Connect with us

Kerítésen innen

Kormányzati dilettantizmis – Tanévkezdés és befejezés

Megosztás

Az Orbán-kormány legújabb tanügyi döntése, hogy meghosszabbítja a téli és tavaszi szünetet és ezzel együtt a tanévet is. Szerintük ez csak technikai kérdés, a pedagógusok szerint közel sem.

Kincstári optimizmus, vagy dilettantizmus?

A változás tisztán technikai jellegű próbálja a tárca bagatellizálni az ügyet, hoszen a tanítási napok száma nem változik csak kicsit átszabták azok elosztását:

A 2023/2024-es tanév rendje szerint az első tanítási nap 2023. szeptember 1., péntek. A tanév utolsó tanítási napja 2024. június 21., péntek. Összesen 180 napot kell iskolába menned.

Itt a kutya temetője itt kell a hibát keresni

A PSZ alelnöke, Gosztonyi Gábor a Népszavának azt mondta, a tavaszi szünet meghosszabbítását még el lehet fogadni, mert a tapasztalatok szerint erre az időszakra fáradnak ki leginkább a diákok. A téli szünet meghosszabbítását azonban túlzónak tartja, különösen, hogy az a nyári szünet terhére történne. Az érdekvédő szerint az iskolák 90 százaléka alkalmatlan arra, hogy nyár közepén érdemi tanítás legyen, az intézmények többségében elviselhetetlen a meleg. Emellett szervezési és adminisztratív nehézségeket is okozhat, hiszen június 24-én kezdődik a középiskolai beiratkozás, vagyis az általános iskolákban egy hétvége alatt kellene megoldani az évzáró értekezletet, a bizonyítványok törzskönyvezését.

A középiskolákban pedig június 17-étől kezdődnek a középszintű szóbeli érettségi vizsgák, a pedagógusoknak így egyszerre kellene érettségiztetniük és tanórákat tartaniuk.

Gosztonyi Gábor arra is felhívta a figyelmet, a szeptember 1-jei, pénteki tanévkezdés is gondokat okozhat azoknak a diákoknak, akik kollégiumban laknak, nekik pénteken be kellene menniük az iskolába, majd hazautaznak, vasárnap pedig újra utazniuk kellene, hogy beköltözzenek a kollégiumba. A PSZ alelnöke szerint a tanévet el lehetne kezdeni szeptember 4-én, hétfőn is, egy napot pedig el lehetne venni például a hosszú téli szünetből.

Úgy véli, sem a tanév meghosszabbításának, sem a hosszabb téli szünetnek nincs értelme, mert azok a kisgyermekes szülők, akik januárban nem tudnak szabadságot kivenni, ügyeletet fognak kérni alsó tagozatos gyermekeiknek, így az általános iskolákat így is, úgy is el kell kezdeni január 1-jén felfűteni.

(Képünk illusztráció)

Kapcsolódó

 

Szerző