Banánköztársaság
Lubavicsi Rebbe: az embert nem a hiányosságai, hanem különleges képességei és lehetőségei alapján kell definiálni
A Lubavicsi Rebbe hozta el a változást a „retardáltak” megítélésébe.
A „testi” „szellemi” hátránnyal született embereket nagyon sokáig, sőt időnként még ma is kizárja a társadalom. Az 1960-as évekig a különféle fogyatékkal élő emberek gyakran voltak számkivetettek, sokszor elzárva, intézetben kellett leélniük az életüket. A forradalmi változást az 1970-es években többek között és bármilyen hihetetkenül is hangzik, ezt Menachem Mendel Schneerson rabbi, a Lubavicsi Rebbe hozta el. A neves pszichológus, dr. Robert Wilkes a zsidóság fogyatékkal élőkhöz való viszonyáról értekezett vele.
A Rebbe
A Magyarországon is egyre népszerűbb Chabad mozgalom szellemi vezetője, bár több mint 40 esztendős tevékenysége alatt alig mozdult ki a székhelyéül szolgáló Brooklynból, hihetetlenül nyitott szellemiségű ember volt, még annak ellenére is, hogy mozgalmát, a Chabad-ot sokan eléggé zártnak tekintik.
Nem retardált, különleges
A Rebbe elutasította az akkoriban széles körben használt „retardált” kifejezést, inkább forradalmi módon a „különleges” szót használta:
„Ha Isten bizonyos funkcióiban korlátozva teremtett egy embert, akkor természete más aspektusait tekintve a szokásosnál nagyszerűbb képességeket adott neki.”
A Rebbe véleménye szerint a különleges emberek különleges módon viszonyulnak Istenhez is. Hitte, hogy bár az autista gyermek látszólag a saját világába zárva létezik, ugyanúgy, sőt, gyakran sokkal magasabb szinten tud kapcsolódni az Örökkévalóhoz, mint mások.
Csodálatos micva-tárgyak
A micvák (jó cselekedetek) az ember és a világ kézzel fogható kapcsolódási pontjai és gyakori, hogy különleges igényű, a saját világukban élő, másokkal nem kommunikáló emberek hirtelen érdeklődést, vagy örömöt mutatnak, ha micvákhoz kapcsolódó tárgyakat látnak és érinthetnek meg.
Izrael legjobbjai
A Rebbe úgy vélte, hogy az eltérő képességű embereket nem szabad kizárni a Tóra (Mózes könyvei) és a micvák világából, éppen ellenkezőleg, biztosítani kell számukra ezt az élményt.
Egy 1976 nyarán az izraeli hadsereg mozgáskorlátozott veteránjainak tartott beszédében a „rokkant” kifejezést az „Izrael legjobbjai” szókapcsolattal váltotta fel, hozzátéve, hogy nem csupán szófordulatról, hanem a valóság nyelvi leképezéséről van szó. A Rebbe vallotta, hogy
az embert nem a hiányosságai, hanem különleges képességei és lehetőségei alapján kell definiálni.
Posthumous kitüntetés
A Lubavicsi Rebbe 1994. június 12-én elhunyt. Nem sokkal ezután az Amerikai Egyesült Államok képviselőháza elé került egy törvény, amelyet négyképviselő terjesztett be azzal az indítvánnyal, hogy a Rebbét tüntessék ki a Kongresszusi Aranyéremmel. A törvényt a Kongresszus mindkét háza egyhangúlag elfogadta. A kitüntetést
„a világ oktatásában, erkölcsiségében és jótékonyságában elért kimagasló és tartós eredményeiért”
ítélték oda -arta meg a SziJauram portál.
Friss
- 6 fidesz-propagandista a Tiszások hűlt helyén kutakodott az Ön pénzén: ‘igazi klasszik vergődést mutattak be…’!
- Egy fideszes képviselő Orbán Viktornak: ‘eljött az idő, benyújtottam lemondásomat…”
- Magyar György: a személyiségi jogaiért kiálló rendőr gasztronómiai történelmet ír – A Billog billoga….
- Ezúttal a P+R parkoló a soros – Júniustól ez is drágább lesz
- A Fairspin-t „Az Év Kriptokaszinója” díjra jelölték az AffPapa iGaming Awards 2025 eseményén
- Irdatlan pofára esés ez a magyar kormánynak!
- Kinek szólt be Hajós András: Aurelionak, vagy a TV2-nek?
- Meteorológus-infó: ekkor vegye ki a szabadságát…..
- Új Orbán-ötlet: népes Fidesz-potentát csere a választókerületek élén – ‘Ezek ugyanazok’
- Belemenős májusi horoszkóp – Minden, ami érdekes lehet…..