Connect with us

Kerítésen innen

Ujhelyi István, a narancsdiktatúráról

újhelyi
Megosztás

Ujhelyi István szocialista politikus, 2014-től Európa Parlamenti képviselő. Az MSZP uniós képviselőjét brüsszeli munkájáról, pártja helyzetéről, az áprilisi választások esélyeiről kérdezte munkatársunk.

Merre lejt a pálya, Na merre?

bl.: Osztja-e azt a, számos szakértő által hangoztatott  véleményt, hogy a jelenlegi választási rendszerben a Fideszt nem lehet legyőzni?

Ujhelyi István: Amíg nem épült ki teljesen a narancsdiktatúra, addig le lehet győzni a Fideszt. Kétségtelen, hogy az Orbánék által az országra erőltetett és nekik kedvező választási rendszerben a demokratikus és szétaprózódott ellenzék lehetőségei korlátozottak. Ugyanúgy látszik, hogy a Fidesz – nyilván a hatalom elvesztésétől való félelmében – minden lehetséges eszközt bevet az ellenzék esélyeinek csökkentésére, legyen szó állami szerv erkölcstelen beavatkozásáról vagy a nyilvánosság szinte teljes elfojtásáról, manipulálásáról. Ha leegyszerűsítjük: egy százméteres síkfutás döntőjében a Fidesz nyolcvan méter előnnyel indul. Ha azonban meglesz a népharag Orbánékkal szemben – ahogyan vidéki országjárásomon érzem is ezt az elégedetlenséget -, akkor mindenre van esély.

bl.:Tudom, hogy az egyik internetes portál a közelmúltban, elferdítve közölte a véleményét a pártjáról. Ezek után kézenfekvő a kérdés, mit gondol az MSZP jövőjéről? Milyen esélyei lehetnek a magyar baloldalnak a következő években?

U.I.:  A baloldali demokraták családja nem eltiporható, nem leváltható, nem legyőzhető. Az embert középpontba helyező, a szolidaritást és az egyenlőséget alapvető értéknek tekintő szociáldemokrata közösség volt, van és mindig lesz. Azt mondja a politikai racionalitás is -, hogy alapvető változások lesznek a politikai térben az áprilisi választások után. Reményeink szerint a NER bukni fog tavasszal, de ettől függetlenül a baloldalnak is érdemben válaszolnia kell a társadalom felől érkező kihívásokra. Alakulnunk, változnunk, formálódnunk kell. Ez nemcsak egy hitvallás. Ez egy életforma, amit nem lehet kabátként cserélni, mint ahogyan azt a radikális liberálisból lett keresztény-konzervatív majd szélsőjobboldali populista Orbán Viktor tette.

RED a Radikális Európai Demokraták mozgalma

bl: Mondana pár gondolatot az Ön által létrehozott Radikális Európai Demokraták mozgalomról?

U.I.:  Nem egy új, az országgyűlési választáson induló pártot, hanem egy európai ügyekkel foglalkozó mozgalmat indítottam, amely egyszerre utasítja el a jelenlegi magyar kormány Európa- és Unió-ellenes politikáját, illetve áll ki az EU működésének mielőbbi, átfogó reformja mellett. Hazafiság, európaiság, szakértelem – erre a hármas pillérre épül a RED mozgalom. Dühös vagyok, mint a választók nagy része hazánkban. Dühös vagyok hazafiként, mert látom és érzem, hogy mit tesz az Orbán-rezsim Magyarországgal. Dühös vagyok családapaként, mert tudom, hogy mit kockáztat életveszélyes Európa-ellenes politikájával a magyar kormány. Az Európai Unió és Magyarország az elmúlt években nagyot fordult, ha úgy tetszik kifordult önmagából. Az Unió fejlődéséhez és fennmaradásához, egy új Európa megteremtéséhez radikális változásokra és hatékony érdekképviseletre van szükség! Ideje van a józan, de határozott, demokratikus európai radikalizmusnak! Számunkra a radikalizmus nem egyenlő a szélsőségességgel, nem egyenlő a kirekesztéssel, nem egyenlő az alpári stílusú politizálással, nem egyenlő az anarchia támogatásával, de azonos az átfogó, érdemi és mielőbbi változás akaratával. A RED célja és feladata, hogy segítse a baloldali ellenzék, az európai demokraták sikerét. Ezért dolgozunk.

Így látnak ők minket

bl: Hogyan látja, Orbán, és kormánya megítélését az unión belül?

