Connect with us

Bulvár

7 fontos tisztasági tanács a bölcs keleti filozófiákból

Megosztás

A keleti filozófiában a szellemi higiénia, tisztaság alapelvei világosan meg vannak fogalmazva, ezeknek a szabályoknak a betartása segítségünkre lehet a lelki egyensúly kialakulásában.

Megosztás

A keleti filozófiában a szellemi higiénia, tisztaság alapelvei világosan meg vannak fogalmazva, ezeknek a szabályoknak a betartása segítségünkre lehet a lelki egyensúly kialakulásában és megtartásában és abban is, hogy a körülöttünk lévő személyekkel harmóniában éljünk. Ugyanakkor ezek az alapelvek megtisztítják a lelket.

Keleten a testi és mentális tisztaságnak 7 szabálya van!

  1.  A kezek tisztasága azt jelenti, hogy ne vegyünk el semmi idegen dolgot. Ugyanakkor azt is értjük ez alatt, hogy egy részét a bevételeinknek adjuk oda a rászorulóknak. Nem jó más személyt kihasználni.
  2. . A fülek tisztasága azt jelenti, hogy ne hallgassunk meg rosszindulatú, gőgös embereket és pletykákat sem más emberekről.
  3. A szemek tisztasága azt jelenti, hogy ne irigységgel és szemrehányóan nézzünk embertársainkra, ne nézzünk erőszakos jeleneteket. Őrizzük meg a tiszta tekintetünket, csodáljuk a világot a szépségeivel együtt.
  4. A szánk tisztasága azt jelenti, hogy ne káromkodjunk és ne átkozódjunk, ne beszéljünk értelmetlen dolgokat. A negatív szavak szennyezik a testünket és az életünket is.
  5. A test és a ruháink tisztasága azt jelenti, hogy a testünket és a ruháinkat is tartsuk tisztán, figyeljünk a külsőnkre. Ez is elengedhetetlen a lelki nyugalomhoz.
  6. A gondolataink tisztasága azt jelenti, hogy minden ami rossz és negatív dolog az a rossz gondolkodásunk eredménye. Szabaduljunk meg ezektől a gondolatoktól és ültessünk a helyükbe pozitív, építő jellegű gondolatokat.
  7. A lelkünk és a szívünk tisztasága. A lelkünk a legtisztább és a legragyogóbb, ne hanyagoljuk el a lelkünk kéréseit. Ha az életünk során a lelkünk sugallatára hallgatunk akkor a legszebb útban lesz részünk. Amikor nem a lelkünkre hallgatunk, hanem más fontosnak tűnő dolog fog irányítani minket akkor nehezen fogjuk tudni kijavítani azokat a hibákat amiket vétettünk. Szeressünk és ne kérjünk cserébe semmit. A szeretet és a szerelem maga a boldogság. (Ketkes)

Végezetül egy magyar bölcs:

Így csatlakozik Müller Péter a keleti filozófiákhoz: 

„Néztél már gyerekszembe? Pár éves gyerek szemébe. De nem úgy felszínesen, ahogy mi egymásra nézünk – hanem komolyan. Kíváncsian. Mélyen. (…) Édenkerti tekintet ez. Zavartalan békés. Tiszta. És… boldog? Igen, boldog. De nem úgy, hogy örömteli, hanem úgy, hogy egységben él önmagával: egy olyan világból néz, ahol nincs még hasadtság, dráma, – ahol a lélek még nem koszos.”

Kapcsolódó

Szerző