Kerítésen innen
Polyák Gábor, az ELTE docense: „…dühös, az vagyok, de kirekesztő, politikai alapon diszkrimináló biztosan nem…”
Orbán Balázs doktori védésére készül az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori karán. A miniszterelnök politikai igazgatója A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írt PhD-értekezést, amit december elején védhet majd meg az értekezés nyilvános vitáján. Az ELTE részéről elsőként az intézmény Média és Kommunikáció Tanszékének docense, Polyák Gábor adott hangot nyilvánosan tiltakozásának, majd az egyetem közölte, hogy nekik semmi kifogásuk az Orbán-védés miatt, kisvártatva a Megafonos Deák Dániel vetette fel, hogy nincs helyes a docensnek az ELTE-n.
Listázás indult…
A 444.hu szerint a Mandiner listázni kezdte, kik lájkolták Polyák eredeti posztját, és arról írt, hogy ki kellene őt rúgni az egyetemről –, ezután jelent meg vasárnap a tanszékvezető újabb Facebook-bejegyzése.
„Azt remélem, ezek a higgadtabb érvek legalább a velem egyet nem értő egyetemi kollégákat elgondolkodtatják. Emlékszem, amikor László Majtényi leállította az MTA doktori eljárását, amíg ORTT-elnök volt, mert tudta, hogy a pozíciója akár hatással is lehet a tudományos munkája értékelésére. Más idők voltak, más emberek. Talán más eljárási szabályok is.
Képzeljük el a helyzetet, hogy egy doktori védés keretében érdemi szakmai vita zajlik pédául a szuverenitás fogalmáról, úgy, hogy az egyik oldalon az egyik legnagyobb hatalommal rendelkező politikai döntéshozó ül, akinek közvetlen befolyása van a magyar felsőoktatás működésére, a másik oldalon meg annak az egyetemnek az oktatói ülnek, amelyik hosszú évek az egyik legnagyobb vesztese a felsőktatás-politikai döntéseknek.
Melyik civilzált országban nem lenne eleve összeférhetetlen egy ilyen doktori védés? Ki hiszi el, hogy egy kiszolgáltatott helyezben lévő egyetem objektív döntést hozhat ebben a helyzetben?”
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
„…miniszteruram büszke a teljesítményére…”
„Miután vége a védésnek, megvolt a koccintás, miniszteruram büszke a teljesítményére, vállon is veregetik egymást, majd miniszteruram még az autóból felhívja a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökét (remélem, ő is jön doktorizni), és megkérdezi, hogy hogy áll a szuverenitásvédelem az Átlátszóval, a Transparencyvel vagy egy újabb áldozattal szemben.
Mert mi mindannyian tudjuk, hogy miniszteruram mit gondol a szuverenitásról: olyanja csak a nagyfőninek van, bár jókedvében egy kicsit ad belőle az alfőniknek, a többiek meg, mármint mi, állampolgárok, ezt megszavazhatják. Persze a neves tudósoknak nem ezt mondta, ügyesen átverte őket, olvasta minden könyvüket, ismeri a gyengéiket. És a neves tudósok is pontosan tudták, milyen játékban vesznek részt.
Semmi kétségem, hogy Orbán Balázs meg tud írni egy doktori értekezést
Bár az erre szolgáló adatbázisban a tudományos művei között meglepően sok az egyoldalas alkotás, még Twitter (X) poszt is van a listán, de elhiszem, hogy képes értékelhető tudományos teljesítményre. Nagy kár, hogy a doktori iskola honlapján a poszt megírásakor nem elérhető a dolgozat.
És vajon miért azt az ELTE-t választja Orbán Balázs legimitációs bázisnak,
amit a kormány minden egyes lépése egyre rosszabb, szinte minden más egyetemhez képest sokkal rosszabb helyzetbe hoz (ld. még BME, Zeneakadémia, Képzőművészeti Egyetem)?
- Ha az ELTE nem méltó a többi egyetemmel azonos elbánásra, akkor miért éppen innen kell az a PhD?
- Attól az ELTE-től, amelyik nem méltó arra, hogy egyenrangú félként tárgyaljon vele a kormányzat az oktatás és kutatás körülményeiről.
- Vagy akkor annyira mégsem rossz ez a hely?
- A politikai karrier esetleges befejezése után mégis egy ELTE-PhD lesz az, ami komolyan vehető?
Szóval dühös, az vagyok, de kirekesztő, politikai alapon diszkrimináló biztosan nem. Orbán Balázs nem egy egyszerű Fidesz-szavazó, nem egy egyszerű Fidesz-képviselő, hanem ő a miniszterelnök politikai tanácsadója. Személyesen felelős az egyetemünk sorsáért, és mi, egyetemi polgárok közössége, önként résztveszünk a játszmáiban.”
Hétfő reggel megszólalt a Magyar Tudományos Akadémia elnöke
A Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Freund Tamás a Magyar Nemzetnek azt mondta, hogy az MTA kötelessége fellépni annak érdekében, hogy a tudományos kérdésekben csak a tudomány képviselői és kizárólag tudományos szempontok alapján foglaljanak állást.
“Ennek az alapelvnek a tudományos fokozatok odaítélése esetén is csorbítatlanul érvényesülnie kell. A tudományos fokozatszerzésre politikai, világnézeti, vallási, etnikai és nemi hovatartozástól függetlenül biztosítani kell az esélyegyenlőséget minden arra jogosulttá váló kutató számára. A fokozat odaítéléséről méltányos eljárásban, kizárólag a jelölt és értekezése tudományos minősége alapján kell dönteni”
– nyilatkozta. Szerinte a tudományos autonómia érvényesülése azt jelenti, hogy a döntést semmilyen formában nem befolyásolhatják a fokozatszerzésről döntést hozó testület tagjainak, az illetékes egyetem munkatársainak, vagy külső tényezőknek a politikai, így tudomány- és felsőoktatáspolitikai nézetei, elvárásai.
Szerző
További cikkek olvasása a szerzőtől, a nevére kattintva.
Friss
- Budapest vesszőfutása
- Egyszer volt, hol nem volt… az MCC – 3 éves kortól ajánlott fóliázatlan mesekönyv a fidesz-káder képzőről
- A MÁV és az évvégi ünnepek
- Megegyezett Karácsony Gergely és a TISZA, meglesz a főváros 2025-ös költségvetése?
- Meggyalázták Csukás István síremlékét
- Tényleg szándékosan gázolt gyerekeket egy Fejér megyei édesanya?
- Karácsonyfóbiásoknak: mennybőlazangyalát, avagy valami nagyon nem stimmel veled
- Sokat csuklik mostanság a Vodafone (tudom, képzavar) – lefagy, lassú, élvezhetetlen – Ez az előfizetés-árban is meglátszik majd?
- Csak tudnám, mi a baja a magyar kormánnyal az Uniónak – Nagykarácsonyban most dobtak a szemétbe félmilliárdnyi támogatást
- A gránitszilárdságú 14. átirata Polt Péter idő előtti utódlását készítheti elő? – 135 igen és 53 nem – Beindult a para?