Connect with us

Tech - Tudomány

5 technológia, amit 2025-ben már teljesen megszokottnak veszünk – pedig nem is régen még sci-fi volt

5 technológia, amit 2025-ben már teljesen megszokottnak veszünk – pedig nem is régen még sci-fi volt
Megosztás

Sci-fi-ből valóság lett, csak észre sem vettük: okos algoritmusok, digitális asszisztensek és NFT-személyik már ott vannak a zsebünkben, az otthonunkban, sőt, az orvosi kartonunkban is. Ahogy ezek a digitális kényelmek a mindennapok részévé váltak, ugyanígy alakult át a szórakozás is – nem véletlen, hogy a Ingyenporgetes.net sokak számára már ugyanúgy hozzátartozik a napi rutinhoz, mint egy hangvezérelt asszisztens.


Mesterséges intelligencia mindenhol, nem csak a filmekben

Ma már alig van olyan ágazat, ahol ne dolgozna valamilyen formában mesterséges intelligencia. Nem, nem Skynet. Hanem okos kis algoritmusok, amik segítenek keresni, elemezni, vagy éppen rád szábbnák a napi playlistedet. Az AI már nem meglepetés, hanem mindennapi munkaeszköz. Használjuk, amikor chaten beszélgetünk egy weboldalon, amikor a telefonunk kamerája automatikusan felismeri az arcokat, vagy amikor az orvosok diagnosztizálásra vetik be. Közben az etikai kérdések is előkerülnek: kinek az adataival tanul? Hogyan dönt? De a mindennapokban egyre kevésbé kérdezzük. Működik. Segít. Ennyi elég.

Mire figyelj, ha AI-t használsz:

  • Ne oszd meg minden adatod automatikusan – kérdezd meg magadtól: muszáj?
  • Tudd, mikor nem emberrel beszélsz – a chatbot is tanul, de nem érez.
  • Legyen B terv – ha AI hibázik, legyen kihez fordulni.

Az AI szuper, de nem érzelmi intelligencia. Még.

Hangalapú asszisztensek: barátok vagy kémkedők?

„Hey Siri”, „Ok Google”, „Alexa, játszd le a kedvenc zenémet” – ezek a mondatok már nem okoznak meglepetést senkinek. A digitális hangasszisztensek 2025-ben már rutinszerű társak. Segítenek emlékeztetni, bevásárólistát készíteni, sőt, már recepteket is olvasnak fel konyhafőnöki stílusban. A felhasználói kényelmen túl azonban felmerül egy csomó kérdés. Nem néz ki senki furcsán, ha a buszon valaki a telefonjához beszél. De vajon ki hallgat még? Az adatvédelem központi kérdéssé vált, hiszen ezek az asszisztensek folyamatosan figyelnek.

Mire használjuk leggyakrabban:

  • Zene lejátszás és hangerő szabályozás
  • Okoseszközök vezérlése (pl. lámpa, termosztát)
  • Naptárbejegyzések és riasztások kezelése
  • Időjárás, hírek, napi rutin információk lekérése

Kényelmes, de nem árt egy kis paranoia.

Blokklánc: több, mint kriptó

Amikor valaki meghallja, hogy „blokklánc”, legtöbbször a kriptovaluták ugranak be először. Pedig 2025-re ez a technológia már messze több mindennapi területen van jelen. Láncba fűzött tranzakciók, amik nem hamisíthatók. Ez alapjaiban változtatja meg az adatbiztonságot. Legyen szó orvosi kartonokról, ellátási láncokról vagy szavazási rendszerekről. Ott működik, ahol kulcsfontosságú a hitelesség és az átláthatóság.

Hol használják már most is:

  • Egészségügy: páciensadatok hitelesítésére
  • Szállítás: termékút nyomon követésére
  • Állami adminisztráció: okiratok kezelésére

Ez már nem csak tech-geekek játéka. Ez a háttérben dolgozó motor.

Okos otthonok: ahol a falak is gondolkodnak

Nem kellenek már drága sci-fi díszletek. Egy 2025-ös átlagos otthon már tele van okoseszközökkel. Redőnyek, amik tudják, mikor süt a nap. Hűtő, ami üzen, ha elfogy a tej. Az IoT (Internet of Things) olyan hálózat, ahol minden össze van kötve. Tehát ha beállítod a termosztátot, a fűtés nemcsak elindul, de a lámpa is halkabb fényt ad. Persze ez is kényes: a biztonság. Minden, ami netre van kötve, feltörhető. De ha egyszer ráállunk a kényelmes életre, nehezen mondunk le róla.

NFT és digitális identitás: nem csak műgyűjtőknek

Az NFT-ket sokan még mindig csak drága jpegekként ismerik. Pedig ezek az egyedi digitális tokenek 2025-ben már a digitális identitás alapjait jelentik. Nem csak képekről van szó. Lehet jegyed egy koncertre, tanúsítványod egy kurzusról vagy tulajdonjogod egy digitális telken. A kulcsszó: egyediség és visszakereshetőség. A digitális identitás nem csak social media profil. Dokumentumok, engedélyek, szerződések mind a neten vannak. Az NFT-k ehhez adják a hitelességet.

Mire használják ma már:

  • Digitális műtárgyak azonosítása
  • Virtuális események belépői
  • Oktatási igazolások hitelesítése

Nincs már messze az az idő, amikor a személyink is NFT lesz. A jövő nem kopogtat, hanem rád nyitja az ajtót. Ezek a technológiák már itt vannak. Csak már megszoktuk őket.

Szerző