Connect with us

Kerítésen innen

Amíg minden kormánymegszólaló magasztos hangulatban ünnepel, addig több ezer kárpátaljai menekültet tesznek utcára

Published

on

Ön meghívta a Gál-Schaller-Baross fideszes képviselő-duót egy New Yorkba vacsorázni - ha tud róla, ha nem
Megosztás

A Magyar Közlönyben június legvégén jelent meg a rendelet, amely két fontos módosításról szólt: ezentúl csak bizonyos ukrajnai -kárpátaljai- régiókból érkezők kaphatnak állami segítséget Magyarországon. A rendeletben új fogalmat vezetett be a kormány, az úgynevezett háborús területet, amely „Ukrajna katonai műveletekkel közvetlenül érintett közigazgatási egységeit” takarja. Ezzel Nyugat-Ukrajna és Kárpátalja menekültjei kiesnek a magyar állami menekültrendszerből. Augusztus 21-től kezdve a Máltai Szeretetszolgálatot kivéve minden magyar segítőszervet kiszórnak az eddigi rendszerből, állami támogatás csak rajtuk keresztül zajlik majd.

Augusztus 20-án megszűnik néhány szálláson a menekültek ellátása,

miután a kormány egy nyári rendelettel módosította rendszert, amelyből így kiszorulhatnak a kárpátaljaiak, köztük sok magyar roma család. Országszerte szűnnek meg eddig ellátást biztosító szállások, ezrek kerülhetnek utcára, akiknek paradox módon a menekültként való ellátásuk egyik akadálya épp a kettős állampolgárságuk lehet. Akinek a támogatása megmarad, az sem lehet biztos abban, hogy egy újabb módosítás nem fosztja meg tőle.

„Jöttek a rendőrök, azt mondták, őket nem érdekli hova, akár csak a kapun kívülre, de innen el kell mennünk.”

-írta a Telex. Ercsiben két éven át volt 110 kárpátaljai magyar roma otthona, ám egy módosított kormányrendelet egyik hónapról a másikra megfosztotta őket a menedékeseknek, menekülteknek járó juttatásoktól és a szállástól. Csak itt,

az Ercsiben lévő szálláson 110 ember, köztük legalább 50 gyerek lakik, de Szent István ünnepének éjszakáját már nem tölthetik a cukorgyári lakótelep régi épületében.

Érden ugyanígy járt 52 roma a kárpátaljai Mezővárról, de országszerte vannak még otthonok, ahonnan kiszorulnak a menedékeseknek járó ellátásból kiesők a rendelet miatt.

A Magyar Közlönyben június legvégén jelent meg a rendelet, amely két fontos módosításról szólt:

  • Ezentúl csak bizonyos ukrajnai régiókból lehet állami segítséget kapni Magyarországon. A rendeletben új fogalmat vezetett be a kormány, az úgynevezett háborús területet, amely „Ukrajna katonai műveletekkel közvetlenül érintett közigazgatási egységeit” takarja. Ezzel Nyugat-Ukrajna és Kárpátalja menekültjei kiesnek a magyar állami menekültrendszerből.
  • Augusztus 21-től kezdve a Máltai Szeretetszolgálatot kivéve minden magyar segítőszervet kiszórnak az eddigi rendszerből, állami támogatás csak rajtuk keresztül zajlik majd.

A kárpátaljaiaknak az első pont miatt kell távozniuk, anélkül, hogy tudnák, hova.

„Vissza nem megyünk, valószínűleg haza sem érnénk, elvinnének katonának, aztán a háborúba”

– mondta az egyik férfi. Az asszonyok és a gyerekek ugyan mehetnének, de a férfiak nélkül a megélhetésük kétséges. Alkalmi munkát nem találnának otthon, ráadásul sok házból kikötötték már villanyt is, mivel két éve nem fizették az alapdíjat, hiszen nem is éltek ott. Már ennek a visszakapcsolása is nagy költséggel járna, de a hazautazás is anyagi terhet jelent, segítséget ehhez sem kapott senki, aki kiszorult a támogatási rendszerből.

Szokatlanul gyorsan zajlott

A rendelet érvénybe lépésétől alig 10 nap volt arra, hogy a módosítás alapján kiesők fellebbezhessenek. Volt, aki ezt megtette, bár így is elutasították, sokan viszont nem is tudtak a határidőkről.

„Nekünk nem szólt senki”

– mondta egy asszony az ercsi szállásról. Az érdiek között volt igénylő, de vagy nem kaptak érdemi tájékoztatást az elutasítás okáról vagy kapott ugyan ideiglenes hosszabbítást a támogatásra, de a férje nélkül, így a család nem tudna együtt maradni. A július 10-i határidő után pedig alig hat hét maradt a kiköltözésig. Ha lenne is pénzük a családoknak, sokszor az sem jelentene megoldást:

„Gyerekkel, Kárpátaljáról. Hát leteszik a telefont, ahogy meghallják. Van, aki nyíltan megmondta, hogy romáknak nem adja ki a lakást.”

Hogy mi volt a módosítás oka, arról az érintettek csak találgattak

„Mi nem politizálunk, csak nyugodtan szeretnénk élni”

– mondta egy idősebb férfi. Ha nem a jelenlegi szálláson, hát máshol, de segítségre szükség van, „legalább a gyerek feje felett legyen fedél”. Kétségtelenül felvethető kérdés, meddig lehet fenntartani a jelenlegi támogatást, de annak váratlan elvágása vitatható döntés és az bizonyosan nem társadalmi érdek, hogy a családokkal ezrek kerüljenek hirtelen az utcára. További részleteket a Telexen olvashat.

Kapcsolódó

Csak úgy….

Az ünnep giccs-díjasa eddig Vitályos Eszter, aki így jelentkezett közösségi oldalán:

„Isten éltessen, Magyarország 🇭🇺! Az Aranyvonat, melyet 1938-ban, Szent István király halálának 900. évfordulójára építettek, a Szent Jobb országjárását tette lehetővé. Egy év se telt el, és kitört a második világháború, amelynek lángjai a díszkocsi eredetijét is elemésztették.
Csaknem 80 évet kellett várni ahhoz, hogy a Budakeszi Kulturális Alapítvány kezdeményezésével nekilássanak az ereklyeszállító szerelvény rekonstrukciójának. Az újjáépített Aranyvonatról 2020-ban rántották le a leplet. Azóta rendszeresen kiállítják az Alkotmány utcában az augusztus 20-i ünnepségek alatt.”

Szerző