Sport
Rafael Nadal 21-szeres Grand Slam-bajnok
A volt világelső Rafael Nadal nyerte meg a férfi egyes küzdelmeit a melbourne-i ausztrál nyílt teniszbajnokságon.
A volt világelső Rafael Nadal nyerte meg a férfi egyes küzdelmeit a melbourne-i ausztrál nyílt teniszbajnokságon, mivel a vasárnapi döntőben kétszettes hátrányból fordítva legyőzte az orosz Danyiil Medvegyevet, és begyűjtötte rekordot jelentő 21. Grand Slam-trófeáját.
A mallorcai sztár történelmet akart írni azzal, hogy begyűjti 21. Grand Slam-serlegét, ezzel megelőzi az örökranglistán egyaránt 20-20-szal álló Roger Federert és Novak Djokovicot. A svájci legenda térdműtétjei után csak tavasszal lép újra pályára, míg a szerb klasszist oltatlansága miatt a rajt előtt hazaküldték Ausztráliából.
A 35 éves Rafael Nadal saját bevallása szerint egyáltalán nem várt magától ilyen szereplést Melbourne-ben, miután tavaly a Roland Garros után csak öt mérkőzést vívott lábsérülése miatt, négy hónapig nem versenyzett, és decemberben koronavírusos is volt. Egy ideig az sem volt egyértelmű, hogy valaha visszatér-e a profi teniszbe. Második melbourne-i diadalával Nadal lehetett a negyedik férfi játékos a sportág történetében, aki mind a négy GS-t többször megnyeri. A felkészülése nem sikerült rosszul, megnyerte az egyik felvezető versenyt Melbourne-ben, és tízmeccses sikerszériában volt.
A 25 éves Danyiil Szergejevics Medvegyev egyszer már megakadályozta a “történelemírást”: a tavalyi US Open-döntőben legyőzte a 21. trófeájára hajtó Djokovicot, akinek így az egy éven belüli négy GS sem jött össze. A moszkvai teniszező a negyeddöntőben már a kiesés szélén állt, amikor kétszettes hátrányból fordítva, meccslabdát hárítva verte a kanadai Felix Auger-Aliassime-ot. Ő lehetett az open éra, azaz a profik 1968-as beengedése óta az első férfi, aki első GS-diadala után rögtön megnyeri a következő kiemelt tornát.
Ami a két finalista egymás elleni mérlegét illeti, Nadal 3-1-re vezetett kettejük különpárharcában, a legemlékezetesebb meccsük a 2019-es New York-i döntő volt, amelyben Medvegyev kiegyenlített kétszettes hátrányból, ám végül mégis Nadal ünnepelhetett. A spanyol eddig négy, ellenfele öt játszmát veszített az AO-n.
Az ötödik csata – amely a koronavírus-járvány miatt bő félház előtt zajlott – az elejétől fogva a negyedik GS-fináléjában szereplő és a bukmékereknél favorit Danyiil Medvegyev egyértelmű fölényét hozta. A tavaly is döntős orosz két brékkel, 42 perc alatt szettelőnybe került, ám a folytatásban váratlanul visszaesett. A spanyol sztár 3:1-re meglépett, majd 5:3-nál adogatóként játszmalabdája volt, de nem tudott élni vele, közben pedig egy néző berohanása miatt biztonságiak jelentek meg a pályán, és körbevették a játékosokat. A szettet lezáró rövidítésben Nadal 5-3-nál az újabb játszmalabdáért adogatott, de a fontos pillanatokban rendre hibázott, így 2 óra 5 perc elteltével Medvegyev már a siker küszöbén állt.
A harmadik felvonásban fej fej mellett haladtak a felek, és sikeresen hárították a bréklabdákat, mígnem a 2009-ben AO-győztes spanyol 5:3-nál elvette ellenfele adogatását. Ezúttal már nem remegett meg, magabiztos játékkal szépített, és 2017 után ismét szettet nyert a melbourne-i döntőben.
A negyedik szettben Nadal hamar lépéselőnybe került, ám Medvegyev rögtön visszabrékelt, négy órához közelítve már két elcsigázott teniszező küzdött a pályán. A spanyol egy újabb brékkel közel került a döntő játszmához, majd 5:4-nél hozta a szerváját, és 4 óra 12 percnél kiegyenlített.
Jöhetett tehát az idei Australian Open utolsó szettje, melyben 2:2-nél Nadal egy bámulatos tenyeres elütéssel hatodszor is elvette riválisa adogatását. Több mint öt óra elteltével a mallorcai 5:4-nél a bajnoki címért adogatott, 30-semminél már csak két labdára volt a diadaltól, de Medvegyev brékelt, így újra nyílt lett a csata.
Az egyre fáradtabb orosz ismét elbukta az adogatását, majd Nadal másodjára már kiszerválta a meccset, amely 5 óra 26 percig tartott.
A 90. tornagyőzelmét begyűjtő Nadal pályafutása 21. Grand Slam-trófeája – a Norman Brookes Challenge Kupa – mellé 4,4 millió ausztrál dollárt (994 millió forint) kapott.
Ashleigh Barty az Ausztrál Open női bajnoka
A 25 éves Ashleigh Barty már megízlelhette a sikert a Roland Garroson és Wimbledonban – és párosban a US Openen is -, Ausztráliában viszont előzőleg 1978-ban diadalmaskodott hazai játékos Christine O’Neil személyében, akit külön köszöntöttek az idei felvezető ceremónián. (A férfiaknál Mark Edmondson 1976-os sikeréig kell visszalapozni.)
