Kerítésen túl
Robert Francis Prevost -XIV. Leó- az új pápa
Csütörtök délután fél 7 körül fehér füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből, vagyis megválasztották az új pápát. A vezető bíboros a „Habemus Papam” – latinul „van pápánk” – szavakkal erősítette meg a döntést.
Az új egyházfő XIV. Leó néven Robert Francis Prevost lett
Robert Francis Prevost 1955. szeptember 14-én született Chicagóban (Amerikai Egyesült Államok, Illinois állam). Szent Ágoston rendjébe lépett, majd 1981. augusztus 29-én letette az örökfogadalmat.
- 1987-ben teológiából doktori fokozatot szerzett.
- 1988-ban Peruba, a trujillói misszióba küldték, hogy a Chulucanas, Iquitos és Apurímac vikariátusokban az ágostonos jelöltek közös képzését vezesse. Ez a misszió 11 évig tartott, ezután kinevezték a chicagói Jó Tanács Anyja tartomány perjelévé, később pedig a rend általános perjelévé. Így ő lett a felelős az Ágoston-rend tervezési és irányítási folyamataiért.
- Ferenc pápa 2014. november 3-án kinevezte a perui chiclayói egyházmegye apostoli kormányzójává, és ezzel szufári címzetes püspöki méltóságra emelte.
- 2014. december 12-én szentelték püspökké.
- A Szentatya 2020. április 15-én kinevezte a callaói egyházmegye apostoli kormányzójává, majd
- 2023-ban a Püspöki Dikasztérium prefektusává.
Az, hogy már csütörtökön döntött a konklávé,
azt jelenti, hogy a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét. A pápaválasztó konklávén 133, nyolcvanévesnél fiatalabb bíboros vett részt, az eredményes választáshoz kétharmados többségre volt szükség. Mint korábban megírtuk, a pápa megválasztásához a választó bíborosok kétharmadának (89 fő) egyazon személyre leadott szavazata szükséges. A konklávén addig szavaznak majd, amíg valaki mellett ki nem alakul a kétharmados többség. A konklávén két magyar bíboros vett részt, Erdő Péter (Esztergom-Budapest) és Német László (Belgrád).
<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, és a Google hírei között is! >>>
Robert Francis Prevost a XIV. Leó nevet választotta pápai névnek:
közvetlen névelődje, XIII. Leó 1878-tól 1903-ig ült Szent Péter székében, azóta nem választotta egy egyházfő sem a Leó nevet. XIII. Leó volt az első a pápák közül, aki felszólalt a munkások jogaiért 1891-es enciklikájában. I. Leó pápa, Nagy Szent Leó 390 körül kezdte pápaságát, több mint 21 év alatt gyökeresen megváltoztatta a keresztény világot. Róma megmentőjének tartják, miután 452-ben találkozott Attila hunnal, és rávette, hogy ne támadja meg a várost.
A pápák neve
A pápai név kiválasztása ugyanúgy hozzátartozik a pápaválasztás szabályaihoz, mint a kétharmados többség elérése a konklávén, vagy az erkélyjelenet.
A névnek funkciója van: azt jelzi, hogy az új egyházfő milyen irányba kívánja vinni az egyházat. A mostani pápa elődje, Ferenc pápa több, mint ezer év után vitt új nevet a pápai nevek listájára.
A 914-ben (hét hónapig) uralkodó Lando pápa óta nem volt olyan, hogy egy egyházfő új nevet hozott volna be a pápai nevek közé: habár I. János Pál első volt ezen a néven, de ő is pápai nevekből, XXIII. János és VI. Pál iránti tiszteletből nevezte el magát így.
A pápák jellemzően vagy általuk tisztelt szentek, vagy elődjeik után vették fel neveiket az elmúlt évszázadok során.
Ferenc Assisi Szent Ferenc után választotta a pápai nevet, ezzel az egyszerűség, a szegények iránti gondoskodás üzeneteit sugallva. Ferenc pápa önéletrajzi könyvében azt írta megválasztásának napjáról, hogy a bíborosok tapsvihara közben Cláudio Hummes bíboros súgta neki oda, hogy ne feledkezzen el a szegényekről: „Ekkor merült fel bennem a Francesco név” – írta. Ferenc pápa a könyvben azt is kifejtette, hogy a konklávé napjaiban egy hajléktalan „I. Ferenc pápa” táblával a nyakában sétált a Szent Péter téren – de nem ez hatott választására, ezt a képet csak napokkal később látta meg.
