Budapesti hétköznapok
A kormány az ÁSZ-szal rúgatja be a 2024-es választási motort?
Hatalmas büntetéssel készül lesújtani az ÁSZ, a 2022-es ellenzéki összefogásban résztvevő pártokra.
Magyar viszonylatban példátlan összegű, 3-3.5 milliárdos bírság kiszabására készülhet az ÁSZ, az indoklás pedig a 2022-es választási kampány alatt az ellenzéki összefogás pártjaihoz érkező külföldi támogatásokat említi.
Ezzel nagyjából ki is húznák a talajt az érintett pártok alól
Ahogy azt a 24.hu kiderítette, az irgalmatlanul hatalmas összeget az Állami Számvevőszék a tervek szerint még a 2024-es választási kampány beindulása előtt be akarja szedni. A portálnak Gyöngyösi Márton Jobbik-elnökön kívül Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója és Márki-Zay Péter, a 2022-es választás ellenzéki kormányfőjelöltje, a Mindenki Magyaroroszága mozgalom vezetője is megerősítette.
Az ÁSZ szerint mintegy 1,7 milliárd forintra tehető az az összeg, amit külföldi forrásból finanszíroztak az MMM-en keresztül, a büntetés pedig ennek a duplája lesz a törvények szerint, azaz közel 3,4 milliárd forint.
Nagy kérdés, hogy a hat 2022-es együttműködő párt: az MSZP, a Jobbik, a DK, Momentum, LMP, külön-külön milyen büntetési összegre számíthat.
Az ÁSZ-dokumentum még nem verdikt, csak jelentéstervezet
„Noha az ÁSZ-dokumentum egyelőre csak jelentéstervezet, azaz még nem jelent végső döntést, az ellenzéki szereplők szerint „csoda lenne”, ha ennek a folyamatnak nem egy több milliárdos büntetés lenne a vége. Több pártvezető is jelezte a 24.hu-nak, hogy ügyvédek vizsgálják a dokumentumot, amely álláspontjuk szerint zavaros és bizarr egyszerre.”
Megszólalt az ÁSZ is
A számvevőszék elnöke, Windisch László a hírre úgy reagált, hogy a pártok valóban megkapták a számvevőszéki részjelentés tervezetét, de a tiltott támogatás összegét csak később, többek között a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vizsgálatának ismeretében lehet megállapítani, a büntetés mértéke is ettől függ. Emellett a jogszabályok sem egyértelműek arról, hogyan oszlik meg a jogkövetkezmény az érintett pártok között olyan esetben, amikor az összefogásuk érdekében, de nem pártnak, vagy pártoknak címzett, nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásban részesülnek.
A számvevőszék emiatt egyeztetést kezdeményez a jogalkotóval az üggyel kapcsolatos rendelkezésekről.
Windisch László hozzátette, hogy a jelentésről annak véglegesítése előtt megbeszélést kezdeményeztek az ellenzéki pártokkal és nem állapítottak meg többet annál, mint amit Márki-Zay Péter már korábban elismert.
A számvevőszéknek hatósági jogköre nincs, bírságot, büntetést nem szab ki, a tiltott pártfinanszírozás jogkövetkezményeit sem ők, hanem a törvény határozza meg. Ebben a kérdésben mérlegelési jogköre a szervezetnek nincs, de a tiltott finanszírozás összegét jogosult és köteles megállapítani.
A részletekről a nyilvánosságra hozatalt követően lehet beszélni, addig a sajtóban közölt részinformációkra az ÁSZ nem reagál – zárta gondolatait az elnök.
Szerző
Friss
- Az MVM nem küld több számlát – Mielőtt euforikus hangulatba jönne: a papíralapúakról van szó
- A református egyház nagy üzlete a kegyelmi botrány farvizén
- Trump beintett: nem fogadja el az EU által felajánlott kölcsönös 0 százalékos vámot
- ‘Ami az arab milliárdosnak járt volna, az a budapestieknek is jár’ – írta jóelőre Lázár miniszter szemetelős felszólítására Karácsony Gergely
- Rendőri üzenet érkezett: ‘tüntetők akadályozzák a forgalmat…”
- Úgy tűnik, a Caramel családot végleg elveszítette a Fidesz
- A Trump-vám első áldozata: az angol Jaguar/Land Rover, a második: az Audi
- Tudta, hogy Szijjártó szerint Pressman diktálta a vámokat indokló amerikai jelentés Magyarországra vonatkozó részét?
- Magyar Péter: ‘…nehéz az állami százmilliókból kitartott propagandista bohócok élete…’
- Nem engedélyezte a Kúria Hadházy Ákos 24 órás tüntetését