Banánköztársaság
Mirkóczki Ádám: a Fidesz megtanította nekünk, miért fontos a demokrácia
Valami megmozdult december óta a magyar közéletben. A rabszolgatörvény elfogadása körüli botrányos jelenetek, az ellenzék „tökös” kiállása, elindított egy olyan mozgalmat, amely, ha kitart az önkormányzati választásokig, akkor megroppanhat Orbán hatalma.
Valami megmozdult december óta a magyar közéletben. A rabszolgatörvény elfogadása körüli botrányos jelenetek, az ellenzék „tökös” kiállása, elindított egy olyan mozgalmat, amely, ha kitart az önkormányzati választásokig, akkor megroppanhat Orbán hatalma. A legutóbbi debreceni tüntetésen az egyik civil szónok úgy fogalmazott, nem gondolta volna, egyszer még örülni fog annak, hogy együtt látja az MSZP és a Jobbik zászlaját egy demonstráción.
Jómagam sem hittem, hogy egyszer egy jobbikos vezető nyilatkozatát fogom szemlézni,
hisz’ kizártnak tartottam, hogy a párt képes a változásra, ráadásul még önkritikát is hajlandók gyakorolni. Most ez történt. Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságnak az elnöke, igen meglepő interjút adott a Magyar Narancsnak.
A szóvivő szerint a jelenlegi helyzetben logikus, hogy az ellenzék közösen akar nyomást gyakorolni a kormányra. Hangsúlyozta, a tavaly tavaszi választásoknak az volt a tanulópénze, hogy a jelenlegi feltételekkel az ellenzéknek külön-külön nincs esélye:
„Ezeknek a pártoknak most nem egymással kell hadakozniuk, először azt a helyzetet kell megteremteni, amelyben a politikai küzdelmeinket megvívhatjuk. Ez nem azt jelenti, hogy innentől mindenben egyetértünk a DK-val vagy az LMP-vel, de azt igen, hogy van egy magasabb cél, nevezetesen, hogy a demokratikus intézményeket helyreállítsuk.”
Mirkóczki igen érdekeset mondott, amikor a mostani viszonyokat, összehasonlította a 2010 -előtti Magyarországot:
„Ha elvonatkoztatunk a 2006-os rendőri brutalitásoktól, és a választási törvényt, a közszolgálati médiát, a köztársasági elnök, a népszavazás intézményét, vagy az ügyészséget nézzük, úgy még a legsötétebb Medgyessy -, Gyurcsány-, Bajnai-időszak is a demokrácia aranykora volt ahhoz képest, ami most van. Ezt kell megérteni mindenkinek, aki most az ellenzéki oldalon finnyáskodik.”
Ezzel még nincs vége a meglepetéseknek.
A szóvivő kitért arra, hogy az országgyűlési választáson a többi ellenzéki párttal együtt a Jobbik is nagyot hibázott:
„A vissza nem lépésekben. Ha 3-5 szimbolikus körzetben visszalépünk, akkor ma nincs kétharmad. Ez generálhatott volna a többi pártnál olyan nyomást, ami alapján ők is visszaléptek volna a javunkra. És ma több mandátummal rendelkeznénk mi is, ők is.”
A jobbikos politikus hangsúlyozta, hogy az EP választáson a közös indulásnak nincs értelme, ott a Jobbik külön listán indul:
„De ha az őszi önkormányzati választást nézzük, ott nálunk a többség már a hogyanon gondolkozik. Azon már túl vagyunk, hogy ahhoz ragaszkodjunk, minden egyes városban legyen önálló jobbikos induló és polgármesterjelölt. De elvtelen, feltételek nélküli megállapodásokat sem akarunk, ellenben józan kompromisszumokról, programokról gondolkodunk.”
A döntés….
A szóvivő megfogalmazta, a Jobbikon belül heteken belül döntést kell hozni arról, hogy hol, miben, meddig mehetnek el:
„……ma nem utcán tiporják a szabadságot. Lehet tüntetni, és a rendőrség is vigyázz, hogy ne játszódjanak le olyan súlyos esetek mint akkor / szerk.: itt 2006 őszére gondolt a szóvivő/, mégis sokkal súlyosabb dolgokat megtesz a hatalom, mint korábban. Ennek a mérlegelését pedig mindenkinek el kell végeznie.”
Kitért arra, hogy szerinte a mostani tüntetéshullám ugyanúgy indult, mint a CEU melletti vagy a netadós demonstrációk:
„A december közepi parlamenti balhé viszont feltüzelte. Meg kell mondjam ugyanakkor, nálam a közigazgatási törvény sokkal súlyosabban esik a latba, mint a túlóra, más kérdés, hogy az emberek ezt másképpen látják. Ez a tüntetéshullám mára egy szimbólum lett, és én nem elsősorban szakszervezeteket látom az utcán. Egy olyan országban, ahol a szakszervezeti világ önálló és erős, a törvény kihirdetése napján a fél ország leállt volna. Nálunk ez nem történt meg.”
Az ellenzék szereplői között a kapcsolat, a kooperáció ma már élő dolog, és sokkal erősebb, mint eddig bármikor:
„Nem azt értem ez alatt, hogy az éltünk, a politikai tevékenységünk minden egyes lépését közösen hangoljuk össze. De legyen szó tüntetésről, egy megbeszélésről, az Alkotmánybírósághoz fordulásról, próbáljuk egymást nem gyengíteni, hanem a siker érdekében összeadni az erőinket.” …….. / „A Fidesz megtanította nekünk, hogy miért fontos a demokrácia.”
Mirkóczki úgy látja, a kormánypártnak „köszönhetően” mára közös nevezőre jutott az ellenzék abban, hogy vannak normák, vannak keretek, amelyeket senki sem léphet át.:
„És a Fidesz megmutatta, hogy 2006 és 2010 között miben gondolkodtunk politikailag hibásan. Nem szégyen elismerni, hogy hibáztunk, ahogy a bocsánatkérés sem az.”
Amennyiben eddig eljutott a kedves olvasó, gondolom egyik ámulatból, a másikba esett.
Pár hónappal ezelőtt egyikőnk sem hitte, hogy a Jobbik egyik vezetője beismeri, hogy tavaly áprilisban hibát követtek el, ezzel elősegítették Orbán újabb kétharmadát. Vajon a másik ezért felelős párt, mikor jut el addig, hogy képes lesz a nyilvánosság előtt elismerni, buta politikájukkal hozzájárultak a Fidesz lényegében, korlátlan hatalmához.
Eddig ezt az LMP vezetői nem tették meg, az utóbbi hetekben csendben vannak, miközben a támogatottságuk közel a felére csökkent. Ha a párt vezetői nem lesznek képesek a tegnapi önmagukon felülemelkedni, akkor elsöpörheti őket a népharag. Hamarosan eljön számukra is a színvallás ideje.
Szerző
Friss
- Juszt László: bikfanyelvről magyarra fordított salátatörvény
- Csányi Sándor a Puskás Múzeum megnyitóján: eddig Puskás volt a legismertebb magyar, manapság Orbán az…
- Lakásgaléria, kiállítás… Amigó
- Magyar György: karambolhoz vezet, ha szembe megyünk az uniós forgalommal
- Rácz András: amikor a tézisfüzet készült, Orbán Balázs éppen könyvbemutatóra utazott a Felvidékre
- Szijjártó: hivatalosan is old boy lettem – Hidd el Péter, nem ez a gond veled…..
- Srácok ott Budapest vezetésében, nem kéne a helyezkedés helyett végre a városlakókkal foglalkozni?
- …és így: heti horoszkóp november utolsó és december első napjára
- Csere a Fidesz-sakktábla gyalogjainál: Leitner Attila üti Gábor Lászlót – Hogy kik ők, és mivégre a lépés, majd kiderül…
- Akik az út szélén maradtak – Ételosztás „kéretlenül” Debrecenben