A pápai névválasztásra nincsenek szabályok, a leendő egyházfő olyat választ, akit tisztelni és követni szeretne. A legnépszerűbb pápanevek a múltból a János, a Gergely, a Benedek, a Kelemen és az Ince, Leo, Piusz voltak. Viszonylag kevés volt viszont például Kallixtuszból vagy Luciuszból.
Kimondatlan szabályok
XVI. Benedek pápa egy általános pápai audenciáján beszélt arról, hogy nevét egyrészt Szent Benedek, másrészt XV. Benedek pápa után vette fel, aki a béke megteremtésére törekedett az első világháború alatt Európában. II. János Pál közvetlen elődje, I. János Pál pápa után vette fel a nevet, miután I. János Pál halála miatt egy hónapig ült Szent Péter székén. Apropó, Szent Péter: bár csak íratlan szabály, de minden pápa betartja, hogy nem választja magának a Péter nevet.
A pápaság közel első 500 évében a pápák nem változtatták meg nevüket, születési nevükkel kerültek az egyház élére. Ez II. János pápánál változott meg 533-ban, aki születési nevén Mercurio volt – azt viszont nem akarta, hogy az egyház élén egy pogány római istenség után elnevezett pápa üljön. Így lett ő az első pápa, aki megváltoztatta a nevét.
II. János precedenst teremtett arra is, hogy a pápák elődjeikről nevezzék el magukat. Ez a hagyományteremtés nem lett azonnal népszerű a pápák körében, valójában a 11. századtól lett hagyomány a születési névtől eltérő, illetve az elődöket tisztelő név választása. 1555-ben uralkodott az utolsó olyan pápa, aki születési nevét tartotta meg.
Az évszázadok során a legnépszerűbb pápai név messze a János volt, amiből XXIII. János volt eddig az utolsó, János nevet felvevő egyházfő: holott hivatalosan csak 21 pápát hívtak így. Ennek az az oka, hogy XVI. János ellenpápát a Vatikán nem ismeri el. XX. János pápa pedig soha nem létezett, valószínűleg egy feljegyzési hiba miatt eltűnt XIX. és XXI. János között.
Illetve, bár azt írtuk, nincs sok szabálya a pápai névválasztásnak, a múltban egy olyan esetről biztosan tudunk, ahol a pápa nem azzal a névvel ült az egyházfői székbe, amivel szeretett volna. II. Gyula pápa eredetileg II. Formózusz néven akart uralkodni. A bíborosok ezt megvétózták, mert, míg I. Formózusz születési nevét vette fel, addig II. Gyula szándékaiba egészen mást láttak bele: mégpedig azt, hogy a formosus latinul „jóképűt” jelent. II. Jóképű pápára viszont nem állt még készen a bíborosok szerint a világ.
Szerző
Friss
- Robert Francis Prevost -XIV. Leó- az új pápa
- Németh Szilárd színt vallott: elárulta, mivel tölti éjszakáit….
- Fekete-Győr a Tiszát segítené, de a Kétfarkú Kutyapártnak használ
- Hadházy Ákos: miféle háborúba vezető útra lépett az Orbán-kormány 2023-ban?
- Orbán és Magyar is saját fényezésre és a másik alázására használja Gyurcsány Ferenc lemondását
- Gyurcsány Ferenc lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul
- Kormányinfó: mit miért tesz, vagy nem a kormány – némi választási osztogatás-infóval fűszerezve
- Magyar Péter bizonyítéka a „kormány békehazugságáról” – Frissítve!
- Mátyás király óta nem volt olyan jó kormánya Magyarországnak, mint a mostani – állítja az MCC médiaiskolájának vezetője
- Csoda, hogy így állunk? Az Orbán-vezette Fidesz vesztesége 2024-ben: 400 millió mínusz