Connect with us

Kerítésen innen

Megint mindenkit hülyének néztek – A kormány újabb alávaló változtatást tervez, most a Munka törvénykönyvében

Megosztás

Az Orbán kormány arra készül, annak örve alatt, hogy meg akar egyezni az EU-val és ezért a Munka törvénykönyvén is módosítania kell, hogy még kiszolgáltatottabbá teszi a munka vállalókat.

munka törvénykönyv
Megosztás

Az Orbán-kormány arra készül annak örve alatt, hogy meg akar egyezni az EU-val és ezért a Munka törvénykönyvén is módosítania kell, hogy még kiszolgáltatottabbá teszi a munkavállalókat.

Az MSZSZ buktatta le a kormányt

A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MSZSZ) szakértői ismét átvizsgálták a kormány által benyújtott változtatásokkal megtűzdelt Munka törvénykönyvét, és néhány nagyon is célzatosan embertelen jogcsonkítást tártak fel.

Mint leírták, eddig a vita szinte egyetlen változtatás, a „kispapa-szabadság” körül zajlott, és ez kötötte le a társadalom figyelmét is, ám e-mellett elrejtve akad jó néhány komoly, a munkavállalói szabadságjogokat sértő javaslat is van az előterjesztésben.

A munkáltató ezután megtagadhatja a fizetett szabadság kiadását

Mt. módosítással a kormány megfosztja a munkavállalókat az eddig 7 napban meghatározott szabadság önálló, szabad felhasználási jogától.

Zlati Róbert szerint ez a módosítás nemcsak a munkavállalói jogok korlátozását jelenti, hanem munkáltatói visszaélésre is lehetőséget ad. A MASZSZ felszólítja a kormányt, ne a munkavállalók kárára módosítsa a törvényt, s főleg ne úgy, hogy azzal megfosztja a munkavállalókat a szabadsággal való önálló rendelkezés jogától.

Kitehetik a megváltozott munkaképességű munkavállalókat

A munkáltató ezután bármikor ráutaló magatartással kiteheti végkielégítés nélkül is a megváltozott munka képességűeket. Eddig fel kellett nekik másik munkát ajánlani és csak akkor küldhették el őket, ha ez közös megegyezés eredménye volt és a munkavállaló tisztességes végkielégítést is kapott.

 A kormány javaslata ezzel a szociális és jogi szempontból is indokolt megoldást fogja most megszüntetni. Ez egyrészt diszkriminatív jellegű, hiszen az egészségi állapotuk alapján tesz különbséget a munkavállalók egyes csoportjai között, másrészt nincs összhangban a munkáltató foglalkoztatási és bérfizetési kötelezettségével sem

– magyarázza az elnök.

A szövetség elvárja, hogy a kormány vegye figyelembe a korábban írásban megküldött szakszervezeti észrevételeket, javaslatokat. A szakszervezetek által felfedezett sunyi változtatások kapcsán a Fidesz egyik szlogenszerű mondata jut eszünkbe amit sokszor hangoztattak országlásuk hajnalán és így szól:

„Mi az emberek pártján állunk”

Tényleg?

Kapcsolódó

Szerző