Etető
Ha karácsony, akkor tojáslikőr

Jó, jó lehet, hogy kicsit megkéstünk a recepttel, de becsületünkre legyen mondva, hogy ez a klasszikus tojáslikőr, jól jöhet a két ünnep közötti vendégváráson, szilveszterkot, sőt kár a szürke hétköznapokba is vihet 2025-ben némi színt.
Történelmi utazás a tojáslikőr körül
A tojáslikőr gyökerei a középkori Angliáig vezethetők vissza, ahol az italt „posset” néven ismerték. Forró tej és ale koktél volt, fűszerekkel, például fahéjjal és szerecsendióval ízesítve. A posset-et gyakran használták köszöntőitalként a jó egészség és jólét érdekében.
Ahogy a tojáslikőr tovább fejlődött, elkezdett olyan szeszes italokat tartalmazni, mint a rum és a bourbon. Ezek a kiegészítések nemcsak fokozták az ízt, hanem tartósítószerként is szolgáltak a receptben használt nyers tojás és tej romlandósága miatt.
Az amerikai forradalom idején a tojáslikőr a szolidaritás és a hazafiság szimbólumává vált. George Washington ismert volt az ital iránti különleges szeretetéről, és az ünnepi szezonban felszolgálta vendégeinek. Az általa használt recept rumot, sherryt és pálinkát tartalmazott.
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Egy egyszerű recept
Hozzávalók
2.5 dl habtejszín
2 dl tej
1 db vanília (rúd)
3 db tojássárgája
18 dkg porcukor
1.5 dl tiszta szesz (90-96%-os)
Elkészítés
A tejszínt és a tejet összeöntjük, a vanília rudat felhasítva beletesszük és felforraljuk, majd a tűzről levéve 8 dkg cukrot elkeverünk benne és hagyjuk kihűlni.
A tojássárgákat 10 dkg porcukorral legalább 10-15 percig keverjük gépi habverővel, arra ügyeljünk, hogy a tojások nagyon frissek legyenek.
A kihűlt tejszín-tej keverékből a vaníliát kivesszük és leszűrjük és kézi habverő segítségével a tojásmasszához keverjük, majd hozzáadjuk az alkoholt, amit szintén elkeverünk benne.
Szélesebb szájú üvegbe töltjük és jól lezárjuk –Nosalty.hu
Egészségükre és boldog ünnepeket!
Szerző
Friss
- Majka: fenntartom a jogot magamnak arra, hogy akkor és azt mondjak, amit akarok (…) részemről az ügy lezárva…
- Az esőisten is megsiratta az éhezőket – közel 150 vendég a debreceni ételosztáson
- Póló-diplomácia: Orbán miniszterelnök erős üzenete Sulyok köztársasági elnöknek – Veszi az adást? – Frissítve!
- Böjte-testvér gyermekmentő, vagy sanyargató – Nincs szerencséje mostanság a Fidesznek a papjaival
- Juszt László szembesíti Orbánt a valósággal – Szikár dolgok a tények
- (nagyon)Kisnyugdíjasunk válasza Orbánnak Tusványos helyett a piacról hazaérve, a konyhaasztal mellől
- Élő osztós játékok az Ice Kaszinóban – Hogyan vágjunk bele?
- Szanyi Tibor: Orbán háborúja és békéje
- Egészséghoroszkóp – Leggyakoribb betegség-hajlamok asztrológusunk szerint
- Lázár János élőben, avagy a miniszter úr néhány őszödi mondata