Kerítésen túl
Nagy-Britannia, nincs visszaút az EU-ba
Nagy-Britannia: Július 4-én parlamenti választások lesznek. A pillanatnyi állás szerint az ellenzéki Munkáspártnak áll a zászló. Ebben a helyzetben többen is felteszik a kérdés, hogy ha mennek a konzervatívok mi lesz a Brexit-jövője.
„Nem lépünk vissza az EU-ba”
Sir Keir Starmer, aki kedd este, választási kampánykörútja keretében az Airbus repülőgépgyártó konzorcium angliai gyártóközpontjában tett látogatást, az EU és Nagy-Britannia közötti szabad munkaerő- és áruforgalom újbóli megteremtésének esélyét firtató kérdésre úgy válaszolt: a szabad mozgás addig volt lehetséges, ameddig Nagy-Britannia a unió tagja volt,
„de ez már megszűnt, és nem lépünk vissza (az EU-ba)”.
Starmer szerint nem indokolt arról beszélni, hogy Nagy-Britannia visszatér az Európai Unióba, hiszen
„erről volt egy népszavazás 2016-ban, és annak lett egy eredménye”.
A brit EU-tagságról 2016 nyarán tartott referendumon a kilépésre szavazók kerültek szűk, 50 százalékot alig meghaladó többségbe.
Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az Európai Unióból, majd az uniós tagság megszűnése utáni 11 hónapos átmeneti időszak lejártával az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is kilépett. A konzervatív párti brit kormány ugyanis nem kívánta teljesíteni azokat a feltételeket – mindenekelőtt az EU-állampolgárok szabad nagy-britanniai letelepedésének és munkavállalásának jogát -, amelyek e két integrációs szerveződéshez elválaszthatatlanul kötődnek.
Új bevándorlási szabályozás
London azóta új, pontozásos – főleg a szakképzettséget és az angol nyelvtudást előnyben részesítő – bevándorlási szabályozást honosított meg, amely nem tesz különbséget az EU-ból és a világ más térségeiből újonnan érkezők letelepedési és munkavállalási kérelmeinek elbírálása között.
„Elfuserált” megállapodás
Starmer az elmúlt időszakban is többször egyértelműen kifejtette azt az álláspontját, hogy ha pártja a következő brit parlamenti választások után kormányra kerül, nem léptetné vissza Nagy-Britanniát az Európai Unióba, sem az EU egységes belső piacára és vámuniójába.
A kedd esti kampányrendezvényen ugyanakkor a Munkáspárt vezetője kijelentette, hogy pártja a konzervatívok által kötött, „elfuserált” megállapodásnál jobb egyezségre törekszik az EU-val.
Starmer szerint „óriási mozgástér” mutatkozik az Európai Unióval fennálló kapcsolatrendszer szorosabbra vonására a kereskedelmen kívül a védelem és a biztonság területén is.
Rishi Sunak konzervatív párti miniszterelnök július 4-re tűzte ki a parlamenti választások időpontját. A felmérések hónapok óta azt jelzik, hogy a Munkáspárt – a legnagyobb brit ellenzéki erő – 20 százalékpontot meghaladó támogatottsági előnyben jár a 2010 óta kormányzó konzervatívok előtt.
Szerző
Friss
- Polgármester: újabb kormányzati szabotázs
- Kövér-büntnök 82 473 744.- forintot megfejelte egy feljelentéssel
- Szia -Привет- orosz oligarcha úr, kérsz Trump 5 millió dolláros aranykártyájából?
- (nagyon)Kisnyugdíjasunk Önért is írtó pipa: lovaknak vízágy, túlsúlyosoknak és egyéb fogyatékkal élőknek kínhalál?
- Posta-jófejség: a januári áremelés után egy ideig mélyhűti a továbbiakat
- Magyar Péter belenézett a varázsgömbjébe
- 2025. Magyarország: egy ‘majdnemkiállás’ története, avagy félreértésre hivatkozva visszakoznak az akadémikusok
- Kétfarkú Kutyapárt: ‘a rendőrség megpróbálta stoppolni, de átment a fellebbezés, lesz 420’!
- A díszletváros -ha megviselt is, de- megvan, ám hová tűnt Rákay Philip, csak nem ‘futni ment’?
- ‘Rogán úr, sarkában toporognak az amerikai szankciók!’ – intette egy kommentelő a prop-minisztert