Kerítésen túl
Friss! Trump bejelentette a itteni idő szerint csütörtök reggeltől érvényes vámokat: Európa 20-ast kapott – Frissítve a reakciókkal!
Donald Trump amerikai elnök bejelentette az elmúlt 90 év legnagyobb protekcionista intézkedéseit a Fehér Ház Rózsakertjében, magyar idő szerint este 22 óra után.
Donald Trump szerint április 2-a a felszabadulás napjaként vonul be a történelembe, amikor újjászületik az amerikai ipar, amikor újra gazdaggá válik az Egyesült Államok.
Az amerikai vámok magyar idő szerint csütörtök reggel 6 órától lépnek életbe
Trump azzal kezdte a beszédét, hogy az
„Egyesült Államokat évtizedek óta kifosztották közeli és távoli nemzetek, barátok és ellenségek egyaránt. Amerikai acélmunkások, autómunkások, gazdálkodók és szakképzett mesterek – ma is sokan vannak itt velünk. Nagyon súlyosan szenvedtek”.
Trump így írta le a parancsot:
„Néhány pillanaton belül aláírok egy történelmi végrehajtó rendeletet, kölcsönös vámokat a világ országaira. Kölcsönös. Ez azt jelenti, hogy ők megteszik velünk, mi pedig velük. Nagyon egyszerű. Ennél egyszerűbb nem is lehet”
– számolt be róla a Bloomberg.
Ennyi az annyi…
Trump bejelentette, hogy az Egyesült Államok
- 34 százalékos vámot vet ki Kínára.
- Japánnak 24 százalékos tarifát kell fizetnie.
- Az Európai Unió 20 százalékot kapott, míg
- az Egyesült Királyságot „mindössze” 10 százalékos, alap univerzális vámmal sújtotta.
A továbbiakban például
- Vietnam 46,
- Kambodzsa 49,
- Tajvan 32,
- Dél-Afrika 30,
- India 26,
- Dél-Korea 25,
- Thaiföld 36,
- Svájc 31,
- Malaysia 24,
- Indonézia pedig 32 százalékos lesz.
For far too long, the U.S. has been ripped off by countries across the globe with unfair trade practices.
Now, we’re finally leveling the playing field.
THANK YOU, President Trump, for putting American workers and manufacturing FIRST. 🇺🇸 https://t.co/WdBJGmv1g3
— Rep. Andrew Clyde (@Rep_Clyde) April 2, 2025
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Trump üzent is a világ országainak:
egyrészt hogy
- ha kisebb vámokat akarnak, csökkentsék az amerikai termékek belépési költségeit,
- másrészt vigyenek beruházásokat az Egyesült Államokba.
Közgazdászok gyorselemzése szerint legalább a második világháború, de esélyesen az 1930-as évek óta nem jelentettek be ilyen léptékű kereskedelmi akadályokat a világgazdaságban. Ugyanígy, sokan fogalmaztak meg kritikát azzal kapcsolatban, hogy a Trump által viszonyítási alapként használt adatnak, azaz hogy az egyes országok mekkora mértékben vámolják az amerikai cégek termékeit, semmi köze a valósághoz.
Trump felvezető beszédében perceken át konkrét országnevek említése nélkül hosszasan gyalázott más országokat, melyek szerinte visszaéltek a helyzetükkel, nem fizettek az Egyesült Államoknak, és így tovább, míg az USA ezt szó nélkül hagyta szerinte. Majd felsorolt pár országot, melyek szerinte nagyon magas vámokat ki az amerikai termékekkel szemben, Indiát kétszer is említve. Kereskedelem terén sok esetben a barátaik rosszabbak voltak, mint az ellenségeik, mondta Trump, aki a korábbi amerikai elnökök felelősségét emlegette. Kicsit később nagyon hosszan sorolta, hogy más országok milyen vámokkal sújtanak amerikai termékeket, azt jellemzően nem említve, hogy az USA is él ezzel az eszközzel.
Mi a valódi terv?
