A parlament ma elfogadta egy salátatörvénybe csomagolva, hogy 2024-januárjáról CT vizsgálatot állami támogatással nem lehet magán cégeknél végeztetni. Megérkezett a MOK véleménye is.
Ez történt
„Azoknak a magánszolgáltatóknak, amelyek ezen a területen még részt vesznek a közellátásban, hacsak nem kapnak ellátási érdekből átmenti mentességet, jövő november végéig megszűnik a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK) kapott finanszírozásuk. Jelenleg a CT- és MR-vizsgálatok egyharmadát végzik magáncégek, ezek vagy a teljes szolgáltatást, vagy a kórházakban közreműködőként biztosítják a betegek ellátását”
-írja a Népszava.
A kormány a legátlátszóbb, legócskább módon a szakbizottság megkerülésével terjesztette be a törvényjavaslatot, amely egy újabb egészségügyi ágazatot ver szét.
Újabb lépést jelent az önkormányzati szakrendelők államosítása felé
Az Országgyűlés döntése, amely állami kezelésbe vonja a társadalombiztosítás terhére végzett CT- és MR-vizsgálatokat 2024-től nem más mint lopakodó államosítás , ez a Magyar Orvosi Kamara (MOK) keddi közleményének lényege.
„A hatástanulmányokkal megalapozott, szakmai konszenzusos döntéshozatalt megkerülő államosítás tovább ronthatja a diagnosztikában és a járóbeteg-szakellátásban már jelenleg is kritikus mértékű szakemberhiányt, ami a várólisták növekedéséhez vezethet, rontja a daganatos, a mozgásszervi, valamint a szív- és érrendszeri betegek gyógyulási esélyeit, és még több beteget kényszerít a magánellátásba”
– közölték.
A kamara veszélyesnek nevezte, hogy a törvénymódosítást a 2024-es költségvetésbe ágyazva, társadalmi és szakmai egyeztetés nélkül, a parlamenti vitát megkerülve hozták meg.
Ezeket olvasta már?