Állati
Magyarország „Európa rothadt peremvidéke”
A külföldi sajtó kedden is nagy terjedelemben foglalkozott a vasárnapi országgyűlési választással, elsősorban a kormánypártok elsöprő győzelmének következményeit boncolgatva.
Orbán Viktor „illiberális demokráciája” egy „kleptomán autokrácia”
A liberális Süddeutsche Zeitung A megosztó győzelme címmel közölte Peter Münch kommentárját, aki egyebek között kifejtette, hogy Orbán Viktor „illiberális demokráciája” kívülről nézve nem más, mint egy „kleptomán autokrácia”. A kormányfő sikerének receptje az, hogy megteremtett egy „párhuzamos univerzumot”, és így megengedhette magának, hogy választási program nélkül fogjon hozzá a választási küzdelemnek, és kampányát „a fenyegető muzulmán ‘invázió’ agyrémére” építse.
Hozzátette, hogy Orbán „fenyegeti az EU jövőjét”, mert behurcolta a közösségbe az „autokrata internacionálé” uralmi modelljét, amely a hazájában elért sikerek révén „slágertermékké válhat az európai belső piacon”.
A Financial Times című londoni gazdasági napilap vezércikke szerint Orbán Viktor miniszterelnök ronda kampányt folytatott, amely a muszlimellenes és a bevándorlóellenes retorika mérgező elegyére épült, és mindezt alig leplezetten antiszemita összeesküvés-elméletbe csomagolta. A Financial Times szerkesztőségi írása szerint ha Orbán Viktor kitart fél-autoriter irányvonala mellett, annak a magyarok lehetnek a legnagyobb vesztesei, de növekszik az EU jövőjét veszélyeztető illiberális járvány máris jelentős kockázata is.
Az önkényuralom és a korrupció előretörése
A lap szerint az Európai Unió eddig sem volt képes megakadályozni, hogy a Fidesz-kormány saját kedvére szabja át Magyarországot, és nehezen elképzelhető, hogy ebben változás legyen. A lap szerint ideje lenne, hogy az Európai Néppárt – amely eddig fedezte Orbánt – fellépjen a magyarországi demokrácia alapjainak védelméért.
A brit lap kommentárrovatában Gideon Rachman, a Financial Times vezető szemleírója Európa rothadt peremvidéke címmel közölt publicisztikát, amelyben úgy fogalmazott: az önkényuralom és a korrupció előretörésének időszakában az EU büszkén hirdeti, hogy kiáll a demokráciáért és a jogállamiságért. Jóllehet a 28 tagállam többsége még dicsekedhet ezzel, a peremvidéken azonban antidemokratikus rothadás kezdődött, és ha ezt nem kezelik, e rothadás átterjed a központra is.
Gideon Rachman szerint a legnyilvánvalóbb veszély Magyarországról ered. Orbán Viktor miniszterelnök máris meggyengítette azokat az intézményeket, amelyek alapvető fontosságúak a szabad társadalom számára. A szerző szerint nem elsősorban a menekültekkel szembeni ellenségesség, hanem ez az alapvető oka annak, hogy Orbán Viktor fenyegetést jelent az EU-ra.
A Politico brüsszeli hírportál szerint a Fidesz nagyarányú választási győzelme lehetővé teszi, hogy Orbán Viktor megszilárdítsa a hatalmát, még jobban kiterjesztve befolyását a média és a bíróságok felett, illetve megerősítve szerepét az európai politikában. A lap szerint Orbán kétségtelenül nagyobb hatalommal rendelkezik az országában, mint bármely másik kormányfő az Európai Unióban.
A miniszterelnök az autokrácia útjára vezette Magyarországot
Mint írták, hívei számára a miniszterelnök a stabilitás és a nemzeti büszkeség jelképe, bírálói szerint viszont az autokrácia útjára vezette Magyarországot, ahol utoljára a szocializmus alatt létező antidemokratikus gyakorlatok éledtek újjá.