U.I.: Orbán Viktor és kormánya megítélése szégyenpadra lökött minket Európában. Sajnos, manapság már magyarázkodásra kényszerül az ember, ha kiderül, hogy Magyarországról jön. És mindez a Fidesz anti-demokratikus és az európai értékekkel szembeni erőszakos politikája miatt. A szociálliberális oldal egyértelműen elutasítja az illiberális rezsimépítést és már egyre többen gondolják ugyanezt a konzervatív-oldalon is. Egyetlen érdekesség, a Fideszt is a soraiban tudó Néppárt nemrég épp a liberális frakcióval kötött pro-európai szövetséget, amelynek elméletileg Orbánék is a részesei. Szinte biztos vagyok benne, hogy a következő európai választások után a Fidesznek nem lesz már helye az Európai Néppárt soraiban. Remélem, addig nem szakítják ki egész Magyarországot az európai közösségből.

bl: A magyar gazdaság uniós pénzekből fejlődik, sokak szerint Orbán az EU-nak köszönheti, hogy még nem bukott meg. Az uniós pénzek egy jelentős része a Fidesz közelinek mondott oligarchák zsebébe kerül, soha nem látott mértékű a korrupció. Az EU miért nem tud semmit sem tenni azért, hogy a közpénzek lenyúlását megakadályozza?

U.I.:Azt a kérdést itthon számtalan alkalommal megkapom, hogy az „EU miért nem tesz valamit?” És erre a legtöbbször az az EU válasza: „miért nem tesznek a magyarok semmit?” Az a groteszk helyzet van ugyanis, hogy a magyarországi korrupciót a magyar igazságszolgáltatásnak kell, illetve kellene feltárnia. Az EU csalás elleni hivatala (OLAF) is csak korlátozott eszközökkel rendelkezik, hiába tesz javaslatot például a kormányfő vejét érintő botrányban büntetőügy megindítására, ha a Polt Péter vezette ügyészség a szőnyeg alá söpri az ügyet. A Fidesz-kormány nem csatlakozott az Európai Ügyészség intézményéhez sem, mert nem szeretik, ha zavarják őket lopás közben. Az Orbán-rezsim leváltását és megállítását nekünk, magunknak kell elintézni. Április 8-án lesz is erre alkalom.

 Soros, a Fideszes elmebaj

 bl: A Fidesz szerint az unió vezetése Soros György kezéből eszik.

U.I.:  Ez a Fidesz elmebajos kormányzati propagandája. Soros György egy ismert üzletember, de nem több ennél. Minden józan ember tudja, hogy ez a hisztériakeltés pusztán a valóság elfedéséről, az ellenségkép gyártásáról szól. Ezt csinálja Erdogan a törököknél és – ha tetszik, ha nem – ezt csinálta annak idején a világháborús német propaganda is.

bl: Az unióban a magyar érdekek megjelenítése minden párt képviselőinek a feladata. Lehet, naivnak tartja a kérdést: de kíváncsi vagyok arra, hogy a magyar  EP képviselők között van-e együttműködés?

U.I.: Attól függ, mire kíváncsi. Személyes tapasztalatom alapján kiválóan és hatékonyan tudunk együtt dolgozni mind Jávor Benedekkel, mind a szintén a zöldeknél politizáló, LMP-s Meszerics Tamással. Mindkettejükkel tartottam már például közös „on-live” fogadóórát a Facebookon. Hasonlóképp hatékony és folyamatos az együttműködésem a két DK-s kollégával, Molnár Csabával és Niedermüller Péterrel. Azt már több helyen is elmondtam, hogy Szanyi Tiborral a viszonyom – nem az én hibámból – meglehetősen hűvös. Ha arra kíváncsi, hogy a fideszes képviselőkkel mennyiben tudunk együttműködni, akkor sajnos ki kell ábrándítsam: a Fidesz EP-képviselői azt a kottát követik, amit otthon a habonyi boszorkánykonyhában kifőznek.

bl: Az utóbbi években számtalanszor találkozott a nyugati országokban élő magyarokkal, köztük fiatalokkal is. Hogyan látja a helyzetüket, mit gondol, – a nehézségek ellenére – élnek szavazati jogukkal?

U.I.:  Bízom benne, hogy mind többen regisztrálnak és elmennek majd voksolni. Függetlenül attól, hogy kire adják majd szavazatukat, fontos, hogy éljenek ezzel a jogukkal. Bár, az Orbán-kormány ezt igyekszik megnehezíteni azzal, hogy korlátozza a választójogukat és – míg a határon túliak levélben is voksolhatnak –Ők  csak a konzulátusokon adhatják le szavazatukat, személyesen. Számos külföldi magyar csoporttal van aktív kapcsolatunk, igyekszünk segíteni nekik és ellátni képviseletüket, amiben lehet és kell. Velük közösen dolgoztuk ki a Hazaváró-programot, amely elsőként intézményi szintre emelné az elvándorlás ügyét és valós válaszokat ad a modernkori Trianonnal felérő helyzetre. Örülök, hogy nemrég Karácsony Gergely miniszterelnök-jelöltként ezt a programot felvállalta és immár közösen dolgozunk a megvalósításán.

Április 8. után?

bl: Mire ébred az ország, április 9-én?

U.I.:  Bizonyosan egy másik világra. Bízom benne, hogy egy jobb, igazságosabb és szolidárisabb világra. Egy olyan szociális demokráciára, amelyről Karácsony Gergely beszél.

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük