Kerítésen túl
Történelmi pillanat, idén először magyar nyelvű március 15-i dekoráció díszíti Kolozsvár belvárosát
Történelmi pillanatként értékeli a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), hogy idén először magyar feliratú ünnepi dekorációt helyeztek ki Kolozsvár belvárosában a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából.
„Ez nem csupán esztétikai elem”
„Történelmi pillanat Kolozsváron: a Deák Ferenc (Eroilor) utca ma ünnepi pompát öltött. (…) Ez nem csupán esztétikai elem. Nem díszlet, hanem erőteljes üzenet is. Egy kiáltvány! Azt üzeni: itt van magyar közösség, és kész részt vállalni a történelmére való emlékezés mellett a közös jövőtervezésben is, amely a békés együttélésről és a kölcsönös tiszteletről kell szóljon”
– írta Facebook-oldalán Oláh Emese kolozsvári alpolgármester, miután csütörtökön kihelyezték az ünnepi dekorációt. Ez három napig, március 14-15-16-án lesz látható a Főtérre nyíló belvárosi utcában. Azonos üzenetet osztott meg közösségi oldalán Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke is.
15-én este a Diákművelődési Ház piros-fehér-zöld díszkivilágítást kap
Antal Géza, a megyei szervezet ügyvezető elnöke korábban az MTI-nek elmondta: az RMDSZ azt kérte, hogy az ünnepi díszítés egy hétig maradhasson, de a kolozsvári polgármesteri hivatal ezt végül három napra engedélyezte.
Kolozsváron – szintén rendhagyó módon – pénteken, március 15-én este a Diákművelődési Ház piros-fehér-zöld díszkivilágítást kap. Kolozsvár 286 ezer lakosával Románia második legnagyobb városa. A legutóbbi népszámlálás adatai szerint a magyar közösség létszáma 33 ezer, és nagyjából 50 ezer személy nem vallott nemzetiségéről.
Nem mindig volt ez így
A romániai rendszerváltás után, Gheorghe Funar polgármestersége idején a városban tilos volt a magyar jelképek használata, és csak a 2000-es évek közepétől – civil és jogi nyomásra – sikerült elmozdulni a többnyelvűség irányába.
Erdély fővárosában jogerős bírósági döntés révén sikerült kihelyeztetni 2017-ben a háromnyelvű – a város román, magyar és német nevét tartalmazó – helységnévtáblákat, melyek mellé egy, a település római kori eredetére emlékeztető, latin nyelvű tábla is került. Az önkormányzati rendezvényeken – például a karácsonyi vásáron – évek óta vita tárgya a magyar nyelvű feliratok kihelyezése, arra pedig, hogy a március 15-i nemzeti ünnepen magyar feliratokkal köszöntsék a magyar közösségét, évtizedek óta nem volt példa.
(Képünk, képernyőfotó)
Szerző
Friss
- Hiába beszél nekünk Nagy Márton? – Eljött az igazság pillanata a lakossági állampapírpiacon
- Szankciókkal fenyegeti a bírókat a kormány új törvénytervezete
- Az MVM nem küld több számlát – Mielőtt euforikus hangulatba jönne: a papíralapúakról van szó
- A református egyház nagy üzlete a kegyelmi botrány farvizén
- Trump beintett: nem fogadja el az EU által felajánlott kölcsönös 0 százalékos vámot
- ‘Ami az arab milliárdosnak járt volna, az a budapestieknek is jár’ – írta jóelőre Lázár miniszter szemetelős felszólítására Karácsony Gergely
- Rendőri üzenet érkezett: ‘tüntetők akadályozzák a forgalmat…”
- Úgy tűnik, a Caramel családot végleg elveszítette a Fidesz
- A Trump-vám első áldozata: az angol Jaguar/Land Rover, a második: az Audi
- Tudta, hogy Szijjártó szerint Pressman diktálta a vámokat indokló amerikai jelentés Magyarországra vonatkozó részét?