Az elmúlt hónapokban komoly vita zajlott arról az angolszász gazdasági sajtóban, hogy Trump gazdaságpolitikai intézkedései mögött van-e valamiféle „nagyobb terv”, összeáll-e ez a sokszor ránézésre az amerikai gazdaságnak is ártó, az amerikai tőzsdét is berántó, kaotikusnak ható intézkedéspolitika valamiféle egységes gazdaságpolitikaként. Azt lehet tudni, hogy Trump és stábja az ország újraiparosítását szeretné elérni, emellé cél az is, hogy a nagy külföldi cégek komoly összegeket fektessenek be amerikai beruházásokba, szintén emellé cél az is, hogy az amerikai dollár egyszerre gyengüljön valamennyire, de közben maradhasson a világ tartalékdevizája, mindezeket pedig valahogy úgy érnék el, hogy közben az infláció ne szálljon el, és ne lőjenek ki egekbe a fogyasztói árak. És az elmúlt hónapokban olyan közgazdászt eddig nem sikerült találni, aki szerint e célok együttes elérése bárhogyan is, de megvalósítható lenne. Trump stábja nem győzi hangsúlyozni, hogy szerintük a megnövelt vámterheket majd a külföldi vállalatok fogják a végén megfizetni az amerikai fogyasztók helyett, de azért közgazdászok szerint a valóságban ez sem lesz ennyire zökkenőmentes. A Goldman Sachs friss előrejelzése szerint
a magasabb vámoknak már csak a lehetősége miatt is növelték az idei inflációs előrejelzésüket, nőtt a munkanélküliség várható aránya is, illetve mérsékelték az amerikai gazdaság növekedésére vonatkozó prognózisukat.
Nem meglepő módon az új kormány vámpolitikáját úgy általában nem győzték kifogásolni az amerikai üzleti élet vezetői, de még azok a konzervatív üzleti körök is, melyek amúgy kifejezetten lelkesek voltak Trump győzelmétől. (Forrás)
Frissítés!
A világ vezetői szinte azonnal reagálni kezdtek, miután Donald Trump amerikai elnök csütörtökön globális kölcsönös vámokat jelentett be – írja a Reuters hírügynökség, amely tudósításában összeszedte az első megszólalásokat.
Antony Albanese ausztrál miniszterelnök
„Az amerikai nép lesz az, aki a legnagyobb árat fogja fizetni ezekért az indokolatlan vámokért. Ezért kormányunk nem fog kölcsönös vámok kivetésére törekedni. Nem fogunk csatlakozni egy olyan versenyfutáshoz, amely magasabb árakhoz és lassabb növekedéshez vezet”.
Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök
„Spanyolország meg fogja védeni vállalatait és munkavállalóit, és továbbra is elkötelezett a nyitott világ mellett.”
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök
„Nem akarunk növekvő kereskedelmi akadályokat. Nem akarunk kereskedelmi háborút … Vissza akarunk találni a kereskedelem és az USA-val való együttműködés útjára, hogy az országainkban élő emberek jobb életet élhessenek.”
Simon Harris ír kereskedelmi miniszter
„Az EU és Írország készen áll arra, hogy tárgyalásos megoldást találjon az Egyesült Államokkal. A tárgyalás és a párbeszéd mindig a legjobb út a továbblépéshez.”
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök
„Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy megállapodásra törekedjünk az Egyesült Államokkal, azzal a céllal, hogy elkerüljük a kereskedelmi háborút, amely elkerülhetetlenül gyengítené a Nyugatot más globális szereplők javára”.”
Manfred Weber, az EPP, az Európai Parlament legnagyobb pártja elnöke
„Amerikai barátaink számára a mai nap nem a felszabadulás napja – ez a neheztelés napja. Donald Trump vámjai nem a tisztességes kereskedelmet védik, hanem félelemből támadják azt, és az Atlanti-óceán mindkét partjának ártanak. Európa egységben van, kész megvédeni érdekeit, és nyitott a tisztességes, határozott tárgyalásokra.” (Forrás)
Friss
- Mit érdemel az a Bohár, aki ‘sejtet’ és ezzel ‘mérgez’?
- Lázár: ‘a húsvéti nagytakarítás készen van, következhet a normalitás és a jólét programja!’
- Újabb ‘csurrant-cseppent’-sztori Tiborcz István -Orbán-vő- főszereplésével
- ‘Drága’ -a szó szoros értelmében!- Kollár Kinga! – 20 milliót feccölt a kormányprop. a lejáratására
- 6.700 milliónkba fájt a legutóbbi két nemzeti konzultáció – Mit tippel, mennyit égetnek el erre 2025-ben?
- ‘Szia Urak, megcsináltuk!’ – Lehallgatást gátló telefontok-ajánlás a Magyarországra utazó EP-delegációnak
- Varju: Orbán Viktor feltette magára az elé dobott kínai pórázt
- Akkora maflást kapott Schmidt Mária Juszt Lászlótól, hogy a fal adta a másikat
- 200 milliós pert nyertek úszók a magyar álam ellen
- Brüsszelben nem éri meg sunyinak lenni – EU-s vizsgálat Orbán Balázs MCC-jének cége ellen