Karikó Katalin és Drew Weissman munkáját már több díjjal jutalmazták, de a Nobel díjat odaítélő bizottság gyakran évtizedeket vár a kitüntetéssel, hogy lássák, az érintett kutatás kiállja-e az idő próbáját. A stockholmi Nobel-bizottság hétfőn délelőtt kihirdette az idei orvosi és fiziológiai díj nyerteseit. A díjazott Karikó Katalin az mRNS vakcinatechnológia kifejlesztéséért kapta, amely a covid-pandémia idején milliók életét mentette meg.
Karikó Katalin és Drew Weismann kapták idén a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat – olvasható a kitüntetés hivatalos X (korábban Twitter) oldalán. Mint írják,
a kutatók a Covid-19 elleni mRNA-vakcinák kifejlesztéséhez szükséges munkájukkal érdemelték ki az elismerést.
A hét folyamán a többi Nobel-díj nyertesét is ismertetik majd:
kedden a fizikai, szerdán a kémiai, csütörtökön az irodalmi Nobel-díjak, pénteken pedig a Nobel-békedíj győzteseit jelentik be. Október 9-én aztán a közgazdasági Nobel-emlékérme kitüntetettjére is fény derül. A díjakat, amelyek mellé 10 millió svéd korona (375 millió forint) jár, a szokásoknak megfelelően az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján, december 10-én adják majd át.
Eddigi elismerések
Az utóbbi években a világ legfontosabb tudományos díjainak adományozói szinte sorban álltak (vagy inkább egymással versengve tülekedtek) azért, hogy még a minden figyelmet magához ragadó Nobel-díj előtt ki tudják tüntetni Karikó Katalint.
Megkapta a francia tudományos akadémia legmagasabb kitüntetését (amely a Nobel-díj előtti legfontosabb tudományos díj volt, de egy Nobel-díjért több pénz járt, mint a francia akadémia összes díjáért együttvéve, így némileg az háttérbe szorult), a leggazdagabb szilícium-völgyi mágnások által alapított, hárommillió dolláros Breakthrough (Áttörés)- díjat, a klinikai Lasker-díjat és sok más kitüntetést is.
Karikó élete akkor változott meg végérvényesen, amikor a Pennsylvaniai Egyetemen dolgozó volt kollégája, Drew Weissman tudomást szerzett arról 2019 végén, hogy a kínai Vuhan városában egy rejtélyes kórokozó tüdőgyulladás-járványt idézett elő. Akkoriban a kutató csoportjával éppen mRNS-alapú influenzaoltáson dolgozott a Karikó és általa kidolgozott technológiára alapozva, de az intuíciója arra sarkallta, hogy eldobjon mindent, és vadul telefonálni kezdjen Karikónak a BioNTechnél, illetve a Pfizernek, hogy feladat van. A többi már történelem.
„Soha nem vártam semmilyen díjat. Évtizedeken keresztül nem kaptam semmit, de boldog voltam, hogy dolgozhattam. Számomra az igazi díj az, amikor levelet kapok egy New York-i idősotthonból, ahol azt ünneplik, hogy hiába kapták meg néhányan a covidot, hála a vakcinának, senki sem halt meg közülük”
– mondta Karikó a Scientific Americannek a Breakthrough-díj után. Az idősotthon megmenekült lakóihoz érdemes tudni, hogy a WHO szerint az első európai covid-hullám idején elhunyt áldozatok több mint fele idősotthonban lakott, ugyanez az arány Kanadában 72 százalékos volt.
A héten kiderül, kik kapnak 2023-ban Nobel-díjat - Tudta, hogy Orbánt, Putyint és Trumpot is jelölték?