Ha elfogadjuk Hiller István teóriáját L. Simon László menesztéséről, akkor ne álljunk meg itt, fokozzuk a gondolatkísérletet: lehet, hogy Csák miniszter egy kávé mellett ötletet adott Dúró Dórának a World Press Photo fotókiállítással kapcsolatban? Nem győzzük ismételni: ez utóbbi a képzeletünk műve, aminek létrejöttében azért lássuk be, a regnáló több, mint 10 éves melója van.
A Hiller-változat
Az ATV Egyenes Beszéd című műsorának vendége volt csütörtök este Hiller István, az MSZP választmányi elnöke, aki L. Simon László menesztésével kapcsolatban azt mondta:
a World Press Photo fotókiállítás csak ürügy volt a Nemzeti Múzeum főigazgatójának félreállítására. Hiller azt mondta, L. Simon kirúgásának valós okát a Magyar Művészeti Akadémián (MMA) belül kell keresni.
A szocialista politikus felidézte, hogy az MMA-n október elején közgyűlést tartottak. A közgyűlés eredeti napirendjének egyik pontja az volt, hogy a leköszönő elnököt, egy neves magyar zenészt (Vashegyi Györgyöt) a testület tiszteletbeli elnökké nevezi ki. Hiller szerint
a közgyűlésen jelen volt L. Simon László is, és az ő javaslatára lekerült a napirendiről, hogy a leköszönő elnök tiszteletbeli elnök legyen.
Azért ne essünk hanyat L. Simon "bátorságától"! - Frissítve!
Kéz kirúgást mos….
Hiller utalt arra, hogy Csák János miniszter nagyon jó kapcsolatot ápol Vashegyivel, ezért a szocialista politikus szerint azért, amit L. Simon László tett, előbb-utóbb a miniszter mindenképpen kirúgta volna. A World Press-fotókiállítás Hiller szerint csak ürügy volt. A kijelentéssel kapcsolatban a HVG megkereste L. Simon Lászlót, aki elmondta:
nem akar interjút adni, és egyáltalán nem szeretne foglalkozni ezzel a témával.
Így azt sem tudtuk meg tőle, van-e, lehet-e alapja annak, amiről Hiller beszélt.
Nekünk ezt szánták
A hivatalos kommunikáció szerint L. Simon menesztésének oka az LMBTQ-propagandával megvádolt World Press Photo kiállítás körüli botrány, amit a Mi Hazánk országgyűlési képviselője robbantott ki múlt héten. Dúró Dóra törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatását kérte Csák Jánostól a kiállításon bemutatott három szociofotó miatt, amelyek egy melegeknek fenntartott Fülöp-szigeteki idősotthont mutattak be.
A miniszter szerint is törvényt sértett a Nemzeti Múzeum, és a családok védelméről szóló törvény értelmében arra kérte L. Simon László, hogy szigorítson a belépésen, és csak 18 éven felülieket engedjen be. A főigazgató erre azt reagálta, hogy
„a Nemzeti Múzeum jogszerűen nem tudja végrehajtani Csák János felszólítását, ugyanis senki személyi igazolványát nem kérhetik el”,
és megköszönte Dúrónak a hírverést, mert a múzeum előtt ugyanis napokig kígyóztak a sorok, annyian voltak kíváncsiak a 18-as karikát kapó kiállításra.
A minisztérium hivatalos közleménye szerint azért rúgták ki L. Simont, mert
a főigazgató az intézménytől elvárható jogkövetést mulasztotta el, azt érdemi felhívásra sem teljesítette, mi több, olyan magatartást tanúsított, amely a munkaviszonya fenntartását lehetetlenítette el.
Magyar György: fóliázzák össze Csákot Dúróval, beszéljék meg egymással, miként lehet alkalmazni a gyermekvédelmi törvény ostoba rendelkezéseit