Connect with us

Kerítésen innen

Rácz András: Orbán Balázs tézisfüzete egy oldalnyi szó szerinti átvételt tartalmaz, hivatkozás nélkül – Frissítve!

Orbán Balázsnál, a híres gyalog jövö-menőnél elszakadt a cérna, a plágiumvád Kismiska volt ehhez képest....
Megosztás

Orbán Balázsnak nem a 2024-es év második fele lesz a top 180 napja. Kezdődött elhíresült mondásával, miszerint „pont 56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2 és fél évvel ezelőtt, (…) ha minket megkérdeztek volna, akkor mi nem tanácsoltuk volna, azért, mert 56-ban az lett, ami lett.”, majd folytatódott a „családi legendárium”-fegyver bevetésével és most itt a doktori védés-ügye.

1. felvonás….

Rácz András Oroszország-szakértő több doktori iskolában tanított és volt témavezető is. Közösségi oldalán részletekbe menően felsorolta, hogy mi a gond Orbán doktori fokozatszerzési kísérletével. Hétfő reggeli bejegyzésében további kutakodása eredményét olvashatjuk:

„Amint azt pénteken láttuk, Orbán Balázs doktori disszertációjának tézisfüzete (ez kb. az összefoglaló) nem az ő gépén, hanem egy Árpási Botond Gergely nevű kollégája gépén készült. De a történet ennél cifrább.

2. felvonás

„A magyar nyelvű tézisfüzet fájlt 2024. június 5-én, 12:02-kor hozták létre, és 15:27-kor történt az utolsó módosítás, a szöveg tehát ebben a kb. három és fél órában készült.

A dolog azért érdekes, mert Orbán Balázs június 5-én délután,17:00-kor már Dunaszerdahelyen tartott könyvbemutatót, amin a saját, Huszárvágás című könyvét reklámozta.

Emellett nyilván kampányolt is, hiszen négy nappal voltunk az európai parlamenti és önkormányzati választások előtt. Azt, hogy 5-én,17:00-kor volt a könyvbemutató, megörökítette a felvidéki MCC oldala is (screenshot csatolva + 1. forrás). Elméletileg persze elképzelhető lenne, hogy az irodájában még gyorsan véglegesítette a tézisfüzet fájl, aztán szirénás autóba pattant és irány Dunaszerdahely – csakhogy Google Maps szerint az út nap közbeni forgalommal számolva körülbelül 2 óra 30 perc.”

3. felvonás

Rácz András közösségi oldalán szerda délelőtt jelent meg, hogy „Orbán Balázs tézisfüzete a számítógép szerint kb. egy oldalnyi szó szerinti átvételt tartalmaz, hivatkozás nélkül + van még egy fontos érdekesség…(…) A tézisfüzetet átfuttattam egy hivatalos plágium-ellenőrző szoftveren, konkrétan a CopyLeaks-en. Sok magyar egyetem turnitin-t használ, úgyhogy én szándékosan egy másikat választottam. Rendes, hivatalos, nemzetközi plágium-ellenőrző szoftver, fizetős licenc, stb.

A végeredmény több, mint érdekes. A szoftver azt mondja, hogy a tézisfüzet idegen szerzőtől származó plágiumot nem tartalmaz. Viszont a program szerint van benne körülbelül 12%-nyi, Árpási Botond és Orbán Balázs 2023-as közös cikkéből származó, szó szerinti átvétel. (A közös cikkük több helyen is fent van, kicsit másképp tördelve, ez a kicsit eltérő számok magyarázata.) Mivel ebben a 12%-ban benne vannak a lábjegyzet-hivatkozások is (ami nyilván azonos, hiszen egy hivatkozáson mi változzon), az összes tartalmi átvétel nettó kevesebb.

A program szerint a tézisfüzetben összesen körülbelül egy oldalnyi szöveg az, ami vagy szó szerinti, vagy csak minimálisan módosított átvétel a közös cikkükből. Csatolok néhány képernyőfotót, hogy látszódjon, miről van szó. (A vörös szín jelenti a szoftverben szó szerinti átvételt, a narancssárga a minimális módosítást, a sárga az átfogalmazást – én meg csak leolvastam a végeredményt.)

fotó: Rácz András facebook oldala

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

És itt jön a probléma:

a közös cikkre a tézisfüzet nem tartalmaz sem szövegközi, sem másmilyen hivatkozást. Márpedig szó szerint átvétel esetén MINDIG, kötelező hivatkozni. Főleg akkor, ha az átvétel forrása (a közös cikk) nem Orbán Balázs egyszerzős műve, hanem társszerzős – történetesen éppen Árpási Botond Gergellyel közös.

Önmagában az, hogy szó szerinti szövegátvétel esetén nincs hivatkozás, már kizáró oknak kellene lennie bármiféle tudományos fokozatszerzési eljárásból.

Sőt, a közös cikk még a felhasznált irodalmak között sincs feltüntetve. (A disszertáció témájához kapcsolódó cikkek között szerepel, de az ugye nem a hivatkozások: minden tézisfüzetben kötelező felsorolni, hogy a jelöltnek milyen kapcsolódó publikációi vannak. Itt szerepel a közös cikk, persze – de ott, ahol valóban kötelező volna szerepelnie, tehát a lábjegyzetek között és az irodalomjegyzékben, ott nem.)”

„U.i.: Nincs szándékomban öngyilkosságot elkövetni

A magánéletem és az anyagi helyzetem rendezett, az egészségi állapotom jó, elhanyagolt betegségem nincs, a meglévőket kezeljük. Az unalmasságig óvatosan közlekedem, az autóm kiváló műszaki állapotban van, télen az ablakot csak bukóra nyitom ki és a teát polónium nélkül iszom.

Kicsit komolyabbra fordítva: mielőtt valaki meggondolatlanságokra ragadtatná magát: a projekten többen dolgoztunk és az eddigi eredmények letétbe vannak helyezve. Ergo, ha velem bármi történik, az nem old meg semmit. A többiek folytatják. Valar morghulis.  De nyilván nem lesz semmi ilyesmi.”

További részletekért kattintson Rácz András közösségi oldalára!

Frissítés!

„Rossz hír: Orbán Balázs disszertációjának végleges verziójában szerepel összesen legalább kilenc oldalnyi olyan szöveg, ami a plágiumellenőrző szoftver szerint a korábbi, Árpási Botonddal közös cikkükből van szó szerint átvéve, ám hivatkozás ezúttal sincs rá….”

Szerző