A Politico egy másik cikkében levonta a magyarországi választás legfőbb tanulságait. Egyebek mellett azt, hogy a migráció elleni kampányok működnek, Orbán Viktor rasszista, félelemkeltő kampánya ráadásul megmutatta, hogy ehhez még csak nagyszámú bevándorlóra sincsen szükség. Kiemelték emellett: egyszerű üzenetekkel hatékonyan el lehet terelni a szavazók figyelmét a kemény politikai kérdésekről, a Fidesznek pedig elég volt a saját szavazóihoz szólnia. Meghatározó még az orosz kapcsolat is, ugyanis Moszkva „pénzügyi, politikai és stratégiai támogatást nyújtott Orbánnak, akire Vlagyimir Putyin elnök egyfajta befektetésként – az EU-n belüli esetleges trójai falóként – tekint” – hangsúlyozták.
A The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai lap arról írt, hogy a fölényes győzelem egyszerre teszi lehetővé Orbán számára hatalmának bebetonozását Magyarországon és befolyásának megerősítését az Európai Unióban, ami által még inkább jobbra tolódhat a hatalmi egyensúly a kontinensen.
Komoly figyelmeztetés Brüsszelnek
A szerző szerint az eredmény jól mutatja, hogy a bevándorlás kérdése mennyire átrendezte a politikai helyzetet Európában, a balközép pártok számos uniós államban komoly vereségeket szenvedtek, mert nem tudtak megnyugtató válaszokat adni a választók aggodalmára.
A francia Le Monde szerkesztőségi írása szerint egy évvel az európai parlamenti választások előtt a Fidesz elsöprő győzelme két fontos eseményt jelent: az európai populista pártoknak erős biztatást, Brüsszelnek pedig komoly figyelmeztetést. A magyar választás kampánytémái, a bevándorlás, a sokszínűség és az iszlám miatti félelmek kiaknázása teljesen újak voltak Magyarországon. Ezek és a Soros-féle civil szervezetek ellen indított offenzíva az identitási jobboldal európai vezetőjévé tették Orbánt. Az Európai Uniónak mostantól egyértelmű: az alapértékeit nyíltan megkérdőjelezi a magyar vezetés. Brüsszel eddig azért nem támadta Magyarországot a lap szerint, mert kis ország és mert a Fidesz az európai jobbközép pártokat tömörítő Európai Néppárt (EPP) tagja. „Eljött az idő, hogy az EPP határozottan elítélje magyar partnere idegengyűlölő beszédét és tekintélyelvű elhajlását” – vélte a balközép napilap lap, amely szerint miután „a magyar társadalom nagyon Európa-barát, tudatában van azoknak a gazdasági és biztonsági következményeknek, amelyeket az unióhoz való tartozás jelent, Orbán Viktor nem akar kilépni az EU-ból, az EU-nak viszont figyelmeztetnie kell őt a bennmaradás politikai feltételeire”.
Hospodárské Noviny: I. Orbán Viktor
A balközép La Repubblica főszerkesztője, Ezio Mauro vezércikkében az Orbán Viktor képviselte illiberális demokráciát elemezte, úgy vélve, hogy ennek alapja egy új „társadalmi tömb, amelyet inkább az ellenérzés, mint a változtatni akarás mozgat”. „A magyar kísérlet egyetemes kérdést vet fel: meddig lehet erőltetni a demokrácia korlátait?” – írta a lap. Hozzátette: „Orbán a prototípus, kis Orbánok követik majd őt”.
A Hospodárské Noviny szlovák gazdasági-közéleti napilapban I. Orbán Viktor címen írt véleménycikket a lap kommentátora, Martin Behúl. Leszögezte, hogy „Soros György többet adott Orbán Viktornak, mint egy ösztöndíjat Oxfordban – alkotmányos többséget, s közben egy eurót sem költött”.
A baloldali Pravda szerint „Magyarország úton van kifelé a demokratikus Európából”. Peter Javurek Magyarország fék nélkül című cikkében, a magas választási részvételi arányával összefüggésben úgy vélekedett: nincs miért csodálkozni a választás eredményén, hiszen a magyar demokratikus ellenzéket szétverték, s nem volt képes elvonni a figyelmet múltbeli botrányairól, ezen felül pedig a magas részvételi arány ugyan kizárhatja a parlamentből a radikális és szélsőséges elemeket, ámde Orbán Viktor és a Fidesz ma a magyar fősodornak számítanak.
Orbán győzelme mérgező egész Visegrád számára
Fenti című kommentárjában a pozsonyi liberális Sme azt állítja: Orbán Viktor győzelme elvetheti az autokrácia csíráit más olyan politikusokban is, akik a vég nélküli és etikai korlátoktól mentes kormányzásról álmodnak.
Orbán „Viktátor” diadala című tudósításában a Novaja Gazeta című független lap egyebek között úgy vélekedett, hogy a Fidesz számára nem lesz teljesen felhőtlen az elkövetkező négy év, annak ellenére sem, hogy szabad kezet kapott „magyar egység politikájának” folytatására. A cikk emlékeztetett rá, hogy 2020-ban lejár az EU költségvetési ciklusa, amelynek keretében Budapest évente mintegy 3 milliárd eurót kapott Brüsszeltől, ami az évi 4 százalékos növekedésből minimum 2,5 százalékot biztosít.
A legolvasottabb szlovén napilap, a ljubljanai Delo kedden arról írt, hogy az európai főáramlás elleni küzdelem Orbán Viktor ideológiájának része, az EU-nak ezért be kell látnia, hogy a magyar fejlődés irányának figyelmen kívül hagyása nem stratégia. Az európai blokk alapja a jogállamiság, a liberális demokrácia, az EU intézményeinek keretrendszere, míg Orbánnak az EU-ról alkotott elképzelése ellentmond az EU DNS-ének – hangsúlyozta az újság. „A nyitottság helyett szűk látókörű, a jogállamot politikai autokráciával helyettesíti, és a közös uniós intézmények helyett az erős nemzetállammal van elfoglalva” – írták.
A maribori Vecer című napilap szerint Orbán Viktor győzelme aggodalomra ad okot, és itt az ideje, hogy az EU tegyen valamit annak érdekében, hogy megakadályozza a jobboldali radikalizmus terjedését az egész blokkban. A lap úgy véli: a magyar rendszer egyre inkább Putyinéhoz hasonlít, a populista jobboldali légkör pedig a kontinensen át terjed. Orbán folytatódó kormányzása azt jelenti, hogy Magyarország autokratikus vizekre evezett – írták, majd hozzátették: „a demokrácia elemei léteznek ugyan, de a maga a demokrácia egy üres kagylóhéj”.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- (Nagyon)kisnyugdíjasunknál elszakadt a cérna
- Kormány-segítség levélben ahhoz, hogy minél könnyebben kótyavetyélje el, amit nyugdíjas korára gyűjtött
- Lattmann Tamás: megint őrjöngve terjed a kamu idiotizmus – ha esetleg valaki tudni is akarja, miről beszél…
- Juszt László: bikfanyelvről magyarra fordított salátatörvény
- Csányi Sándor a Puskás Múzeum megnyitóján: eddig Puskás volt a legismertebb magyar, manapság Orbán az…
- Lakásgaléria, kiállítás… Amigó
- Magyar György: karambolhoz vezet, ha szembe megyünk az uniós forgalommal
- Rácz András: amikor a tézisfüzet készült, Orbán Balázs éppen könyvbemutatóra utazott a Felvidékre
- Szijjártó: hivatalosan is old boy lettem – Hidd el Péter, nem ez a gond veled…..
- Srácok ott Budapest vezetésében, nem kéne a helyezkedés helyett végre a városlakókkal foglalkozni?