Etető
Fűszeres Eszter: Ros hásáná a zsidó újév – Édeset, kereket, sokat
Idén szeptember 15-én, pénteken este köszönt be a zsidó újév, a Rós HáSáná, az ember teremtésének az 5784. évfordulója, írja a Városi Kurírnak Bodrogi, ismertebb nevén Fűszeres Eszter gasztroblgger.
Published
1 év agoon
Idén szeptember 15-én, pénteken este köszönt be a zsidó újév, a Rós HáSáná, az ember teremtésének az 5784. évfordulója, írja a Városi Kurírnak Bodrogi, ismertebb nevén Fűszeres Eszter gasztroblgger.
Nehéz rangsorolni az ünnepeket
Ha gasztronómiai szempontból tekintünk ezekre az ünnepekre, mégis mindenkinek van egy kedvence. Mióta saját családom van, nekem az zsidó újév az. A gyerekek talán a hanukát szeretik a legjobban, (zsidó karácsony szerk.) hiszen melyik gyerek az, aki megunná a fánkot nyolc nap alatt?! Sokaknak a tavaszi peszah (zsidó húsvét, szerk.) jut eszébe, akkor ugyanis tényleg olyanokat eszünk, amit az év többi részében nem: nem lehet kovászos, úgyhogy kerüljük a lisztet, sőt, még a hüvelyeseket, és más gabonákat is. Ez nekem mégis inkább a kihívás ünnepe, mint a különleges kulinális élményeké.
Rós hásánákor viszont minden adott ahhoz, hogy olyanokat főzzünk, ami különleges, de semmi megszorítás nincs benne, sőt, inkább dúskálni kell a rengeteg finom alapanyagban.
Mit szokás ilyenkor fogyasztani és miért?
Először is mindent, ami édes, ezzel is bebiztosítva azt, hogy édes legyen a következő esztendő. Magyarországon hagyományosan mézbe mártjuk az almát és a barheszt is, de jó tudni, hogy eredetileg nem mézet, hanem datolyamelaszt használtak erre az őseink, amit manapság egyre könnyebb itthon is beszerezni!
Másodszor pedig ajánlatos kerek dolgokat enni, mint az alma, vagy a kerekre font ünnepi kalácsot, a barheszt. Tesszük ezt azért, hogy az esztendőnk ne csak édes, de kerek, egészséges is legyen.
Fogyasztunk még olyan gyümölcsöket is, aminek sok a magja, legyen szó gránátalmáról, fügéről, aprószemű szőlőről, vagy mákról, esetleg lencséről. Könnyű kitalálni ennek a szimbolikáját: a vágyott gazdagságot jelképezi.
Nem szokás viszont keserűt és csípőset fogyasztani, legalábbis az askenáz zsidók körében.
Bár dédszüleink megelégedtek a mézbe mártott almával, kerekmézes barhesszel, amivel esetleg és az aranyfőzeléket tunkolták, de mi már sokkal finomabbakat főzhetünk ezeknél a fogásoknál. Elárulom, ha valaki nem tudná, az aranyfőzelék a gyönyörű nevével ellentétben mézes, fahéjas sárgarépafőzelék, amivel a legtöbb gyereket könnyen el lehet kergetni az asztal mellől.
Valahogy így
Datolyamelaszos csirkecombok sárgarépa cimesszel
A csirkéhez négy személyre:
- 4 db egész csirkecomb
- 2 db lilahagyma apró kockákra vágva
- 4 ek olívaolaj
- 1 kk só
- 8 ek datolyamelasz, esetleg méz
- 4 ek paradicsompüré
- 1 kk római kömény
- 1 kk koriander mag
- 1 kk őrölt fahéj
- 2 kk kakukkfű
- 1 narancs leve és héja
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 ek szójaszósz
A combokat bedörzsöljük sóval, és lehetőség szerint egy éjszakát pihentetjük. Ezalatt a só elkezdi átalakítani a fehérjéket a húsban, ettől sokkal omlósabb, finomabb lesz a végeredmény. Ha nincs egy éjszakánk, egy órát akkor is szánjuk a sózásra.
