Kerítésen túl
Szijjártó, a póló-farmer-diplomata újabb fantasztikus sikerekről számolt be: például a magyar-argentin űripari együttműködés
Published
2 hét agoon
By
Révész GáborEzért valóban érdemes volt 16 órát repülni Szijjártó Péternek a köz pénzén! Mondjuk a XXI. században a koszorúzástól eltekintve -amit minden bizonnyal megelőlegezett volna az argentin kolléga és megrendeli egy virágosnál kiszállítással az emlékműköz- mindent megdumcsizhattak volna a világháló erre specializált felületein úgy, hogy nem kellett volna a stábnak környezetszennyeznie.
De mégis mi volt a „fantasztikum”?
Szijjártó Péter külügyminiszter tizenhat órás repülőutat tett ezúttal sem törődve a protokollal garbóban és farmerben,
majd világpolitikai értékelést adott a patriótákról és Milei elnökről, majd bejelentett két fontos megállapodást:
űriparit és nukleáris iparit.
Ezt írta a közösségi oldala:
„A mai napon öt fontos megállapodást írtunk alá, amelyek újabb lendületet adnak az együttműködésnek és szorosabbra fűzik a kapcsolatainkat:
- együtt fogunk működni az űripar területén,
- a nukleáris ipar területén,
- 25 argentin hallgatónak adunk ösztöndíjat magyarországi egyetemeken,
- a diplomáciai akadémiánkon közös képzési programot indítunk a magyar és argentin fiatal diplomaták számára,
- és Buenos Aires egyik legnagyobb egyetemén megindul a magyar nyelvoktatás.”
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Csak úgy…
Október elején írtuk: gazdasági és műszaki együttműködési megállapodást köt az Orbán-kormány az Egyenlítői-guineai Köztársasággal – derül ki egy, a péntek esti Magyar Közlönyben Orbán Viktor szignójával ellátott határozatból. Hogy pontosan milyen gazdasági és műszaki együttműködésről van szó, az a határozatból nem derült ki, arról csak azt követően tudhatunk meg többet, hogy Szijjártó Péter lefolytatta a tárgyalásokat és megköti a tervezett megállapodást.
A hvg.hu mindenesetre tett egy kis kitekintést Egyenlítői Guinea történelme és jelene vonatkozásában. Az 1968 óta független, 28 ezer négyzetkilométeres, 1,7 millió lakosú nyugat-afrikai ország korábban spanyol gyarmat volt. Jelenlegi elnöke és teljhatalmú diktátora Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, aki úgy került hatalomra, hogy 1979-ben agyonlövette a saját nagybátyját, azóta – vagyis immár 45 éve – irányítja meglehetősen korrupt és elnyomó rezsimjét. Legutóbb hivatalosan 93 százalékos többséggel választották meg, hatodszorra. A 2011-ben elfogadott alkotmány szerint csak két hétéves ciklust lehet eltölteni az elnöki székben, de Teodoro Obiang szerint ez csak az utódaira lesz érvényes.
Teodoro Obiang leginkább a saját fiát szánja utódjának, akit ki is nevezett alelnöknek. Teodorin az aranyifjak életét éli, mellesleg az Egyesült Államokban és Franciaországban pénzmosással és sikkasztással vádolták meg, ennek keretében több tízmillió dollárnyi vagyontárgyat, például ingatlanokat, luxusautókat foglaltak le tőle. A korrupcióban fürdőző ország iránt mindenesetre nemcsak az Orbán-kormány, de az Egyesült Államok és Kína is érdeklődését fejezte ki, utóbbi Egyenlítői Guineát nézte ki az első atlanti-óceáni katonai bázisának helyszínéül, ami miatt Washington is igyekszik jó viszony kialakítani az afrikai állammal, az ott tapasztalható durva jogtiprások ellenére. A kormány előszeretettel letartóztatja az ország ellenzéki politikusait, a média cenzúra alatt áll, és a civil társadalmi csoportokat sem kímélik. Az igazságszolgáltatás elnöki irányítás alatt áll, a biztonsági erők pedig gyakorta erőszakot alkalmaznak.
Október végén írtuk: Szijjártó Péter külügyér nagyon elemében volt ma és ehhez ki sem kellett mozdulni az irodájából, nem kellett röpködnie világszerte, sem hajnali sötét utcákon edzőruhában rohangálnia, egyszerűen ült és várt. Miután letudta Nermin Nikšić urat, a Bosznia-hercegovinai Föderáció miniszterelnökét, máris jött a következő kuncsaft.
“41 éve nem volt ilyen… Kubai külügyminisztert fogadhatunk újra Budapesten. Bruno Rodríguez Parrilla ráadásul közvetlenül (az oroszországi – a szerk.) Kazanyból érkezik, úgyhogy jól kifaggatom, mi volt a BRICS-csúcson!”
-írta Szijjártó Péter Facebook oldalán, és néhány képet is mellékelt a találkozóról. A karibi szigetország az 1959-es forradalom óta a Kommunista Párt irányítása alatt áll, nyugati elemzők ma is egy autoriter rezsim irányította katonai diktatúrának tekintik. Parrilla a párt politikai bizottságának a tagja. A két külügyminiszer később közös sajtótájékoztatót is tartott, valamint a tudomány és az innováció területét érintő
„együttműködési szándéknyilakozatot” írt alá.
Szerző
Friss
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek
- Szalay-Bobrovniczky-paráztatás: elrendeltem a légvédelmi rendszerek telepítését Magyarország északkeleti részére
- A Black Friday nemcsak a vásárlókat, de a csalókat is vonzza
- Hóhahó, jön a hó!
- Marhaságot beszélsz! – Tűnődés a közéleti viták értelméről
- David Pressman: megtiszteltetés volt az amerikai elnököt képviselni Budapesten
- Főispáni statula Tordai Bence háza-táján, vagy törvény, az törvény?