Üveghagyma, avagy 2022 az ostoba milliárdosok éve volt, de a végére jött egy detektív, hogy leleplezze őket – Búcsúzzunk vidáman 2022-től III.
Megosztás
A fiatal, ígéretes kriptómilliárdosok brutálisan befürödtek, míg Mark Zuckerberg feláldozta egész cégbirodalmát egy gagyi számítógépes játékért, Elon Musk pedig értelmes ember számára szinte felfoghatatlan szinteken őrült meg.
A fiatal, ígéretes kriptómilliárdosok brutálisan befürödtek, míg Mark Zuckerberg feláldozta egész cégbirodalmát egy gagyi számítógépes játékért, Elon Musk pedig értelmes ember számára szinte felfoghatatlan szinteken őrült meg.
Nagyon régen esett akkorát a korszakos techzseniknek kikiáltott emberek renoméja, mint a 2022-es évben
„A hisztis oligarchák korában élünk” – jellemezte a Nobel-díjas közgazdász, Paul Krugman nemrég Elon Muskot, valamint a világ egyik legfelkapottabb kriptócégét gerelyként a földbe állító Sam Bankman-Friedet. Eredeti, angol nyelvű nyilatkozatában a „petulant” jelzőt használta rájuk, amit magyarul a „hisztis” szó nem teljesen fed le: a kifejezés valójában a nyűgös, változékony hangulatú, gyerekes, idegesítő, hisztis jelzők mindegyikét magában foglalja.
Paul Krugman egy másik szempontot is felhoz: szerinte a világ legprivilegizáltabb embereit nagyrészt olyanok veszik körbe, akik nem merik nekik megmondani, ha éppen valamit rosszul csinálnak. A folyamatos, személyes építő kritika hiánya miatt pedig egy idő után úgy érezhetik, hogy tévedhetetlenek, és minden ötletük megér legalább már milliárd dollárt.
Ezt a jelenséget az évek során több film és tévésorozat is bemutatta, de talán nem láttunk még olyan friss, a mai időkre szabott paródiát, mint az Tőrbe ejtve: Az üveghagyma.
A film – aminek történetét inkább nem lőnénk le – visszatérő témája, hogy az öntelt milliárdos belső köre vakon, a saját megérzései ellenére is bálványa mellett áll, egészen addig a pontig, amíg már valóban nincs visszaút a teljes bukáshoz vezető úton. Kérdés marad, hogy a következmények miért éppen a 2022-es évben hullottak vissza ennyi, korábban zseninek kikiáltott ember fejére. Talán a válság és a politikai megosztottság egyvelege miatt törtek felszínre a gyengeségeik? Talán véletlen, hogy ennyi álomkép ilyen gyors egymásutánban tört szét?
Mindenesetre mind láthattuk, hogy a zseninek nevezett emberek gyakran tényleg olyanok, mint az üveghagyma: kívülről talán úgy tűnhet, hogy sok rétegük van, belül azonban teljesen üresek.