Budapesti hétköznapok
Szomorú napindító: tiltott jelkép közszemlére téve szabadon a Garay-n

Gyűltek a sötét felhők a város felett, amikor megálltam gyönyörködni a Garay tér sárga rózsáiban. Észrevettétek már, hogy vihar előtt szinte ragyognak a virágok? Lehajoltam, hogy érezzem a rózsák illatát, és abban a pillanatban megláttam egy horogkereszttel kitetovált lábat. Egy magas, erőteljes testalkatú férfinak a bokája felett hivalkodott a náci jelkép.
A horogkereszt felett egy arc is volt
Lehetett Hitler vagy Goebbels vagy Kun páter vagy valamelyik korunk nácijának a képe is. Nem tudtam kivenni, de a horogkereszt beleégett a retinámba.
A férfi magabiztosan, dübörgő léptekkel bement a bevásárlóközpontba, és nem kellett látnom az arcát, hogy tudjam; a múlt iszonyata tovább él a jelenben is.
A téren jöttek-mentek az emberek. A régi házak, a tragédiák néma tanúi velem protestáltak.
Egy régi kép
A Garay tér 19-ből 1945. január 18-án kiszaladt egy idős férfi, akit Frank Izidornak hívtak. Izidor azt hitte, hogy vége van a gyilkolásnak, az üldöztetésnek, mert elnémultak a fegyverek…
A 70 éves Izidort Pest felszabadulásának napján lelőtték a téren. Vidéken élő testvéreit: Sándort, Jánost Lászlót, Juliannát, Erzsébetet, valamint házastársaikat és gyermekeiket különböző haláltáborokban ölték meg.
<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, és a Google hírei között is! >>
80 év a semmibe?
A Garay téren 2025 májusában, miután rám mosolyogtak a rózsák, mielőtt leszakadt az ég, elment mellettem egy neonáci.
A hatmillió áldozatot követelő holokauszt óta több mint 80 év telt el, és a gyűlölet testet öltött. Harcosan, sunyin, erővel, nyíltan, fajelméleti alapon demonstrálva. Hatalmi játékok pusztító fegyvereként bevetették. Fanatikusok és zsoldosok gyakorolják a megfélemlítést és a dehumanizálást.
Kit érdekel, hogy hova tűnik majd a sok virág?
(Kép, a szerző)
Friss
- Magyar Péter össze-vissza sapkás közönség előtt „naggyűlt”
- Orbán -ezt- az ígéretét betartotta: éles a „dpk” weboldal
- Orbán Viktor „eget renget” – Élőben Tusványosról
- Magyar György: hajrá Átlátszó, a közérdekű adatok gyűjtése nem bűncselekmény
- Majka az One nevét viselő színpadorlól újrázott: tök mindegy, hogy ti mikor mentek és mikor jöttök, én mindig itt maradok
- Mészáros Lőrinc kondenzcsíkja magáért beszél
- A valósághajlítók és fiatalok találkozása Tusványoson
- Buszbérbeadók, ne izguljatok, ‘lesz Békemenet, akár 2 is!’
- Panyi Szabolcs: Bayer Zsolt mégiscsak a mi kutyánk kölke, Magyarországról való kitiltás nélkül ‘gyűlöletbeszélhet’?
- Tusványos 2025 – Punnany Massif – Népszabadságos póló – áthúzott KDNP-logó