Connect with us

Kerítésen túl

Krausz Ferenc lelkiismereti okok miatt lemond orosz tudományos akadémiai tagságáról

Krausz Ferenc lelkiismereti okok miatt lemond orosz tudományos akadémiai tagságáról
Megosztás

„A globális tudományos közösség tagjaként elengedhetetlennek tartom, hogy kiálljunk a nemzetközi jogot és az emberi jogokat sértő cselekmények ellen. Mélységesen zavar az Orosz Tudományos Akadémia hallgatása ebben az ügyben. Ez sérti a tudományos integritás és az etikai felelősségvállalás elveit, amelyeket a tudományos intézményeknek tiszteletben kellene tartaniuk” – írja közleményében Krausz Ferenc.

„…Oroszország Ukrajna elleni háborús bűnei…”

Lelkiismereti okok miatt lemond orosz tudományos akadémiai tagságáról a Nobel-díjas Krausz Ferenc. Mint írja,

a nemzetközi eszmecsere nagy érték számára, ezért alaposan átgondolta a lépést – látva azonban azt, hogy az akadémia nem szólalt fel Oroszország Ukrajna elleni háborús bűnei ellen, már nem tudta összeegyeztetni tagságát lelkiismeretével.

Hozzátte,

a nemzetközi tudományos szcéna számos intézménye már felfüggesztette az együttműködést az Orosz Tudományos Akadémiával.

Krausz arra kéri az akadémiát,

„gondolja át álláspontját, és befolyásos hangját felhasználva lépjen fel a béke, a nemzetközi jog tiszteletben tartása és az emberi jogok védelme mellett. A tudománynak a haladás és a megértés erejét kell szolgálnia, nem pedig szenvedést és pusztulást okozó cselekedetekben kell bűnrészesnek lennie”

– teszi hozzá Krausz.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

 

Krausz Ferenc 2023 októberében vehette át a fizikai Nobel-díjat,

a díjjal járó pénzjutalmat a Science4People egyesület javára ajánlotta fel.

Az egyesület célja, hogy összefogja a tudományos élet képviselőit, hogy együtt segítsenek az orosz–ukrán háború által sújtott nehéz sorsú embereknek.

Krausz a szervezettel együttműködve idén márciusban két napot töltött Ukrajnában, ahol Serge Haroche francia fizikussal bunkerekben tartottak tudományos előadásokat. Magukkal vitték azt a felhívást is, amit már

a világ 131 Nobel-díjasa írt alá: ebben azt követelik, hogy a befagyasztott orosz vagyonból Ukrajna újjáépítését segítsék, és támogassák a háború károsultjait.

Jody Williams, Sir Richard Roberts és Krausz Ferenc kezdeményezésére több mint 130 Nobel-díjas fordul a nemzetközi közösséghez, hogy

„a békemegállapodást követően az Orosz Központi Bank befagyasztott pénzügyi alapjaiból a lehető leggyorsabban segítsék Ukrajna újjáépítését, és kárpótolják a háború áldozatait”.

Petíciójukat Kijevben adták át Olekszandra Matvicsuknak, a Center for Civil Liberties szervezet vezetőjének, amely 2022-ben Nobel-békedíjat kapott.”

Csak úgy….

Egy hozzászóló: „Egyik nap Győzike, másik nap egy Nobel-díjas….fog ez menni….!”

Krausz Ferenc márciusban Orbán Viktor miniszterelnök társaságában nyitott meg a kormányközeli és közpénzzel alaposan kitömött oktatási szervezet, a Mathias Corvinus Alapítvány szegedi központját. A kormányfő Facebook-oldalán alaposan dokumentált eseményen Orbán Viktor az MTI szerint arról beszélt, hogy

„ha nem vagyunk ott a tudományban a világ legjobbjai között, akkor szép lassan nemcsak onnan fogunk kikopni, hanem az egész kultúránk, országunk kirojtosodik, ellaposodik és asszimilálódik.”

Krausz Ferenc pedig az MCC központjáról úgy fogalmazott:

„Ez az a befektetés, amely legjobban kamatozik Magyarország számára.”

Krausz többedmagával az Orbán-vizitet követően látogatott Ukrajnába támogatásuk jeléül

– írta Facebook-posztjában a North Atlantic Fellas Organization magyar osztaga, amely bemutatkozásában így jellemzi saját magát:

„A NER-média szerint: Háborúpárti propaganda oldal.”

Tájékoztatásuk szerint Krausz Ferenc és Serge Haroche francia fizikus előadásokat tartott és részt vett a kijevi és a harkivi egyetemek bombabunkerében tartott panelbeszélgetéseken. A tudósok meglátogatták a lerombolt egyetemi épületeket, egy földalatti iskolát a frontvonal közelében, valamint a kijevi Ohmatdit gyermekkórházat, amelyet tavaly egy orosz rakétacsapás rongált meg.

Szerző