Az apróra vágott lilahagymát fonnyasszuk meg az olajon, majd tegyük egy tűzálló tál aljába. A római köményt és a koriander magot egy száraz serpenyőben pirítsuk illatosra, majd keverjük el a datolyamelasszal, a paradicsompürével, a narancslével és héjjal, és a többi fűszerrel. Öntsük a szószt a csirkére, fedjük be fóliával, és 180 fokra előmelegített sütőben süssük 80 percig, majd vegyük le a fóliát, és adjunk neki egy kis színt.
Közben készítsük el a cimeszt, ami tulajdonképpen egy mézes sárgarépa saláta.
Hozzávalók négy személyre:
- 8 db közepes sárgarépa
- csipet só
- 1 ek olívaolaj
- 5 dkg arany mazsola
- 5 dkg sima mazsola
- 5 dkg mandula
- 4 ek méz
- 4 db aszalt füge
- 4 db aszalt sárgabarack esetleg aszalt szilva
Az aszalt gyümölcsöket áztassuk forró vízbe 15 percre. A sárgarépát tisztítsuk meg, daraboljuk fel, majd főzzük roppanósan puhára enyhén sós vízben. Tegyük a lecsepegtetett sárgarépát egy serpenyőbe, csepegtessük rá az olívaolajat és a mézet, rázogatva forrósítsuk fel, majd adjuk hozzá a szárazra törölgetett gyümölcsöket és a mandulát.
Érdemes mellé kevés rizst, vagy krumplit is főzni, így kitűnő körete a csirkének.
A kerek barhesz receptje 2 nagyhoz, vagy 4 kisebbhez
- 1 kg liszt
- 1 kocka élesztő (Budafoki)
- 3,5 dl langyos víz
- 3+1 nagy tojás
- csipet só
- 10 dkg cukor
- 5 dkg méz
- 5 dkg mazsola
- 0,5 dl étolaj
- mák a szóráshoz
A lisztet átszitáljuk, majd összekeverjük a sóval és a cukorral. Az élesztőt felfuttatjuk a langyos vízben a cukorral. Három tojást kissé elhabarjunk a mézzel és az olajjal. Dagasztótálba tesszük előbb a száraz, majd a nedves hozzávalókat is, és nagyon alaposan, lassú fokozaton kidolgozzuk.
Letakarva duplájára kelesztjük, majd 8 egyforma részre osztjuk. Egy barheszhez 4 szálat használunk fel, tehát ebből a mennyiségből 2 nagy kalács készül. A szálakat megsodorjuk, és letakarva még 15 percig kelesztjük. Lekenjük tojással, megszórjuk mákkal és 180 fokra előmelegített sütőben kezdjük sütni. 20 perc után visszavesszük a hőmérsékletet 160 fokra és még további 30 percig sütjük.
Sáná Tová, umetuká, édes évet kívánok:
Fűszeres Eszter
(Ha magad is kipróbálnád, milyen zsidó módra főzni, itt megteheted!)
Szerző
Friss
- Kihagyná a Trump-érát? – Négy éves világkörüli utat hirdet egy hajótársaság
- Csodás év vége vár 5 csillagjegyre, Te is köztük vagy?
- Polyák Gábor, az ELTE docense: „…dühös, az vagyok, de kirekesztő, politikai alapon diszkrimináló biztosan nem…”
- Időjárás: nem akármilyen hét vár ránk – Felejtse el a szép időt
- Ezerháromszáz szegényt vendégelt meg a pápa
- Szijjártó Péter kerüli az agresszor megnevezését, pedig Kárpátalját orosz támadás érte
- Giga csőtörés Zuglóban
- Szanyi Tibor: gyerek, kutya, magyarpéter
- Napi neba…: tudta, hogy van nekünk „mindennapi patriotizmus minisztériumunk”?
- Ön meghívta a Gál-Schaller-Baross fideszes képviselő csapatot New Yorkba vacsorázni – ha tud róla, ha nem