Connect with us

Kerítésen innen

Most légy okos MÁV-ozni vágyó! – Bérlet-buktatók, utas-taszítók a vonatok urától

Sok hűhó semmiért: mindegy, hány nevet biggyeszt magára Rogán ex felesége, marad Gaál Cecília
Megosztás

A Lázár-féle megyebérlet egyaránt érvényes vonatra, buszra, tujára, de mi van akkor, ha egy merész és kalandvágyó ötlettől vezérelve a bérlettulaj átlépné a megyehatárt? Az biztos, hogy nem egyszerű a helyzete, hiszen vasutaskisasszony már nem ül a kutricájában, hogy személyesen lehessen MÁV-jegyet váltani, így marad a gép.

Tud „gépül?”

A jelenleg forgalomban lévő jegyek és bérletek között méltán népszerű a megyebérlet, mellyel nem csak a helyi közlekedést, de az egyes megyék minden vasútvonalát és Volán járatát használhatjuk megyehatáron belül. Ha azonban aki elhagyná a kijelölt körzetet, komoly problémába ütközik, ha nem készül fel előre, netán hiányosak a topográfiai ismeretei a vasútvonalakat tekintve.

A fővárosi pályaudvarok jelentős részén automatizált a jegyvásárlás, a kisebb vasútállomásokon személyzettel rendelkező jegypénztárakat nem találunk. De még valami hiányzik: az opció, hogy megyebérlettel vegyünk automatából kiegészítő vasúti menetjegyet.

Jobban kellett volna földrajz órán figyelni?

Egy utas beszámolójából kiderült, hogy majdnem lekéste a vonatot, amikor az Aquincum megállóhelyen szeretett volna kiegészítő vonatjegyet venni Esztergomig. A Komárom megyei településig nem érvényes a pesti megyebérlet, de a MÁV jegyautomatáiban nincsen olyan opció, amellyel kiegészítő jegyet lehetne vásárolni a határon kívül eső szakaszokra.

Erre semmi nem figyelmeztet a helyszínen, így a rendszer használatával eltöltött idő után gyors telefonos keresgélés következett, vajon mi is az utolsó vasúti megálló Pest megyében az adott szakaszon – remélve, hogy az onnan Esztergomig vásárolt jegy alkalmas lesz az utazásra. A kalauz tájékoztatása szerint valóban ez volt a megoldás, ám érvényesíteni a budai állomáson még nem tudta a Pilisjászfalutól Esztergomig szóló menetjegyet.

Megkérdeztük a MÁV-ot is, miért nincsen opció vármegyebérletek mellé kiegészítő jegyet venni annak ellenére, hogy országszerte nagy népszerűségnek örvend az új utazási opció. Kérdésünkre az alábbi választ kaptuk:

„A vármegyebérletekhez nem váltható csatlakozó jegy, mint ahogy más, területi érvényességű termékhez sem

De!!!!! – a belföldi utazás fedezhető több olyan jeggyel, bérlettel, amelyek viszonylata vagy területi érvényessége lefedi a teljes utat.

Főszabályként azt érdemes tudni, hogy a megyebérletek érvényességi határa (utolsó állomás, megállóhely) megegyezik az adott megye közigazgatási határával. Amennyiben az utas rendelkezik vármegyebérlettel, de – egy hosszabb utazás keretében – át kell utaznia a megyehatáron, akkor vonattal a megyebérlettel és az ezzel lefedett szakaszon túlra megvett jeggyel együtt utazhat. Ám előre (már az utazás megkezdésekor) rendelkezni kell a megyehatáron túli útszakaszra érvényes összes menetjeggyel vagy akár a másik megyére érvényes megyebérlettel, illetve Vármegye24 napijeggyel.”

Aha… bekacsint a pótdíj-veszély

„Arra érdemes figyelni, hogy a megyén kívüli szakaszra eső menetjegy megvásárlása a vonaton csak pótdíj megfizetése mellett lehet, amennyiben a felszálás helyén lett volna jegyvásárlási lehetőség.”

A MÁV-válaszból kiderült, hogy sem a közeljövőben, sem később nem terveznek változtatni a rendszeren.

” Az elektronikus jegyvásárló rendszer sem jelenleg, sem a jövőben nem fog ilyen jellegű információs támogatást nyújtani, ezért szükséges az utasnak tudnia, hogy milyen jeggyel és/vagy bérlettel rendelkezik, és ehhez még mit kell vásárolnia. A vármegyehatárok ismeretéhez ugyanúgy elérhető minden információ és térképes segítség a www.ujtarifa.hu weboldalunkon, ahogy a vármegye- és országbérlet kapcsán tavaly tavasz óra elérhető volt a tájékoztatás az orszagberlet.hu weboldalunkon is. A bérletek menüpontban az egyes megyéket kiválasztva megtekinthetők azok térképei. Így abból megállapítható az utolsó állomás, megállóhely is. További információk az ujtarifa.hu honlapunk Gyakran ismételt kérdések (GYIK) menüpontján belül, a Vármegyehatárok kategóriában olvashatók”

– áll a MÁV közleményében.

Kapcsolódó

Szerző