Connect with us

Kerítésen innen

Mindenki nyugodjon meg, Handó Tünde nagyon elégedett a munkájával

hando
Megosztás

Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, egy interjúban elmondta, a bíróságokra évente érkező másfél millió ügy legnagyobb részét a polgári és közigazgatási jogviták teszik ki. A jogérvényesítési lehetőségek január 1-jétől alapjaiban változtak, új eljárási törvények léptek hatályba.

Az új perjogi kódexről

„De még a büntetőügyeket illetően is van változás, hiszen az online kapcsolattartás itt is kötelezővé vált a rendőrség, az ügyészek, az ügyvédek és a bíróság között. Az új perjogi kódexeket úgy kell elképzelni, mintha a közlekedési szabályokat teljesen átszabták volna. Ahol eddig nem fordulhattunk be, most megtehetjük. Ahol eddig lassítani kellett, most gyorsabban mehetünk.”

Kitért arra, hogy a teljes tavalyi évük a felkészülésről szólt. Rengeteg feladatot kellett elvégezniük:

„Olyan új eszközöket is használtunk, mint a podcastok, hogy a bírák bármely élethelyzetben, például akár kertészkedés közben is hallgathassák a felkészítő anyagokat, amelyekből aztán vizsgát is kellett tenniük.”

Handó szerint a magyar bíróságok teljesítménye Európa élvonalába tartozik:

” Ezt az Európa Tanács és az Európai Bizottság felmérései is évről évre visszaigazolják. Az Európai Bizottság legutóbbi, 2017-ben kiadott igazságügyi eredménytáblája szerint a közigazgatási perek intézése Magyarországon a második leggyorsabb, csak Svédország előz meg minket. Az ügyhátralék közigazgatási ügyszakban ugyancsak a második legalacsonyabb, csupán Luxemburgban dolgoznak a bírák kevesebb üggyel.”

A plafon meg csak repedezik csendesen.

Hangsúlyozta, abban hisz hogy Magyarországon a közhatalmi szervek részrehajlás nélkül, pártatlanul végzik a munkájukat:

„Sértő azt feltételezni, hogy azok a bírók, akik az alaptörvény szerint önál¬lóan, függetlenül döntenek az eléjük kerülő ügyekben, bármilyen befolyást eltűrnének. A magyar történelem sajnos szolgáltatott már arra példát, amikor valóban domesztikálták a bírókat, ennek eredményét a Terror Házában bárki megtekintheti.” /……./ „Nekünk, bírósági vezetőknek az a dolgunk, hogy biztosítsuk az igazságszolgáltatás törvényes működését, vagyis azt, hogy a független bírók magas színvonalon és időszerűen ítélkezzenek.”

Cáfolta Baka András, volt főbíró véleményét, mely szerint példátlan hatalom koncentrálódik a hivatal elnökénél

Handó Tünde gyakorlatilag kirúgta a Fővárosi Törvényszék elnökét

„Nekünk, bírósági vezetőknek az a dolgunk, hogy biztosítsuk az igazságszolgáltatás törvényes működését, vagyis azt, hogy a független bírók magas színvonalon és időszerűen ítélkezzenek.” /……./ „Az OBH elnökeként úgy érzem, minden tőlünk telhetőt elkövetünk a bíróságok függetlenségének megőrzéséért, de a társadalmi bizalomért minden egyes bírónak nap, mint nap meg kell küzdenie.”

Van, aki másként látja

Hazánkban a jogállamiság, a hatalommegosztás utolsó bástyái a bíróságok. Handó Tünde csak igen felszínesen érintette:, a tényt, hogy az utóbbi időben az igazságszolgáltatás felől is erős csatazaj hallatszik. Vannak szakemberek, akik veszélyben látják a bírói függetlenséget. Ezért is idézünk Kadlót Erzsébetnek, a Magyar Kriminológiai Társaság főtitkárának, a 168 órának adott interjújából:

„Igen. Veszélyben van. Kezdjük ott, hogy a bíráskodás minőségének természetesen nem tesz jót a szervezet folyamatos átalakítása. Ahogy a csatazaj sem. Azt,hogy magas szinten felkészült, független, pártatlan, a munkájukat hatékonyan, átlátható és tisztességes eljárási szabályok szerint bírák dolgozzanak a bíróságokon. Lehet-e úgy dolgozni, ha a szervezet örökös átalakulásban van? Ha a jelenlegi rendszer kialakításától kezdve feszültségek kísérik a bírói kinevezéseket, ha az Országos Bírósági Hivatal elnöke kényszernyugdíjazási hullámmal köszön be–első intézkedéseivel rögtön elküldött kétszáz bírót. Milyen érdekes ez a szám: manapság éppen mintha kétszáz bíró hiányozna a rendszerből.”

A két vélemény ismeretében, és saját tapasztalatai alapján minden olvasónk el tudja dönteni, hogy melyik nyilatkozat áll közelebb a valósághoz.

Szerző

1 Comment

1 Comments

  1. Iván Gábor IGe

    2018.01.26 10:49 at 10:49

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük