Banánköztársaság
28 évvel később…
Egy híres zombi-apokalipszis film első két része a 28 nappal, majd a 28 héttel később.
A szokásos séma szerint az emberiség egy végzetes vírusfertőzés után veszett lesz és az emberek 90 százaléka négy hét alatt elpusztul. A kómából felébredő főhős üres utcákat, tereket talál Londonban. Sehol egy ember, sehol egy jármű.
A Danny Boyle által rendezett első változat (28 days later) után öt évvel később elkészült a 27 weeks later is. Szerencsére nem folytatták a sort, bár később egy szatirikus angol csoport elkészítette a 28 years later című „paródiát”.
A volt Magyar Köztársaság elnöke Áder János ma kiírta a 2018-as országgyűlési választásokat április 8-ra. A levélben figyelmeztet arra, hogy „1990-ben az első szabad országgyűlési választásokon kinyilvánított népakarat április 8-án vált véglegessé”.
Arról persze megfeledkezik Áder, hogy akkor a két fordulós választási rendszer második felvonása után alakult ki a végeredmény és az Országgyűlés összetétele. Pedig ez az apróság nagyon fontos, hiszen a 2010 óta kormányzó párt a választási rendszer megváltoztatásával, majd az alkotmány alaptörvénnyé silányításával ásta alá azt a liberális demokráciát, amelyre még van képe hivatkozni.
Lássuk csak!
„Az 1990-es polgári demokratikus átmenet lehetővé tette az európai alkotmányos hagyományokból építkező szabad és független Magyarország megszületését.”
Annó, 1990. április 9-én életemben először jártam a Blaha Lujza téri sajtóházban. Vidéki középiskolásként nyertem felvételt a Népszabadság akkor induló Studiójába. Emlékszem, hajnalban keltem, vonattal érkeztem a Nyugati pályaudvarra és villamosoztam át a Blahára, ahol először jártam egy napilap szerkesztőségében.
A szabadság szele, az új világ ígérete izgalmas, adrenalin-növelő érzés volt. Biztosan tudtuk, hogy az új rendszer demokráciát, piacgazdaságot és nem utolsósorban sajtószabadságot jelent. Izgalmas volt téblábolni a Népszabadság szerkesztőségében, ahol nemcsak nagy sürgés-forgás volt, de érezhető volt, hogy a szerkesztők, hírlapírók is izgatottak.
Vidéki gyerekként, hihetetlenül izgalmas volt a főváros forgalma, nyüzsgése. Az Oktogonon 12 osztrák schillingért kitöltöttünk egy akkor népszerű Ausztria Lottószelvényt, a malacost – ha még emlékszik rá valaki.
28 évvel később, ismét április 8-án kerül sor a választásra, még ha nem is olyanra, mint akkor. Április második hétvégéjén lesz az ortodox húsvét. A hagyomány szerint a vasárnap hajnali misén és körmeneten hangzik fel románul, hogy „Christos a înviat”, azaz Krisztus feltámadt.
Magyarországnak a demokrácia feltámadására lenne szüksége, aminek csak az első lépése lenne az ellenzék győzelme.
28 évvel később ismét lesz egy sorsdöntő április 8. Ám, ha másnap a kormányzópárt győzelmére „ébredünk”, akkor a sötét árnyék még sokáig itt lesz velünk…
Nyitókép: Vas Gergely
Szerző
Friss
- Tüntetnek a bírák: az állam teljhatalmát a bírók – mint a harmadik hatalmi ág képviselői – tudják korlátozni
- A Magyar Orvosi Kamara ‘politikusmentes’ tüntetésre agitál – Az nem zavarja a T. szervezőket, hogy ‘valamiért’ a 350 plakátjukból csak 70 kerülhetett ki?
- Sukoró ‘2025: Gyurcsány-kormány helyett Orbán-kormány, Joav Blum helyett Ruszlan Rahimkulov
- Frissítve! Önök kérték, a rendőrség teljesíti -‘Intuíció, a rutin, meg az évek’
- A mai a változás napja, legalábbis a horoszkóp szerint
- A Fidesz repülőrajt-sebességgel terjeszti új találmányát: ‘guruló dollár’ ugrott, most ‘ukrán pénzért árul hazát’ az ellenzék
- Pintér úr, hogy választották ki a rendőrség kommunició-felelősét? Legalább haptákba gyorsan vágja magát?
- Trump -hiába uncsi, de rendületlenül dolgozik- bojkottálta az amerikai részvételt ENSZ Emberi Jogi Tanácsában és az UNESCO-ban
- A tél azért tél marad
- Marihuánás elektromos cigarettákat foglalt le a NAV