Connect with us

Egészségünkre!

Online időpontfoglaló rendszer – A sóhivatal XXI. századi neve Magyarországon

Online időpontfoglaló rendszer - A sóhivatal XXI. századi neve Magyarországon
Megosztás

Emlékeznek még az ovációra, ami végig söpört a kormánymegszólalók bejelentkezéseiben, hogy mekkora nagy újítás, hogy elindult az online időpontfoglalás lehetősége, aminek használatával otthonról, akár a fotelből választhat intézményt és helyet magának a biztosított delikvens és aminek eredményeképpen sorban állás és várakozásmentesen juthatunk szakorvosi ellátáshoz? Olvasónk levele kissé átértelmezi az üdvrivalgást….

„Ha nem velem történik, nem hiszem el!

Azért írom le hétfői „élményemet” az időpontfoglaló rendszerrel kapcsolatban, hogy kissé tisztuljon a kép, ha valaki -velem együtt- örömmel vette a kormány segítségét, hogy precíz, pontos és egyszerű legyen az orvoshoz jutás. Úgy kezdődött, hogy beutalót kértem a háziorvosomtól, mert iszonyú fájdalommal jár újabban a gyaloglás, feltehetően megérettem a csípőprotézisra. Mivel nem értek a dologhoz, így nem akartam magam diagnosztizálni, szerettem volna, ha értő kezek-szemek mondják ki a végső verdiktet. Nosza, beütöttem a megfelelő weboldal címét és a beutalóm alapján keresgélni kezdtem a lehetőségek között. Meg is találtam a megfelelőt és találtam is egy nem túl távoli időpontot: április 21-re.

Lefoglaltam, az applikáció jóváhagyta, így nyugodtan vettem elő a papíralapú naptáramat -bizony, én még ilyet használok- és ekkor jött a szembesülés: április 21-e húsvét hétfőre esik.

Ez lehetséges?

Éltem a gyanúperrel, hogy húsvét hétfője nem munkanap, így kikerestem az intézmény telefonszámát és felhívtam őket. Azaz csak hívtam volna, mert Ők nem úgy gondolták, hogy jó ötlet velem -és a többiekkel- beszélgetni, így az automata közlése után -miszerint várjak a kezelőre- kis idő teltével bontották a vonalat.

Az ötödik próbálkozás után feladtam és megkerestem a visszaigazoláson szereplő email-címet. Kitartásom célt ért, azt a választ kaptam, hogy ünnepnapon nincs rendelés, foglaljak másik időpontot.

Mivel a lehetőségek igencsak korlátozottaknak bizonyultak, hiszen két hónapra előre egyetlen szabad hely sem volt, válaszomban megkértem őket, hogy mivel nem én vagyok a ludas a fiaskó terén, adjanak ők időpontot.

Meglepi…

Egyszer csak csörgött a telefonom és egy kedves hölgy érdeklődött, hogy én vagyok-e a reklamáló. Miután beazonosított, segítőkészen keresgélni kezdett szabad hely ügyben. Közben beszélgetésbe elegyedtünk, amiben akaratlanul is „mélytorokká” lépett elő beszélgetőpartnerem és elmondta, hogy

ők -az intézmény- egyáltalán nem látnak bele az online foglaló rendszerbe, így a legtöbbször ők is kiadnak egy-egy időpontot és a rendszer is. Ezért van az, hogy hiába megy a beteg időpontra, minimum fél-egy órát kell várjon.

Nagyon kíváncsi lennék

Pintér Sándor miniszter véleményére az ügyben és arra is, hogy ki kapta a megbízást a rendszer kifejlesztésére, mennyit fizettünk a köz pénzéből érte, és ki volt -név szerint- aki teljesítettnek minősítette a megbízást és kiutalta az árát.”

Csak úgy…

A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára egy éve bejelentette, hogy nyártól már időpontot is lehet foglalni az EgészségAblak applikáción keresztül. Rétvári Bence elmondta, az informatikusokból álló zsűri által odaítélt rangos szakmai elismeréssel díjazott alkalmazást már 2,9 millióan töltötték le, abba havonta átlagosan két és fél milliószor jelentkeznek be, és kilencmillió dokumentumot töltenek le onnan.

Az ingyenes alkalmazást bárki, bármilyen okostelefonra letöltheti. Lakosságbarát, csak az első belépésnél kell megadni a taj-számot, az Ügyfélkapu-azonosítót és -jelszót, utána már a telefonon használt azonosítóval lehet hozzáférni az információkhoz. Minden, rólunk nyilvántartott egészségügyi adathoz hozzáférhetünk, ezek a dokumentumok „ott lehetnek a zsebünkben” állandóan

– fejtette ki az államtitkár. Megjegyezte, az applikáció családbarát, a szülők gyermekeik dokumentumait, receptjeit, leleteit is láthatják.

A mai kor elvárásainak megfelelő rendszer a lakosság kényelmét szolgálja, „mindent, amit az állam tud az egészségünkről, mi is láthatjuk”

– mondta az államtitkár . Hozzáfűzte, az alkalmazásban bárhol, bármikor hozzáférhetők a laboreredmények, a kiváltott és ki nem váltott receptek, a gyógyszerek betegtájékoztatói, a zárójelentések, a már letöltött dokumentumok offline állapotban is elérhetők.

Szinte hónapról hónapra bővülnek az alkalmazás funkciói, ezen a nyáron az időpontfoglalást fejlesztik majd fokozatosan

– tudatta Rétvári Bence. Emlékeztetett, hogy

a járóbeteg-szakrendeléseknél már most is lehet látni az időpontokat a pontos helyszínnel, és adott esetben le is lehet mondani az időpontot. Ezután viszont már a beteg maga foglalhat majd időpontot, a szakrendelők fokozatosan bővülő körénél

– közölte az államtitkár. Hangsúlyozta, a régóta várt funkció tehermentesíti az orvosokat is, mert nem nekik kell ezzel foglalkozniuk, több idő marad a gyógyításra, a fő cél pedig, hogy csökkenjenek a várólisták. A Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában az államtitkár kijelentette,

a digitális egészségügy Magyarországon sokkal előrébb jár, mint sok más, akár nyugat-európai országban.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Szerző