Kultúra
Megnyitották a Symphorus mithraeumot
Átadták a római kori szentély rekonstrukciós jellegű védőépületét és benne a kultuszt bemutató kiállítást az Aquincumi Múzeumban.
Az Aquincumi Múzeum Régészeti Parkja 2018-ban új látványossággal gazdagodott. A park délkeleti részében védőépület nyílt Mithras egyik polgárvárosi szentélye, az ún. Symphorus mithraeum felett.
A szentély elnevezését a kultuszszobor feliratán megörökített adományozóról kapta.
Az új állandó kiállításnak helyet adó épület külseje az egykori épület tömbjét idézi, ezzel jól illeszkedik a közeli Festőház, római lakóépületet bemutató korhű modelljéhez. Az épületbelső kialakítása pedig tükrözi a szentély egykori belső terét, a nagyrészt eredeti, helyszínen előkerült emlékek elhelyezésével.
Az épület és a belső tér kialakításához elsősorban a területen végzett régészeti feltárások adatai nyújtottak támpontot. Az első feltárást 1941-ben Nagy Tibor végezte, aki a Levente Lőtér építését megelőzően végezhetett kutatást a területen. A szentély belső tere nemcsak az egykori Symphorus mithraeumot mutatja be, hanem segítségével a birodalom szerte egységes szerkezetű, azonos koncepció, szellemi háttér alapján felépített Mithras kultuszhelyek belső világának sémája is elénk tárul.
A kultuszhely amellett, hogy a hívők gyülekezőhelye volt, áldozati és beavatási szertartások színtereként és az azt követő lakomák helyszíneként is szolgált.
Az első ásatás adatai szerint a podiumfalak kivételével szinte valamennyi épületfal kiszedett állapotban, illetve a szint alatti, alapfal formájában maradt ránk. Ez utóbbiakat pedig, ahogy azt a 2017. évi feltárás igazolta, a mithraeum felfedezését követő, vélhetően az 1940-es vagy 1950-es években végzett, első helyreállítás már elfedte vagy megsemmisítette. Így az egykori épületből egyedül a podiumfalak alsó kősorai tekinthetők eredetinek. Ezek pedig most, a jelenlegi helyreállítás során tető alá, védett körülmények közé kerültek.
A fertőrákosi mithraeum után az aquincumi szentély hazánkban a második, látogatható Mithras kultuszhely
Az új bemutató további jelentősége, hogy a kultusztárgyak mellett eredeti helyén bocsátja a látogatók elé az Aquincumi Múzeum kőemlékeinek egyik legszebb darabját, a Mithras kultuszszobrot. Az egykor tucatnyi apró darabra tört szobrot már nem sokkal a feltárást követően helyreállították, s egészen az elmúlt évtizedig a múzeum állandó kiállításainak elmaradhatatlan szereplője volt. Most eredeti környezetében, megújulva tekinthetik meg a látogatók.
A déli városfal közelében álló mithraeum maradványai az épület két építési periódusáról árulkodnak. Az első szentélyt még a 2. század második felében hagyták fel. Majd később, a 2.-3. század fordulóján, a korábbinál kissé nagyobb és díszesebb formában építették újjá. Ennek egyik oka feltehetőleg a városban élő Mithras hívők számának gyarapodása lehetett. E későbbi szentélynek a dísze volt a bikát leölő istent ábrázoló kultuszszobor. A feltárás során a szentélyberendezés egy részét, oltárokat, kultusztárgyakat eredeti helyükön találták. Többségük, a kultuszszobor kivételével, elkerülte a szentély működésének végét jelentő rombolást. Erre a pusztításra a kultuszhelyről származó érmek alapján, a keresztény vallás gyakorlását hivatalosan is engedélyező I. (Nagy) Constantinus császár uralkodásának idejében kerülhetett sor.
Zsidi Paula összefoglalója/regeszet.aquincum.hu
Szerző
Friss
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?