Kerítésen innen
Pintér bácsi, hogy is van ez? – Halőrt, biztonsági őrt, vagy polgárőrt is beoszthatnak járőrözni
Pintér Sándor belügy- és még annyi minden-miniszter szerint a hivatásosok béremelése eredményes volt, az ugyanis javítja a rendőrség állománymegtartó képességét. A növekedés után „a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben versenyképes bért” tudnak biztosítani a hivatásos állománynak és a terheket a határvadászok toborzásával csökkentették, így nem kell elvonni rendőröket a közterületi feladatoktól a határellenőrzés ellátására.
Published
1 év agoon
Pintér Sándor belügy- és még annyi minden-miniszter szerint a hivatásosok béremelése eredményes volt, az ugyanis javítja a rendőrség állománymegtartó képességét. A növekedés után „a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben versenyképes bért” tudnak biztosítani a hivatásos állománynak és a terheket a határvadászok toborzásával csökkentették, így nem kell elvonni rendőröket a közterületi feladatoktól a határellenőrzés ellátására.
A valóság azonban merőben más….
Tovább csökkent azoknak a száma, akik rendőrként képzelik el a jövőjüket: az rtl.hu információi szerint ugyanis idén már csak
470 fiatal jelentkezett a tiszthelyettesek utánpótlását biztosító kétéves technikumi iskolákba, miközben néhány éve ez a szám még 3000 felett alakult.
A csökkenés még akkor is jelentős, ha ehhez hozzávesszük, hogy a jóval kisebb tudást biztosító, 10 hónapig tartó járőrképzésre éves szinten nagyjából ezren adják be a felvételi kérelmüket.
A jelentkezők nagy része ráadásul vagy meggondolja magát, vagy nem felel meg az alkalmassági feltételeknek, így évente csak nagyjából 800 rendőr jön ki a középfokú iskolákból.
A fiatalok gyakran hamar leszerelnek a terhelés és a nem túl magas fizetés miatt, a tavalyi béremelést ugyanis nagyrészt már el is vitte az infláció.
Gyorstalpaló
„Szinte csak elvétve fordul elő, hogy két rendőrt osztanak be egymás mellé járőrözni. Általában egy rendőr és egy más státuszban szolgáló alkalmazottat küldenek ki az utcára. Ő lehet rendőrségi fegyveres biztonsági őr, polgárőr, de akár halőr is
– mondta az rtl.hu-nak egy neve elhallgatását kérő rendőr. Állítása szerint a kapitányságok munkaerőhiánya már a mindennapokban is tapasztalható, az állampolgárok pedig leginkább akkor szembesülnek ezzel, ha segítséget kérnek.
„Egyre hosszabb ideig tart, mire kiérünk egy helyszínre, az alacsony létszámmal ugyanis nehezen bírjuk ellátni a feladatokat”.
Minimális követelménynek sem….
A kétéves technikumi oktatás, valamint a 10 hónapig tartó közbiztonsági rendőrjárőr-képzés között alapvetően az a különbség, hogy az utóbbi kifejezetten a közterületi szolgálat ellátására készíti fel a diákokat, míg a technikumi képzés ezen kívül olyan ismereteket is ad, amely megalapozza a magasabb pozíciók betöltéséhez szükséges tudást is. A képzést teljesítők azonban mindkét esetben elsősorban az utcán végeznek majd munkát.
A végzettekről szóló statisztika szerint a jelentkezők jelentős része sohasem lesz rendőr.
Ennek egyrészt az az oka, hogy nagyjából a harmaduk megbukik az alkalmasságin, másrészt pedig sokan mire odaérnének, hogy elkezdjék a képzést, meggondolják magukat, és elmennek máshova dolgozni. Évente tehát főként azzal a 800-nál is kevesebb frissen végzett fiatallal kellene kielégíteni az egyre égetőbb munkaerőhiányt, akik a középfokú iskolákból jönnek ki.
Jól látható, hogy a többség a 10 hónapos képzést kapja meg, amely a rutinosabb rendőrök szerint csak alaptudást biztosít a fiataloknak.
Untitled infographic
Infogram
Az úgy van…
Czene Csaba rendőrezredes, az ORFK humánügyekért felelős vezetője az rtl.hu-nak azt mondta, hogy valóban csökkent valamelyest a jelentkezők száma, de szerinte ez leginkább a munkaerőpiaci körülményekre vezethető vissza.
„Az elmúlt években más szektorokban is jelentősen nőtt a munkaerőhiány, a többi ágazatnak pedig rendkívül erős az elszívó hatása. Különösen Budapesten és a középső országrészben”.
Szerinte nem igaz, hogy a 10 hónapos járőrképző egy lebutított tanfolyam. Mint mondta, ezt a korábbi iskolarendszeren kívüli képzés kiváltására hozták létre, amely már az
első 5 hónapos képzés után őr-járőrtársi rész-szakképesítést adott.
A 10 hónapos képzést követően pedig – hasonlóan a régebbihez – nem feltétlenül ér véget néhány hónap után a tanulás.
Ha valaki alkalmas és elhivatott, akkor további képzéseken vehet részt, és ugyanúgy elérheti a magasabb pozíciók (például körzeti megbízott vagy szolgálatirányító) betöltéséhez szükséges kétéves technikumi képzettségi szintet.
A tapasztalatok azt mutatják,
hogy az újoncok vagy hamar kiégnek, miután betöri őket a rendőrök mindennapjaira jellemző valóság, vagy eleve úgy állnak a munkához, hogy ellesznek néhány évig, amíg találnak valami mást.
Friss
- Polyák Gábor, az ELTE docense: „…dühös, az vagyok, de kirekesztő, politikai alapon diszkrimináló biztosan nem…”
- Időjárás: nem akármilyen hét vár ránk – Felejtse el a szép időt
- Ezerháromszáz szegényt vendégelt meg a pápa
- Szijjártó Péter kerüli az agresszor megnevezését, pedig Kárpátalját orosz támadás érte
- Giga csőtörés Zuglóban
- Szanyi Tibor: gyerek, kutya, magyarpéter
- Napi neba…: tudta, hogy van nekünk „mindennapi patriotizmus minisztériumunk”?
- Ön meghívta a Gál-Schaller-Baross fideszes képviselő csapatot New Yorkba vacsorázni – ha tud róla, ha nem
- Koncentrálj: mindjárt élesedik a 47. heti horoszkóp
- Lázár János a „menekülőember” legújabb sumákolási kísérlete