Connect with us

Sport

Papír van róla: nem meglepő módon Szaúd-Arábia rendezi a 2034-es foci-világbajnokságot

Papír van róla: nem meglepő módon Szaúd-Arábia rendezi a 2034-es foci-világbajnokságot
Megosztás

A FIFA kongresszusa is megszavazta, hivatalosan is eldőlt, hogy Szaúd-Arábia rendezi a 2034-es foci-világbajnokságot. A hír nem meglepetés, miután Gianni Infantino már tavaly októberben posztolt az Instagramon a várható döntésről. Ausztrália ugyanis visszavonta a pályázatát, így az arab ország rivális nélkül maradt.

Na és az emberi jogok…?

A szaúdi világbajnokság terve sokakat megbotránkoztatott. Szaúd-Arábia még Katarnál is kevésbé tiszteli az emberi jogokat, elegendő csak a hatalommal kritikus újságíró, Dzsmál Hasogdzsi meggyilkolását és feldarabolását felidézni. Az arab országban többek között a homoszexualitást is bűncselekménynek tekintik. Szaúd-Arábia az elmúlt három évben látványos térfoglalást hajtott végre a nemzetközi labdarúgás világában. A szaúdi bajnokság csapatai több világsztárt is szerződtettek, elsőként Cristiano Ronaldót, de már Neymar, Karim Benzema és Sadio Mané is Szaúd-Arábiában focizik. A szaúdiak azt ígérték, hogy a világbajnokság

„egy figyelemreméltó átalakulás”

része lesz, és a torna alatt mindent megtesznek

„a pozitív társadalmi hatás maximalizálásáért”.

A világbajnokságra hatalmas fejlesztésekkel készülnek, többek között építenek 11 új stadiont.

  • A 2026-os világbajnokságot egyébként az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó rendezi közösen, míg a
  • 2030-as tornát három kontinensen bonyolítják majd le. A fő rendező Marokkó, Portugália és Spanyolország lesz, de játszanak majd meccseket Argentínában és Uruguayban is.

(via The Guardian)

Szaúd-Arábia nemcsak hatalmas ország, de valóságos futball nagyhatalomnak is számít az arab világban. A világ legnagyobb olajexportőre elképesztő pénzeket öl a sportba. Ami a válogatottat illeti, háromszoros Ázsia-kupa-győztes (csak Japán nyert többször nála, négyszer) és háromszor lett második, pedig még rendező sem volt. A világbajnokságon való 1994-es debütálása alkalmával rögtön a legjobb 16 közé jutott, és azóta csupán két ízben maradt le a tornáról (2010, 2014), a csoportkört azonban egyszer sem élte túl. 2027-ben az Ázsia-kupa megrendezésével egy jócskán előrehozott főpróbát is tartanak a szaúdiak, addigra a tervek szerint három vadonatúj stadion is megépül, valamint további három megújul és kibővül, és ezek a nagy tornákon túl is hasznosuló beruházások lehetnek, hiszen a négy szaúdi élklub egyaránt 20 000 feletti átlagnézőszámnak örvend, de a liga átlagnézőszáma is majdnem 9000, ami európai összevetésben is megállja a helyét, és ez a jövőben még tovább növekedhet. (forrás: Büntető.com)

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Csak úgy…

2022. december 30-án a rijádi al-Nasszr szerződtette a portugál Cristiano Ronaldót, minden idők egyik legértékesebb sportolóját. Ronaldo 38 éves, pályafutása vége felé jár, de így is 75 millió dolláros szerződést kötött új klubjával, ami a marketingjogaira vonatkozó megállapodással kiegészítve 200 millióig is felkúszhat. Ronaldo kétéves szaúdi szerződésére minden futballrajongó felkapta a fejét, de arra kevesen számítottak, ami az európai idény vége után következett. Június 6-án a dzsiddai al-Ittihad megszerezte a Real Madrid friss aranylabdás középcsatárát, Karim Benzemát. A 35 éves francia klasszis két évre írt alá, és a hírek szerint akár 400 millió eurót is kereshet ennyi idő alatt. Átigazolása után azt nyilatkozta, régi álma volt, hogy egy muszlim országban éljen. Két héttel később a francia világbajnok N’golo Kantét szerződtette az al-Ittihad. A francia középpályás négy év alatt a sokszorosát keresheti annak, amit eddigi pályafutása során. A Chelsea-től érkező 32 éves Kanténak legalább két-három jó éve lenne még a legmagasabb szinten, de annyi pénzt ajánlottak neki (a hírek szerint 86 millió eurót), amit nem lehetett visszautasítani. Ruben Nevest és Szergej Milinkovics-Szavicsot az al-Hilal, Franck Kessiét a dzsiddai al-Ahli, Sadio Manét az al-Nasszr vitte. Topcsapatok átigazolási terveit verték keresztbe a szaúdiak például Liverpoolban is, ahol Fabinho és Jordan Henderson helyetteseit keresgélik hetek óta. A Premier League klubjai nem tudnak versenyezni az arabok bérajánlataival, nem beszélve arról, hogy Szaúd-Arábiában a játékosoknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük. (forrás)

Szerző