Kerítésen túl
Újabb tűzszünet a Közel-Keleten?
A Hamász azt állítja, hogy megadta válaszát az új közel-keleti tűzszünetre vonatkozó keretjavaslatra. Az Izrael, az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom által kidolgozott megállapodás részleteit nem hozták nyilvánosságra.
Hat hetes fegyverszünet?
Korábban eggyes források arról számoltak be, hogy hathetes fegyverszünetet ír elő a terv miközben majd újabb izraeli túszokat cserélnek palesztin foglyokra. Izrael és az Egyesült Államok is bejelentette, hogy felülvizsgálják a Hamász válaszát.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter, aki jelenleg a Közel-Keleten tartózkodik, azt mondta, hogy szerdán megbeszéli a Hamász válaszát az izraeli tisztviselőkkel.
Míg a külügyminiszter nem árulta el, hogy az Egyesült Államok hogyan vélekedik a válaszról, Joe Biden elnök úgy jellemezte, hogy ez „kicsit túlzó” – ami arra utal, hogy az izraeli vezetés nem fog könnyen beleegyezni abba, amit a csoport kér.
A Hamász és a pozitív jövőkép
A Hamász egyik magas rangú tisztviselője azt mondta a BBC-nek, hogy a csoport „pozitív jövőképet” terjesztett elő a tervvel kapcsolatban, de néhány módosítást kért Gáza újjáépítésével, lakóinak otthonaikba való visszatérésével, valamint a menekültek ellátásával kapcsolatban is. A tisztviselő elmondta, hogy a Hamász változtatásokat kért a sérültek kezelésében beleértve a hazatérést és a külföldi kórházakba szállításukat.
Egy hét parkolópálya
A javaslatot körülbelül egy hete küldték el a Hamasznak, amiről egy képviselője azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy keddig kellett válaszolniuk, hozzátette a terv egyes részei „nem egyértelműek”.
Mohammed Bin Abdulrahman al Thani sejk katari miniszterelnök általánosságban pozitívnak minősítette a Hamász válaszát.
Előzmény
A gázai konfliktust a Hamász fegyvereseinek példátlan, határokon átnyúló támadása váltotta ki október 7-én Dél-Izrael ellen, amelyben mintegy 1300 embert öltek meg, és mintegy 250 másikat túszul ejtettek. Azóta több mint 27 500 embert öltek meg Gázában a Gázai övezet egészségügyi minisztériuma szerint, amelyet a Hamász kormányoz, és 2007 óta Izrael és Egyiptom blokád alatt áll.
A Hamászt több országban is betiltották terrorszervezeté nyilvánítva. A november végi, egyhetes tűzszünet során 105 izraeli és külföldi túszt szabadítottak fel, cserébe 240 palesztint tartottak fogva az izraeli börtönökben.
Bármilyen új megállapodás időzítését megnehezíthetik az izraeli védelmi tisztviselők e hét elei bejelentése, hogy a hadsereg komoly haladást ért el a Hamász gázai vezetőjének, Yahya Sinwarnakelfogása felé. És az sem kedvez a tervnek, hogy Izrael megerősítette, hogy a Gázában megmaradt 136 túsz közül 31-et megöltek.
Daniel Hagari ellentengernagy, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szóvivője elmondta, hogy családokat már t tájékoztatták a tragikus hírről, és a hatóságok továbbra is azért dolgoznak, hogy a még életbe megmaradt foglyok hazatérhessenek.
„Ez erkölcsi, nemzeti és nemzetközi kötelezettség, ez a mi iránytűnk, és így folytatjuk a működésünket”
– mondta Hagar
-írja az újabb közel-keleti tűzszünet esélyeiről BBC.
Szerző
Friss
- Óvodabezárási hullám Csepelen
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátsághoroszkóp, itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni