Connect with us

Kerítésen innen

Nagy közszolga kidülledt mellénnyel: a pálinka nemzeti kincs, ami összeköt bennünket a történelem viharaiban

Napi hungarikum: előre Fideszre ikszelt szavazási kisokost dobálnak be a postaládákba
Megosztás

A pálinka a magyarság egyik védjegye, amely évszázadok óta igaz nemzeti kincs, összeköt bennünket a történelem viharaiban is és egyesíti a nemzetünket – népszerűsítette azt Nagy István agrárminiszter Sormáson, a 6. Pannónia Párlatverseny Díjkiosztó Gáláján.

Ez tényleg ekkora büszkeség?

A tárcavezető azt mondta, a pálinka készítése nemzedékről nemzedékre öröklődő tudás és hagyomány, amelyet a mai napig művelnek a magyar emberek az egykori történelmi Magyarország minden szegletében.

Így lett a kultúránk része és így illeszkedik a hagyományainkhoz.

A magyar kormány részéről pedig a pálinka, annak főzője és annak a mestersége különleges elbírálásban kell részesüljön.

„Fantasztikus dolog az, hogy mennyi küzdelem, mennyi harc után végre szabadon főzhető, szabadon fogyasztható a pálinka”

– tette hozzá.

Emlékeznek?

2002-től csak a hazai gyümölcsből 100 százalékban gyümölcspárlatot tartalmazó ital viselheti a pálinka nevet, és az Európai Unió is elfogadta a pálinka név kizárólagos magyarországi használatát. A pálinkatörvényt 2008-ban fogadta el az Országgyűlés, a szabad pálinkafőzést pedig 2010-ben vezették be, ez utóbbiról annak tízéves évfordulóján Orbán Viktor is megemlékezett.

Lattmann Tamás pontosít….

„Miután az agrárminiszter bősz vízenjárásba kezdett pálinkaügyben (megint), amiről a sajtó kellemesen színvonaltalan módon számol be (megint), szükségesnek tartom az alábbi kiegészítést közzétenni.

Esetleg illett volna megemlíteni a különböző médiumoknak, hogy

az un. pálinka-szabadságharc az EU-val szemben az elejétől a végéig nettó hazugság volt.

Az egész vitának az volt a tárgya, futhat-e 0% jövedéki adóval, amikor az irányadó uniós jogszabály (anno magyar kormányzati egyetértésben) világosan kimondta, hogy nem. Ebből volt a vita, Orbánék ennek ellenére adómentessé akarták tenni. Ebből lett pl. a kötelezettségszegési eljárás.

Soha senki nem mondta, hogy ne lehessen főzni…

Egyebekben akit érdekel, keressen rá itt, az oldal keresőjében arra, hogy „pálinka”, emlékeim szerint kapott posztot minden egyes lépés, lehet, hogy átfogóbb képet fog kapni az egész kérdésről…”

A fent említett 2020-ban megjelent posztból:

No kérem, itt megint hülyének vagyunk nézve, csak szólok időben.

Az ún. „pálinka-szabadságharc” csúfos kudarc volt,

2015-ben nem úgy ért véget, hogy „nagyon kedvezményes szabályokat harcolt ki a kormány”, hanem úgy, hogy a Bizottság által indított kötelezettségszegési eljárás hatására visszacsicskult az eredeti, 2004-ben elfogadott szabályokhoz, amik már önmagukban kedvezményesek voltak Magyarország és a pálinka tekintetében.

Nem baj, annak jó volt, hogy tankönyvi példa az előadásaimban arra, hogy hogyan festi meg az Orbán-kormány azokat a kamu „csatákat”, amiket aztán persze látványosan meg is nyer. Ehhez képest ez az új szabály ÁLTALÁNOSAN, MINDEN TAGÁLLAM számára biztosítja a „pálinkafőzés szabadságát” (és nem is a „szabadságot”, hanem az adómentességet, de ezt hagyjuk is már).

Lehet ezt hatalmas „magyar” győzelemnek eladni, de egyrészt nem az, másrészt meg egyelőre nyitott kérdés, hogy mennyire szolgálja a magyar érdeket, hogy minden tagállamban bárki adómentesen főzhet majd pálinkát. (Segítek, semennyire. Hatalmas „győzelem”…)

Szerző