Kerítésen innen
Pintér Sándor téved, minden évben rosszabb lett! – Kitálalt a volt gyermekvédelmi vezető
A mostanság oly sokat emlegetett gyermekvédelem és gyermekgondozás, ami a regnáló „hozzáértő” -hiszen belügyért-,egészségügyért- és oktatásügyért is felelős- miniszter, Pintér Sándor szerint általában rendben van, viszont az összes többi megszólaló elmondása és a kikerült fotók és a „látogathatatlanság” ellent mond az állításának. Az alábbiakban egy tizenegy év után kiégés és szakmai nézeteltérések miatt pályáját elhagyni kényszerülő, így nem fenyegethető gyermekotthon-vezető riportját olvashatják.
Az út…
Egyetemistaként, szakmai gyakorlaton voltam egy gyermekotthonban, ahová önkéntesként visszamentem. Majd kilenc évig gyerekfelügyelőként és nevelőként dolgoztam, és két éve kineveztek az Esze Tamás nevelőotthon szakmai vezetőjének
– mondta Sztupa József a nepszava.hu-nak.
„Nyáron jöttem el, szakmai nézeteltérés, kimerültség, kiégés miatt. Amiről beszélhetek az az, hogy nagyon kemény tizenegy év van mögöttem, vezetői munkám életem legkeményebb másfél évét jelentette. Annyi a megoldandó, de megoldhatatlan feladat, és olyan a nyomás meg a fenyegetettség föntről, amit elképzelni sem tudnak, akik nincsenek benne.
Minden nagyképűség nélkül állíthatom, az életemet tettem fel erre a munkára. Rengeteget dolgoztam, és ezt úgy kell elképzelni, hogy tizenegy év alatt mindössze egyetlen szentestét töltöttem otthon, a többit végigdolgoztam. Vezetőként pedig úgy indultam dolgozni, hogy négy váltás ruhát vittem magammal, mert bármikor be kellett állnom gyerekfelügyelőnek. Magánéletem nem volt, ritkán találkoztam a barátaimmal is. Ha egy hónapban volt két-három szabadnapon, akkor az már egy jó hónap volt. Ha szabadságra mentem, az annyit jelentett, hogy nem bentről, hanem otthonról intéztem az ügyeket.
Minden évben azt mondtuk a kollégákkal, hogy ennél rosszabb már nem lehet. Minden évben rosszabb lett. Elfáradtam.”
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Mennyi az annyi…
Csizi Péter, a Belügyminisztérium szociális ügyekért felelős helyettes államtitkára azt mondta, a gyermekvédelemben bruttó 460 ezer forint az átlagbér.
„Szakmai vezetőként 430-480 ezer forint között vittem haza. Egy gyerekfelügyelő egy sima hónapban, amikor nincs túl sok túlórája, 270-290 ezer forint között kap kézbe, ha sok a plusz órája, és piros betűs ünnepere is beosztották, akkor ez felmehet akár 320 ezer forintig is. A nevelők a pedagógus bértábla szerint kapják a fizetésüket, ők nettó 350 ezer forint körül keresnek, amit fel lehet tornázni 400 ezerre, de ebben már nagyon sok éjszaka, ünnepnap van. Szinte mindenkinek van másodállása is, hogy meg tudjon élni”
-mondta Sztupa.
Pintér miniszter: a gyermekvédelmi intézmények 85-90 százalékában átgondolt, hibátlan gyermeknevelés történik
„Pintér Sándor ilyet nem tapasztalhatott.
Ideális esetben egy 10 fős gyerekcsoportban összesen két nevelő és három gyerekfelügyelő dolgozik, egy műszakban egy gyerekfelügyelővel és egy nevelővel vannak a gyerekek. A valóságban ilyenre szinte nincs is példa, akkora a munkaerőhiány. Az sem ritka, hogy a pszichológus áll be fürdetni, pelenkázni, leckét írni.
Sok helyen már vezető sincs, csoportokat kellett összevonni, és 20 akár 30 gyerekkel van egyedül egy gyerekfelügyelő.
Tudok olyan intézetről is, ahol úgy vontak össze csoportokat, hogy két szinten vannak a különböző korcsoportú gyerekek, de egy gyerekfelügyelő van beosztva. Ő föl-le szaladgál.
Ha az egyik csoportban probléma van, hosszabb ideig ott marad, így a másik csoport – köztük akár a 2-3 éves gyerekek is – felügyelet nélkül maradnak.”
Végzettség?
„A gyerekfelügyelői munka feltétele az általános iskola elvégzése, a nevelőknek pedig bármilyen felsőfokú végzettséggel kell rendelkezniük. A gyerekfelügyelő feladata, hogy elkísérje a gyerekeket óvodába, iskolába, megfürdesse őket. A nevelő például a házi feladat elvégzésében segít és végzi az adminisztrációs feladatokat, amiből rengeteg van.”
A frissen felvett, szakmai tapasztalat nélkül érkező gyerekfelügyelő, vagy nevelő kap bármilyen szakmai felkészítést
„Felveszik, egy próbanap és a kötelezővé tett életvitel vizsgálat után kezdheti is a munkát.”
Szökések…
„Nincs annyi hajszálam, hogy meg tudjam számolni, hány szökést láttam, hallottam. Az intézmények nem zártak. Az az egy ember, aki ott van a gyerekkel, nem minden esetben tud erre figyelni.”
Csak a fiatalon múlik, hogy visszamegy-e az intézetbe, vagy inkább megszökik.
„Ha olyan kolléga dolgozik, akit a gyerekek szeretnek, akihez bizalommal fordulhatnak, és még ideje is van meghallgatni a problémájukat, annak nagy visszatartó ereje van. Sok jó, sőt kiváló nevelő van, de mindenki erőn felül dolgozik, és nem tudnak az egyéni problémákkal foglalkozni.”
A lányoknál
„valós probléma a prostitúció, nem is kicsit. És már nemcsak a lányoknál.”
További részleteket ide kattintva olvashat.
Csak úgy…
Névjegy: Sztupa József 1983-ban született, az ELTE-n ifjúságsegítő, a Wesley János Főiskolán szociális munkás szakon végzett. Két évig az Esze Tamás nevelőotthon szakmai vezetője volt, gyermekvédelmi munkájáért KuckóHős díjat kapott. Legfontosabb elismerésének azt tartja, hogy egy volt nevelt gyermeke őt kérte meg, hogy kísérje az oltár elé.
Friss
- Akinek elege van az Orbán-kormányból, az ne finanszírozza tovább!
- Új év, régi-új ‘Mélytorok-jelentés’ Magyar Péterről – Elsőre nem jött be, hátha most?
- Ipari szennyvíztisztítás? – Ismerd meg az eljárást!
- Magyar Péter: Orbán Viktor több hetes indiai luxus-nyaralásán totálisan a saját hazugságai hatása alá került
- ‘Hollywood-felelőssé’ nevezett ki három világsztárt Donald Trump
- Orbán Viktor újra-töltve
- Meghalt David Lynch, a Twin Peaks képernyőre álmodója
- Ilyen időjárásnak is ‘lennie kell’ – Sovány vigasz
- Lázár György: az aprómunka most következik – Messze van még az ‘aranykor’ a magyar-amerikai kapcsolatokban
- Szúrós tekintetű Trump-fotó néz majd farkasszemet a közhivatalokba betérőkkel