A közönségkedvenc Barty az idén imponáló magabiztossággal menetelt el a fináléig, ugyanis az előző hat meccsén összesen 21 gémet bukott, az adogatását pedig csupán egyszer vesztette el. A leggyengébb szettje egy 6:4-re megnyert játszma volt a nyolcaddöntőben az amerikai Amanda Anisimova ellen.
A queenslandi teniszező – aki egy ideig profi krikettjátékos is volt – legutóbb tavaly szeptemberben kapott ki a US Open harmadik fordulójában, s az idén megnyerte az egyik felvezető adelaide-i versenyt is, így tízmeccses veretlenséggel büszkélkedhetett.
A három évvel idősebb Danielle Collins első GS-döntőjére készült azok után, hogy 2019-ben elődöntőt vívott a Melbourne Parkban, 2020-ban pedig negyeddöntős volt a Roland Garroson. Tavaly áprilisban komoly nőgyógyászati műtéten esett át, júliusban viszont már az elődöntőig jutott a budapesti WTA-tornán, majd megnyerte a palermói és a San Jose-i viadalt is.
Barty és Collins korábban négyszer találkozott, az első három meccs az ausztrál sikerével zárult, akinek ugyanakkor intő jel lehetett, hogy tavaly Adelaide-ben 6:3, 6:4-re kikapott floridai riválisától.
A szombati csatában – amely a koronavírus-járvány miatt félház előtt zajlott – mindkét fél hozta a szokott stílusát: Barty türelmesen irányított az alapvonalról, míg Collins elemi erejű ütésekkel igyekezett gyorsítani a labdameneteket. A 27. kiemelt amerikai – aki eddig két szettet vesztett Melbourne-ben – 2:3-nál egy váratlan kettős hibával elbukta a szerváját, az előző három mérkőzésén amerikait búcsúztató ausztrál pedig 32 perc elteltével egy ásszal lezárta a játszmát.
A folytatásban Collins – aki ezúttal sem ült le a térfélcseréknél – egyre hatékonyabban bombázta riválisa térfelét, és negyedóra alatt 3:0-ra elhúzott. A világelső némi meglepetésre továbbra sem nyugodott meg, kereste a játékát, az amerikai viszont 5:1-nél elbizonytalanodott, sorra jöttek a rontott ütések, és 5:3-nál sem tudta kiszerválni a szettet. Ettől Barty újfent erőre kapott, bátor játékkal kiegyenlített, majd a rövidítésben már egyértelműen ő volt a jobb.
A harmadik Grand Slam-döntőjében a harmadik diadalát begyűjtő Barty pályafutása 15. serlege, a Daphne Akhurst Trófea mellé 4,4 millió ausztrál dollárt (994 millió forint) kapott.
Ausztrál Open, döntő
Férfiak:
Rafael Nadal (spanyol, 6.)-Danyiil Medvegyev (orosz, 2.) 2:6, 6:7(5), 6:4, 6:4, 7:5
Nők:
Ashleigh Barty (ausztrál, 1.)-Danielle Collins (amerikai, 27.) 6:3, 7:6(2)
A junioroknál a lányoknál és a fiúknál is az első helyen kiemelt teniszező nyert.
A 16 éves Petra Marcinko két játszmában nyert a belga Sofia Coustolas ellen. A horvát lány az első körben szenthátrányból fordított az amerikai Alexis Blokhina ellen, ám a következő három mérkőzését egyaránt két játszmában nyerte meg.
Marcinko az elődöntőben az amerikai Liv Hovde ellen kényszerült ismét döntő szettre.
A fiúk fináléjában Bruno Kuzuhara nagy csatában 7:6(4), 6:7(6), 7:5 arányban nyert a cseh Jakub Mensik ellen. A döntő 3 óra 43 percig tartott. A két játékos legutóbb a US Open második fordulójában csapott össze, akkor Mensik nyert három játszmában.
A Sao Pauloban született, japán származású amerikai játékos a negyeddöntőben szenthátrányból fordított a litván Edas Butvilas ellen. Az elődöntőben a paraguay-i Adolfo Daniel Vallejót győzte le.
Kuzuhara ráadásul a tajvani Chak Lam Coleman Wonggal az oldalán párosban is nyert az Ausztrál Openen. Érdekesség, hogy Wong a francia Max Westphallal legutóbb megnyerte a US Open junior párosversenyét is. A francia, tajvani kettős az elődöntő rövidítésében 10-4-re nyert a Kuzuhara, Mili Poljičak (horvát) duó ellen.
Szerző
Friss
- Szívzűr – Így élesztheted újra önmagad
- Hatalmas gazdasági-diplomáciai siker: magyarok gépestették Csádban a tevetej-fejést – A produktumot a miniszteri biztosunk azonnal beszlopálta
- Szanyi Tibor: Mindenhalottak
- Jogi problémája van? Félórás ingyenes konzultáció egy értő ügyvéddel – Pro Bono Nap Budapesten
- Brutál-igaz szívhoroszkóp! A Bikán és a Koson ledöbbensz!
- Müller Péter a halálról-, a gyászról-gondolkodás mestere
- Leállt az ügyeletek által használt egészségügyi szoftver
- Ha a megfigyelőség ára 100 millió dollár, mennyit taksál, ha beveszik Magyarországot -rendes- Türk-tagnak?
- A novemberi időjárásról
- Vízilabda, a medence partjáról