Kerítésen innen
Pislákol a fény az alagút végén: kezdik kiheverni a sokkot a magánnyugdíjpénztárak
Reálhozam még nincs, de az árfolyamok elindultak felfelé a legtöbb nyugdíjpénztári portfólióban. A tavalyi gigászi mínuszból az idei első negyedévben sikerült lefaragni. A magánnyugdíjpénztáraknál már minden portfólió pluszban zárt 2023 első három hónapjában – számolt be a bank360.hu.
Reálhozam még nincs, de az árfolyamok elindultak felfelé a legtöbb nyugdíjpénztári portfólióban. A tavalyi gigászi mínuszból az idei első negyedévben sikerült lefaragni. A magánnyugdíjpénztáraknál már minden portfólió pluszban zárt 2023 első három hónapjában – számolt be a bank360.hu.
Halványan, de már pislákol a fény az alagút végén,
a nyugdíjpénztárak belátható időn belül kiheverhetik a 2022-ben elszenvedett hatalmas veszteségeket. Nem csak a tavalyi utolsó negyedévben értek el pozitív hozamot a portfóliók, de az idei első három hónapot is pluszban zárta a nyugdíjalapok többsége. A magánnyugdíjpénztárak mindegyike és több önkéntes nyugdíjpénztár is naponta közli az árfolyamadatait, ezek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és az intézmények honlapján is elérhetők. Az év eleje óta pedig a baljós események, például a márciusi bankválságok dacára is emelkedtek az árfolyamok. Mindössze három olyan nyugdíjpénztári portfólió volt, amelyik enyhe mínuszban zárt. Ezek jellemzően eleve magasabb kockázatú alapok voltak.
A kockázatosabb alapok kicsit lemaradtak
Az év eleje óta, ha nem is sokat és tartósan, de valamelyest mérséklődtek az állampapírpiaci hozamok, ez jó hatással volt az ilyen értékpapírokat magas arányban tartó portfóliók teljesítményére. Ennek köszönhetően a klasszikus, döntően alacsony kockázatú befektetéseket, főleg állampapírokat tartó alapok árfolyama 3-4 százalékot emelkedett januártól.
A kedvező trend a kiegyensúlyozott alapokra is jó hatással volt, ezek 60-70 százalékban állampapírokat tartanak. Többségük 2-3 százalékos emelkedéssel fejezte be az első negyedévet. A pozitív fordulat a kiegyensúlyozott alapok esetében azért is fontos, mert ezek a legnagyobb önkéntes nyugdíjpénztári portfóliók, a tagok többsége ezekben tartja a pénzét. Azok, akik nem választanak portfóliót, szintén ezekbe a közepes kockázatú alapokba kerülnek.
Minden magánnyugdíjpénztár pluszban jár
A magánnyugdíjpénztári alapok mindegyike pozitív hozammal zárta az első negyedévet. A legjobban ezek között is a klasszikus alapok teljesítettek, a hozamaik 2,84 – 3,41 százalék között alakultak három hónap alatt. A kiegyensúlyozott portfóliók hozama 2,39-3,44 százalék, a növekedési alapoké 1,59-2,2 százalék között volt.
A pénztári portfóliók árfolyama 2021 novemberében volt a csúcson, amelyhez képest tavaly szeptember végére került a mélypontra. Azóta kisebb-nagyobb hullámvölgyekkel emelkednek az árfolyamok, de a legalacsonyabb kockázatú alapok kivételével még nem érték el a korábbi csúcsokat.
Friss
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátsághoroszkóp, itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten