogadási oldalak kínálatában is szétnézzenek annak érdekében, hogy még izgalmasabbá tegyék a mérkőzéseket.
Természetesen mindez azzal is együtt jár, hogy számos olyan kiemelkedő sportoló van, akikre sok évvel a sikereik után is emlékezünk. A legtöbbjük ráadásul olyan kiemelkedő nemzetközi eredményeket ért el, amelyre a világon csak néhányan voltak képesek. Az alábbiakban bemutatunk néhányat minden idők legjobb sportolói közül. Természetesen ez a lista korántsem teljes, hiszen rajtuk kívül még számtalan kiváló sportoló képviselte hazánkat különféle sportrendezvényeken. Rövid listánk tehát a következő.
Puskás Ferenc
Ha kiejted azt a nevet, hogy Puskás, az emberek a világ bármely részén azonnal tudják, hogy ki ő. Ha pedig azt mondod, hogy magyar vagy, szinte mindenki a futballista nevét említi először. Puskás „Öcsi” minden bizonnyal a magyar labdarúgás első számú futballistája, olimpiai bajnok és az 1954-es svájci világbajnokság ezüstérmese a híres Aranycsapattal. Klub karrierje során játszott a Budapest Honvédban és a Real Madridban is. Szinte mindent megnyert, amit akkoriban lehetett, így nemcsak Magyarországon, hanem a világon is az egyik legtöbb címmel rendelkező játékos: 5 magyar bajnoki és 5 spanyol bajnoki cím, 1 spanyol kupagyőzelem, 3 UEFA Klub Európa-bajnoki kupa. És ki tudná elfelejteni híres visszahúzós cseltrükk-gólját a Magyarország 1952-es, Anglia elleni 6-3-as győzelménél a Wembleyben? Puskásnak az 1956-os forradalom bukása után emigrálnia kellett. Sokáig dezertőrnek tekintették, még a nevét is tilos volt nyilvánosan kimondani, és csak 1981-ben térhetett haza. Spanyolországban „Pancho” volt a beceneve, de a magyarok „galoppozó őrnagynak” hívták, mivel ezt a rangot katonai szolgálata alatt érdemelte ki. Puskás nagyságát mutatja, hogy még ma is helyet kapna minden idők legjobb magyar válogatottjában, és számos listában a világ tíz legjobb focistája között említik.
Hajós Alfréd
Hajós Alfrédet a magyar sportolók egyik legsokoldalúbb egyéniségeként tartják számon. Volt úszó, labdarúgó, edző, játékvezető, sőt építészként is dolgozott. A sajtó „a magyar delfin” néven emlegette. Részt vett az első modernkori olimpiai játékokon 1896-ban Athénban, ahol megnyerte a 100 m és az 1200 m-es gyorsúszást is, ezzel megszerezte Magyarország első és második olimpiai aranyérmét. Labdarúgóként 1898-ban a Budapesti TC-hez szerződött, ahol 1904-ig játszott, és két magyar bajnokságot nyert (1901, 1902). A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen folytatott egyetemi tanulmányai befejezése után építészmérnökként dolgozott, 1907-ben saját irodát nyitott. Szakmájában is igen sikeres volt, az 1924-es párizsi építészeti olimpián Ybl Miklós-díjat és építészeti ezüstérmet nyert.
Egerszegi Krisztina
Egerszegi, vagy ahogy mindenki hívja, „Egér”, ötszörös olimpiai bajnok, többszörös Európa- és világbajnok úszó. Az 1988-as szöuli olimpián 14 évesen ő lett a legfiatalabb olimpiai bajnok. Az a győzelem 200 méter háton a magyar úszósport történetének egyik legkedvesebb győzelme. Nem állt meg itt, további négy olimpiai aranyat nyert: hármat 1992-ben Barcelonában (200 m hát, 100 m hát, 400 m vegyes) és egyet 1996-ban, Atlantában (100 m hát). Egerszegi ezüstérmet nyert még Szöulban (100 m hátúszás) és bronzot Atlantában (400 m vegyesúszás). Ő volt a második azon három úszó közül, aki három egymást követő olimpián aranyérmet nyert ugyanabban a versenyszámban. A másik kettőt Dawn Frasernek és Michael Phelpsnek hívják. Számos rekordot tartott nemzetközi és magyarországi szinten is. A 200 méteres hátúszás legjobb ideje a legrégebbi európai rekord volt egészen 2009. augusztus 1-jéig, amikor a 2009-es vizes világbajnokságon Anasztaszija Zujeva orosz úszó megdöntötte azt. A 200 m hátúszás olimpiai rekordját 1988-ban állította fel, de 1992-ben javított rajta. Ezt a rekordot Kirsty Coventry döntötte meg 2008-ban Pekingben.
Papp László
Papp László az egyik leghíresebb ökölvívó világszerte. Papp három olimpiai aranyérmet nyert (London 1948, Helsinki 1952, Helsinki 1952, Melbourne 1956) közép- és kisközép súlyban. A világ egyik legjobb ökölvívójaként tartják számon Muhammad Ali (Cassius Clay), Joe Louis és Mike Tyson mellett. Sajnos a világbajnoki címért politikai okok miatt nem küzdhetett meg, de az Európa-bajnoki címet el tudta nyerni. Profi bokszolóként 1957-től 29 alkalommal küzdött, és 27 alkalommal győzött, kétszer pedig döntetlent ért el, vagyis veretlen maradt.
Keleti Ágnes
Keleti Ágnes 1947 és 1955 között a hazai tornász élet meghatározó egyénisége volt, és ugyanilyen meggyőzően szerepelt a nemzetközi versenyeken is, amelyeken 1947 és 1956 között huszonnégy alkalommal képviselte Magyarországot. Öt olimpiai aranyérmével a magyar tornász minden idők egyik legsikeresebb olimpiai győztese. Emellett három ezüst- és két bronzérme is van, összesen 10 olimpiai érmet szerzett. Az öt aranyéremből négyet csak az 1956-os melbourne-i olimpián nyert, az ötödiket 1952-ben, Helsinkiben szerezte.
Szerző
1 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet
- Ha azt hitte, hogy Orbán nem tudja meglepni, tévedett….
- Karácsony Gergely: győztünk!
- 4 ok, amiért megéri zöld energiára váltani
- Karácsony Gergely: ez nettó hazaárulás!
- Ezért állt le a reggeli csúcsban a 2-es metró
- Fiúk a szélről: Fico és Orbán – Jó étvágyat
- Nagy Ervin: tisztelettel kérdezem, Hankó úr, maguk gyengeelméjűek?
Bánlaky Pál
2022.03.23 10:37 at 10:37
Talán ide tartoznék Gerevich Aladár is! Aki, ha jól emlékszem, kardban elért sikerein túl élete utolsó olimpiáján, negyvenvalahány évesen, még be tudott szállni a TŐRCSAPAT tagjának is!