Connect with us

Kerítésen túl

Szörnyű repülőgép-katasztrófa: 67 emberrel a fedélzetén lezuhant egy utasszállító – videón a tragédia – Frissítve!

Elhunyt Rédei Éva - Legyen könnyű neki a föld!
Megosztás

Borzalmas baleset történt szerda reggel. Egy utasszállító repülőgép 67 utassal a fedélzetén kényszerleszállást hajtott végre a kazahsztáni Aktau város közelében. A szerencsétlenségről videókat is készítettek, amelyen az látszik, hogy ijesztően meredek szögben közelít a föld felé a gép, és amint földet ér, ki is gyullad.

Karácsonyi tragédia

67 emberrel a fedélzeten ért baleset egy Azerbajdzsánból Dél-Oroszországba tartó utasszállító repülőgépet szerdán a kazahsztáni Aktau város közelében

– számol be a CNN a helyi hatóságok közlése alapján. A helyszínre érkezve lángokban találták a repülőgépet.

A mentőegységek megkezdték a tűz oltását. Jelenleg az áldozatokról szóló információk tisztázása folyik, az előzetes információk szerint vannak túlélők

– közölte a minisztérium. A fedélzeten 62 utas és 5 fős személyzet tartózkodott – közölte előzetes jelentésében a kazah közlekedési minisztérium.

Az előzetes információk szerint közül 37-en azeri állampolgár, 16 orosz állampolgár, 6 kazah állampolgár, 3 kirgizisztáni állampolgár. Nyilvánosságra került az utaslista is.

A Reuters időközben arról írt, hogy a kazah hatóságok bejelentették, 28 ember élte túl a balesetet.

Megszólalt a légitársaság

Az Azerbaijan Airlines közölte, hogy a J2-8243-as járat Aktautól mintegy 3 kilométerre kényszerleszállást hajtott végre. Az Embraer 190-es repülőgép az azerbajdzsáni fővárosból, Bakuból az oroszországi Csecsenföldön található Groznijba tartott. Forródrótot alakítottak ki a repülőgép fedélzetén tartózkodó sérült utasok családtagjai számára, hogy megkaphassák a szükséges információkat. A későbbiekben további tájékoztatást ígért a légitársaság a Facebook-oldalán.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Frissítés!

A zuhanás körülményei továbbra is vizsgálat alatt állnak, de a sajtóban számos feltételezés megjelent a lehetséges okokról.

Madarakkal való ütközés: kezdeti hírek szerint a balesetet madarakkal való ütközés okozhatta, de ezt az információt később visszavonták.
Robbanás a fedélzeten: a kazah egészségügyi minisztérium egy helyi igazgatósága szerint egy „(gáz)palack” robbanása történhetett a gépen, bár erről további részleteket nem közöltek.
Útvonalváltoztatás és időjárási körülmények: a gép eredetileg a csecsenföldi Groznijba tartott, de a sűrű köd miatt Mahacskalába kellett átirányítani. Végül kényszerleszállást próbált végrehajtani Aktau közelében.
GPS-jelzavar: a Flightradar24 légiforgalmi portál adatai szerint a repülő „erős GPS-jel-zavarásnak” volt kitéve, ami pontatlan ADS-B adatokat eredményezett. A portál megjegyezte, hogy Oroszországot korábban már vádolták hasonló GPS-zavarok okozásával.
Technikai hiba vagy emberi mulasztás: bár konkrét bizonyítékok nem állnak rendelkezésre, a légibaleseteknél általában nem zárható ki sem technikai hiba, sem emberi tényező szerepe.

A kazah hatóságok azonnal kormánybizottságot állítottak fel a baleset kivizsgálására. Ezzel párhuzamosan Azerbajdzsán is küldöttséget küldött a helyszínre, hogy részt vegyen a vizsgálatban. A tragédia nyomán Azerbajdzsán december 26-át nemzeti gyásznappá nyilvánította.

Frissítés 2!

Az elsődleges vizsgálatok szerint is egy orosz légvédelmi rakéta találhatta el a Kazahsztánban lezuhant utasszállító repülőgépet, írja azeri kormányzati forrásokra hivatkozva a Reuters és a Euronews. Korábban légvédelmi szakértők is erre a következtetésre jutottak a lezuhant gép sérülései alapján. De erre utalt az is, hogy a Euronews szerint a repülőgép utasai az oroszországi Groznij közelében robbanást hallottak, majd azt látták, hogy a gépbe repesznek tűnő tárgyak csapódtak.

A Reutersnek nyilatkozó forrás azt mondta, hogy a gépet egy orosz Pantsir-S típusú légvédelmi rendszer találta el, és amikor az utasszállító megközelítette Groznijt, megbénították a gép kommunikációját. A forrás elmondása szerint az azeri vezetés azt várja, hogy Oroszország ismerje el az utasszállító lelövését.

Az Euronews információi szerint a repesz közvetlenül az utasok és a személyzet mellett robbant fel. A sérült gépet egyik orosz reptéren sem engedték leszállni, hiába kértek erre engedélyt, helyette arra utasították, hogy a Kaszpi-tengeren át a kazahsztáni Aktau felé repüljön. Az Euronews orosz forrásokat is idéz, amik szerint az azerbajdzsáni utasszállító abban az időben repült át Csecsenföld felett, amikor az orosz légvédelem ukrán drónokat próbált lelőni.

A lezuhant gép ügyében szerdán bűnügyi nyomozást indítottak Azerbajdzsánban. A tragikus baleset idején Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnök maga is repült, épp Szentpétervárra tartott, hogy részt vegyen a Független Államok Közössége (FÁK) informális csúcstalálkozóján, amelynek házigazdája és szervezője Vlagyimir Putyin orosz elnök, a baleset hírére viszont azonnal visszafordította a gépet, hogy visszatérjenek Bakuba.

„Még a levegőben kiadtam a szükséges utasításokat, és beszéltem a miniszterelnökkel”

– közölte, majd Bakuba érkezése után rendkívüli ülésre hívta össze kabinetjét. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön annyit közölt, hogy

„helytelen lenne bármilyen hipotézist felállítani a vizsgálat következtetései előtt. Mi természetesen nem fogunk ilyet tenni, és senkinek sem szabadna ezt tennie. Meg kell várnunk, amíg a vizsgálat befejeződik.”

Szerző