Kerítésen innen
Tőkés László a 35 évvel ezelőtti romániai vérfürdőbe fordult rendszerváltás utóéletéről
A 35 évvel ezelőtti karácsonyon, nemcsak Románia, de az egész világ, benne Magyaroroszággal, rettegő, csodálkozó tekintettel ült a televízió előtt. Néztük ahogy Aczél Endre példás kommentálása mellett összeomlik egy tegnap még öröknek hitt diktatúra. Tőkés László szerint a romániai kommunista rezsim megdöntéséhez vezető, temesvári népfelkelés a magyar-román szolidaritásból bontakozott ki, Temesvár szelleme pedig ma is a magyar-román megbékélés ügye melletti kiállásra kötelez.
A egykori hős lelkész
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke – a Ceausescu-diktatúrát nyíltan bíráló egykori temesvári lelkész – a református parókia elől indult forradalom 35. évfordulója alkalmából rendezett háromnapos megemlékezés szombati gálaestjén idézte fel a református magyarok és a velük szolidaritást vállaló más vallásúak és nemzetiségűek egykori közös küzdelmét a kommunista önkényuralom ellen.
„Köszönetet mondok azoknak, akik annak idején templomunkhoz jöttek és mellénk álltak, amikor hívtam őket, majd amikor irántuk való féltő szeretetből hazaküldtem őket, nem mentek el (…) nem hátráltak meg, s ilyenképpen lettünk Isten szabadító kegyelmének eszközeivé a Ceausescu-rezsim megdöntésében és a szabadság kivívásában. Temesvár közel tíz nemzetiséghez és ugyanennyi vallásfelekezethez tartozó népe a sokféleség példás egységében ezenképpen lett a kovásza a hamarosan az egész országra kiterjedő forradalomnak és szabadságharcnak”
– hangsúlyozta Tőkés László.
Szerinte rendkívüli jelképes erővel bír, hogy 1989-ben Temesváron és a Ceausescu-rendszer és a hírhedt Securitate – a kommunista politikai rendőrség – megosztó politikájával szembefordulva románok és magyarok egymásra találtak, megteremtve ezáltal a román–magyar nemzeti megbékélés régóta érlelődő lehetőségét.
A „megértés és a békességkeresés ezen emelkedett állapotát” azonban három hónappal később derékba törte Marosváráshely „fekete márciusa”, a Securitate forgatókönyve alapján megrendezett pogromkísérlet – emlékeztetett az EMNT elnöke.
„Amit egykor elkezdtünk, a kezdetekhez visszatérve, ugyanott kell folytatnunk. A Ion Iliescu nevével fémjelzett utódkommunista rezsim egyik legnagyobb bűne, hogy a román–magyar megbékélés ügyét zátonyra futtatta. A mi feladatunk ezzel szemben az, hogy a romániai kisebbségpolitikai rendszerváltozást és a nemzeteink közötti történelmi megbékélést véghez vigyük”
– szögezte le Tőkés László.
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Szerző
Friss
- Ön valójában jobban él, úgyhogy nix ugribugri – Meddig terjed a ’tudatlanok völgye’?!
- Magyar Péter: Miniszterelnök úr! Advent harmadik vasárnapján, az öröm vasárnapján, édesapaként fordulok önhöz
- Tőkés László a 35 évvel ezelőtti romániai vérfürdőbe fordult rendszerváltás utóéletéről
- Bruck András: maradjon inkább Orbán Viktor?
- Karácsonyi kaja-para (?) ezen is segít a horoszkóp
- Tudta, hogy a 2.100.- forintért akciózott Nemzeti-jegyárhoz az adózók további 38.900 forintot tesznek?
- Szijjártó: bombariadó a párizsi nagykövetségünkön – Naná, hogy előrángatták Magyar Péter nevét – Amikor a lényeg a kommentekben lakozik
- Hungarikum: „tegyétek újra kicsivé Oroszországot” feliratú póló kizárást ért a budapesti Functional Fitness Világbajnokságról
- Meg nem történt beszélgetés Lázár Jánossal 2.0
- Bakondi György az Arénában rettegtet